Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha kvůli vzestupu Vltavy preventivně uzavřela vrata na Čertovce a náplavky
Zavírání protipovodňových vrat na Čertovce. Foto: HZS Praha

Praha kvůli vzestupu Vltavy preventivně uzavřela vrata na Čertovce a náplavky

Kvůli vzestupu hladiny Vltavy po vydatných deštích se včera večer v Praze preventivně uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce a náplavky. Hladina řeky by v nejbližších hodinách měla dosáhnout na první povodňový stupeň. Po jeho překročení bude přerušen i provoz pražských přívozů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman a na twitteru oznámil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

„Intenzivní déšť nás nutí i v Praze k obezřetnosti. Proto uzavíráme náplavky a Povodí Vltavy uzavírá vrata na Čertovce. Ve středu jsem byl shodou okolností u jejich zkoušky, dnes jsme již připraveni víc než při povodních v roce 2002. Nyní má Vltava v Praze průtok zhruba 400 metrů krychlových za sekundu. Situaci bedlivě sledujeme a v případě nutnosti budeme dál reagovat," uvedl po 19:00 Svoboda.

U zavírání protipovodňových bran Čertovky asistovali i potápěči pražských hasičů. „Hasiči nejprve vyčistili kolejnici vrat a připravili vrata na uzavření. Vrata se uzavřela v 18 hodin. Pro hasičské potápěče je to rutinní činnost, uzavření vrat se trénuje pravidelně včetně pravidelného čištění kolejnice," poznamenal mluvčí hasičů Martin Kavka.

„Podnikáme v tuto chvíli běžná preventivní opatření s ohledem na vysoké srážky v uplynulých dnech. V nejbližších hodinách by sice neměly nastat další výrazné srážky, ale mohly by se objevit v následujících dnech. Odtok z Vltavské kaskády se začne zvyšovat dnes kolem 20:00," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková.

Regulace na Vltavské kaskádě má připravit přehrady na další možné srážky, vlivem toho ale ještě více stoupne hladina Vltavy. Z toho důvodu se od 19:00 uzavřely náplavky v Praze 1, 2 a 5.

„Zaparkovaná vozidla bude nutné do 19:00 přeparkovat. Ta, která na místě zůstanou, budou odtažena, aby byly náplavky k 20:00 zcela prázdné. Taktéž budou muset být dříve ukončeny některé akce, které se na náplavkách konají. Praha je s provozovateli akcí i kobek na náplavkách v kontaktu," uvedl vpodvečer mluvčí magistrátu.

Vzhledem k řízenému odtoku z Vltavské kaskády by průtok v Praze neměl překročit 550 metrů krychlových za sekundu, proto nebudou stavěna protipovodňová opatření.

„Vedení města, složky IZS a další organizace zůstávají v pohotovosti a situaci budou nadále sledovat a vyhodnocovat při zvýšeném dohledu. Město je v kontaktu také s městskými částmi," dodal Hofman.

Vydatný déšť z předchozích dnů zvedl hladiny řek i v dalších částech země. Povodňová bdělost platí v několika regionech včetně Prahy do úterního dopoledne.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru