Dnes Úterý - zatazeno 5°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 9. 3. 2021
Svátek má Františka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha letos dokončí geologický průzkum dostavby městského okruhu
Součástí dokončené části Městského okruhu je tunelový komplex Blanka. Foto: archiv

Praha letos dokončí geologický průzkum dostavby městského okruhu

Pražský magistrát letos dokončí geologický průzkum dostavby úseku městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol známého jako Vlasta. Zároveň pracuje na dokumentaci nutné pro územní řízení. Ta bude dokončená v roce 2022. ČTK v rozhovoru řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Průzkum začal loni v červnu. Chybějící úsek okruhu bude měřit 10,3 kilometru, z toho větší část povede v tunelech. Kdy se začne stavět, není jasné. Vyčísleny zatím nebyly ani náklady, hovoří se však až o 100 miliardách korun.

„Průzkumy budou dokončeny v první polovině roku. Zatím nemám informace, že by se objevily nějaké významné komplikace," řekl Scheinherr.

Při průzkumu se nedělají štoly, jako je tomu třeba u stavby metra D na Pankráci, ale sondy a vrty. „Nenacházíme se v tak komplikovaných situacích. Budou tam pouze dílčí komplikace například okolo Libně, kde bude muset dojít k dočasné přeložce železniční trati. Komplikovanější místa, kde se musí udělat podrobnější průzkum, tam jsou, ale tak detailní průzkum jako u metra D není potřeba," řekl Scheinherr.

V Libni má v budoucnu například vzniknout železniční zastávka U Kříže, kterou požaduje zejména radnice Prahy 8. „Zastávka dává smysl i z celoměstského pohledu," uvedl Scheinherr.

Město v současné době připravuje pro stavbu Vlasty dokumentaci nutnou pro územní rozhodnutí. „Ta by mohla být hotova v příštím roce," řekl Scheinherr. Důležité je podle náměstka, že s podobou a vedením městského okruhu souhlasí všechny dotčené městské části.

„Když si vzpomenete na virvál kolem Blanky, tak tady jsme přišli s podobou, která je přijatelná pro všechny. To si myslím, že je úspěch. Teď je důležité dodělat dokumentaci, aby se mohla projednat a mohlo začít územní řízení," řekl.

Vedení Prahy nechalo předloni přepracovat původní projekt dostavby. Proti dřívějšku jsou v aktuálním plánu z původních 4,2 kilometru na 8,5 kilometru prodlouženy tunely, změnily se výjezdy z nich a změněny jsou i podoby vybraných křižovatek. Na některých místech v blízkosti stavby budou pozemky určené pro výstavbu i pro novou zeleň.

Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Funguje v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem na Prahu 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou k Barrandovskému mostu a dále po Jižní spojce.

Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. Uvnitř okruhu žije zhruba půl milionu obyvatel. První část okruhu začala fungovat v 80. letech, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.


Libeňská ulice Čertův vršek projde rekonstrukcí

Dnes v 08:00

Ulice Čertův vršek bude rekonstruována do podoby takzvané obytné zóny. V ní slouží celý profil komunikace primárně pro pěší provoz, chodci mají absolutní přednost a vozidla se zde musí pohybovat se zvýšenou opatrností maximální rychlostí 20 kilometrů za hodinu. Přesto bude vizuálně zachován...

Praha 9: Zóny placeného stání budou rozšířeny od prvního dubna

Včera ve 12:32

Vysočanská radnice spouští od 1. dubna nově zóny placeného stání na Proseku, Střížkově a Krocínce, v Hloubětíně a Nových Vysočanech.

Oprava mostu K Austisu omezí dopravu

7. března 2021 v 10:15

Technická správa komunikací zahájí od úterý 16. března stavební práce na mostním objektu X029, který vede přes Pražský okruh a k ulici K Austisu. Stavba bude dokončena 31. října.

Rekonstrukce mostu v Horoměřické ulici

5. března 2021 v 19:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 15. března 2021 kompletní přestavbu mostního objektu S071 v ulici Horoměřická. Práce by měly být hotové do konce listopadu 2021. 

Začíná další část rekonstrukce Jabloňové ulice

4. března 2021 ve 12:30

Technická správa komunikací začne po zimní přestávce pracovat na další části rekonstrukce Jabloňové ulice, v úseku V Korytech – Topolová na území Prahy 10.

Uzavření cyklotrasy podél Strakonické

4. března 2021 ve 12:24

V období od 8. března do 31. prosince 2021 se uskuteční několik dlouhodobých uzavírek frekventované cyklotrasy EuroVelo 4/A1 v Praze v úseku ulice Dostihová – Barrandovský most z důvodu stavebních prací při rozšiřování komunikace Strakonická. 

Po zimní přestávce pokračují práce v Türkově ulici

3. března 2021 ve 12:30

Technická správa komunikací (TSK) začne od 15. března 2021 se stavebními pracemi na mostním objektu X699 v ulici Türkova. Práce by měly skončit 31. května 2021.

Další články
Nahoru