Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha loni hospodařila s přebytkem 8,9 miliardy korun, meziročně nižším
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Praha loni hospodařila s přebytkem 8,9 miliardy korun, meziročně nižším

Hlavní město jako celek loni hospodařilo s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je o asi 5,8 miliardy meziročně méně. Příjmy dosáhly asi 96,9 miliardy a výdaje 88 miliard korun. Hospodaření ovlivnily mj. nižší běžné i kapitálové výdaje a mírně vyšší příjmy. Vyplývá to ze závěrečného účtu hospodaření, který má ČTK k dispozici a který dnes projednají městští radní.

Praha měla pro loňský rok schválený rozpočet s příjmy asi 67 miliard a výdaji 90 miliard korun. Rozdíl město dorovnalo například z peněz od státu. Rozpočet se průběžně mění podle aktuálního výsledku hospodaření.

Největší objem příjmů tvořily daňové příjmy, které dosáhly 63 miliard, což bylo meziročně o téměř 3,5 miliardy korun méně.

Druhou nejvyšší částku město získalo na tzv. transferech, tedy například z peněz od státu nebo z vlastní hospodářské činnosti. Ty tvořily 28,8 miliardy. Nejméně peněz město získalo z kapitálových příjmů.

Ve výdajích tvořily většinu běžné výdaje, a to asi 73,6 miliardy korun, což tvoří necelých 91 procent schváleného rozpočtu a zároveň necelých 81 procent rozpočtu upraveného. Největší částka šla do školství a poté do dopravy.

Kapitálové výdaje dosáhly 14,5 miliardy korun, což znamená 51,76 procenta upraveného rozpočtu. „Toto relativně nízké čerpání… bylo ovlivněno opatřeními spojenými s bojem proti šíření onemocnění covid-19 a dále mimo jiné přísnějšími i upravenými pravidly zadávání veřejných zakázek, které může být o několik měsíců časově náročnější, než bylo v hlubší minulosti obvyklé," píše se v dokumentu.

Pro letošní rok počítá město s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun. Investice jsou naplánovány na zhruba 15 miliard korun.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru