Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha kvůli stížnosti prověří možnost předělání kalendária Staroměstského orloje
Spory se vedou o podobu astrolábu (nahoře) i kalendária (dole). Foto: Wikimedia Commons / Martin Frouz / Magistrát hl. m. Prahy

Praha kvůli stížnosti prověří možnost předělání kalendária Staroměstského orloje

Pražský magistrát kvůli stížnosti člena Klubu Za starou Prahu Milana Patky prověří možnost předělání kalendária Staroměstského orloje, které neodpovídá podobě vytvořené Josefem Mánesem v roce 1866 při tehdejší obnově památky. ČTK to sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Mluvčí magistrátu Vít Hofman uvedl, že odbor, který měl obnovu na starosti, se situací zabývá. Práce podle něj nicméně byly provedeny podle dokumentace potvrzené památkáři.

„Rekonstrukce orloje byla dokončena v roce 2018, tedy za minulého politického vedení Prahy. Současná podoba je skutečně triviální. Po základní analýze situace budeme požadovat prověření možnosti předělání díla," uvedl náměstek.

Na stížnost, kterou Patka podal minulý týden, upozornil Deník N . Předmětem stížnosti je fakt, že některé postavy na obnovené desce se liší od Mánesova originálu, který je uložen v depozitáři Muzea hlavního města Prahy.

„Situací se dále zabýváme a řešíme ji," sdělil k tomu Hofman. Dodal, že důvodem vyhotovení nové desky byl stav té předchozí, kterou okopíroval akademický malíř Otakar Číla po požáru Staroměstské radnice v roce 1945.

„Míra dílčích oprav a přemaleb již zcela znehodnocovala vyznění díla a navíc předchozí deska byla o něco menší než Mánesův originál a mezerami mezi touto předchozí deskou a kamenným ostěním kruhového otvoru soustavně zatékalo a vnikal prach do interiéru orloje," uvedl dále Hofman.

Doplnil, že oprava orloje byla součástí rekonstrukce celé věže Staroměstské radnice a práce byly provedeny podle projektové dokumentace, která prošla stavebním řízením a v souladu se závaznými stanovisky Národního památkového ústavu i odboru památkové péče magistrátu. „Finální vzhled orloje jsme při opravách kromě památkářů konzultovali i s dalšími odbornými institucemi a odbornou veřejností," uvedl.

Patka je jeden z autorů změn na astrolábu pražského orloje. Astroláb je jedna z částí orloje, nachází se pod okny v nichž se objevují figury apoštolů. Ještě níže na fasádě je kalendárium vymalované podle Mánesova návrhu.

Památková inspekce ministerstva kultury se po opravě orloje věnovala astrolábu, neboť proti jeho nové podobě někteří odborníci protestovali. V roce 2019 ale konstatovala, že jde výlučně o astronomický problém. Podobou kalendária se začala inspekce zabývat až po nyní podaném podnětu.

Kalendárium či měsíčník vytvořil Josef Mánes v roce 1866 pro tehdy nově obnovený Staroměstský orloj. Od roku 1882 na orloji visí kopie díla, originál byl umístěn do muzea, aby netrpěl vlivem počasí.


Autor: ČTK

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru