Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha kvůli vzestupu Vltavy preventivně uzavřela vrata na Čertovce a náplavky
Zavírání protipovodňových vrat na Čertovce. Foto: HZS Praha

Praha kvůli vzestupu Vltavy preventivně uzavřela vrata na Čertovce a náplavky

Kvůli vzestupu hladiny Vltavy po vydatných deštích se včera večer v Praze preventivně uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce a náplavky. Hladina řeky by v nejbližších hodinách měla dosáhnout na první povodňový stupeň. Po jeho překročení bude přerušen i provoz pražských přívozů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman a na twitteru oznámil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

„Intenzivní déšť nás nutí i v Praze k obezřetnosti. Proto uzavíráme náplavky a Povodí Vltavy uzavírá vrata na Čertovce. Ve středu jsem byl shodou okolností u jejich zkoušky, dnes jsme již připraveni víc než při povodních v roce 2002. Nyní má Vltava v Praze průtok zhruba 400 metrů krychlových za sekundu. Situaci bedlivě sledujeme a v případě nutnosti budeme dál reagovat," uvedl po 19:00 Svoboda.

U zavírání protipovodňových bran Čertovky asistovali i potápěči pražských hasičů. „Hasiči nejprve vyčistili kolejnici vrat a připravili vrata na uzavření. Vrata se uzavřela v 18 hodin. Pro hasičské potápěče je to rutinní činnost, uzavření vrat se trénuje pravidelně včetně pravidelného čištění kolejnice," poznamenal mluvčí hasičů Martin Kavka.

„Podnikáme v tuto chvíli běžná preventivní opatření s ohledem na vysoké srážky v uplynulých dnech. V nejbližších hodinách by sice neměly nastat další výrazné srážky, ale mohly by se objevit v následujících dnech. Odtok z Vltavské kaskády se začne zvyšovat dnes kolem 20:00," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková.

Regulace na Vltavské kaskádě má připravit přehrady na další možné srážky, vlivem toho ale ještě více stoupne hladina Vltavy. Z toho důvodu se od 19:00 uzavřely náplavky v Praze 1, 2 a 5.

„Zaparkovaná vozidla bude nutné do 19:00 přeparkovat. Ta, která na místě zůstanou, budou odtažena, aby byly náplavky k 20:00 zcela prázdné. Taktéž budou muset být dříve ukončeny některé akce, které se na náplavkách konají. Praha je s provozovateli akcí i kobek na náplavkách v kontaktu," uvedl vpodvečer mluvčí magistrátu.

Vzhledem k řízenému odtoku z Vltavské kaskády by průtok v Praze neměl překročit 550 metrů krychlových za sekundu, proto nebudou stavěna protipovodňová opatření.

„Vedení města, složky IZS a další organizace zůstávají v pohotovosti a situaci budou nadále sledovat a vyhodnocovat při zvýšeném dohledu. Město je v kontaktu také s městskými částmi," dodal Hofman.

Vydatný déšť z předchozích dnů zvedl hladiny řek i v dalších částech země. Povodňová bdělost platí v několika regionech včetně Prahy do úterního dopoledne.


Autor: ČTK

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Další články
Nahoru