Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha loni hospodařila s přebytkem 8,9 miliardy korun, meziročně nižším
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Praha loni hospodařila s přebytkem 8,9 miliardy korun, meziročně nižším

Hlavní město jako celek loni hospodařilo s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je o asi 5,8 miliardy meziročně méně. Příjmy dosáhly asi 96,9 miliardy a výdaje 88 miliard korun. Hospodaření ovlivnily mj. nižší běžné i kapitálové výdaje a mírně vyšší příjmy. Vyplývá to ze závěrečného účtu hospodaření, který má ČTK k dispozici a který dnes projednají městští radní.

Praha měla pro loňský rok schválený rozpočet s příjmy asi 67 miliard a výdaji 90 miliard korun. Rozdíl město dorovnalo například z peněz od státu. Rozpočet se průběžně mění podle aktuálního výsledku hospodaření.

Největší objem příjmů tvořily daňové příjmy, které dosáhly 63 miliard, což bylo meziročně o téměř 3,5 miliardy korun méně.

Druhou nejvyšší částku město získalo na tzv. transferech, tedy například z peněz od státu nebo z vlastní hospodářské činnosti. Ty tvořily 28,8 miliardy. Nejméně peněz město získalo z kapitálových příjmů.

Ve výdajích tvořily většinu běžné výdaje, a to asi 73,6 miliardy korun, což tvoří necelých 91 procent schváleného rozpočtu a zároveň necelých 81 procent rozpočtu upraveného. Největší částka šla do školství a poté do dopravy.

Kapitálové výdaje dosáhly 14,5 miliardy korun, což znamená 51,76 procenta upraveného rozpočtu. „Toto relativně nízké čerpání… bylo ovlivněno opatřeními spojenými s bojem proti šíření onemocnění covid-19 a dále mimo jiné přísnějšími i upravenými pravidly zadávání veřejných zakázek, které může být o několik měsíců časově náročnější, než bylo v hlubší minulosti obvyklé," píše se v dokumentu.

Pro letošní rok počítá město s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun. Investice jsou naplánovány na zhruba 15 miliard korun.


Autor: ČTK

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Další články
Nahoru