dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Praha letos bude jedním volebním obvodem. A zkrácení období? Zastupitelé se neshodli
Volební místnost. Ilustrační foto: Juandev / Wikimedia Commons

Praha letos bude jedním volebním obvodem. A zkrácení období? Zastupitelé se neshodli

Při volbách do pražského zastupitelstva, které se pravděpodobně uskuteční 10. a 11. října (konkrétní termín vyhlásí prezident republiky), bude metropole jen jedním volebním obvodem. Schválili to zastupitelé. Stejně jako to, že počet zastupitelů bude 65, přičemž nyní jich je 63, v minulém období 70.

„Možnost vytvořit volební obvody hlavní město Praha již v minulosti využilo, a to ve volbách v roce 1998, kdy bylo deset volebních obvodů, v roce 2002 to bylo pět volebních obvodů a v roce 2010 sedm obvodů,“ připomněl pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Zastupitelé hovořili také o novelách volebních zákonů, které ve sněmovně předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, KDU-ČSL, KSČM a Úsvitu. Ty počítají s tím, že by se sjednotil termín voleb do pražského zastupitelstva a zastupitelstev ostatních krajů. Předkladatelé argumentují tím, že Praha je kraj, ale volby se tam přesto konají spolu s komunálními.

Zastupitel Karel Březina (ČSSD) připomněl, že pražské zastupitelstvo si dnes může stanovit počet zastupitelů pro každé volební období – od 55 do 70. Navrhovaná změna legislativy by počet stanovila na 65. Proto, aby to s ohledem na počet obyvatel metropole odpovídalo počtu zastupitelů v jiných krajích.

Sjednotit volby do pražského zastupitelstva a třinácti krajů ale nechtějí pravicoví politici. Opoziční zastupitelé za ODS do usnesení proto prosadili, aby Rada hlavního města Prahy připravila rozbor různých variant řešení, ve kterých by zohlednila i to, že by se volby do pražského zastupitelstva i městských částí nadále konaly ve stejný termín.

S tím, že volby do pražského zastupitelstva i městských částí by měly být v jeden termín, souhlasí i zastupitel a starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.). „Mělo by docházet ke konsensu. Volby každé dva roky jsou špatná věc. Proč k tak zběsilé věci přistupujeme? Je to proto, že může v Praze vzniknout silné ANO? Nebo proč?“ uvedl.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru