Dnes Pátek - snih 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 2°C
Pátek 8. 12. 2023
Svátek má Květoslava
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha kvůli stížnosti prověří možnost předělání kalendária Staroměstského orloje
Spory se vedou o podobu astrolábu (nahoře) i kalendária (dole). Foto: Wikimedia Commons / Martin Frouz / Magistrát hl. m. Prahy

Praha kvůli stížnosti prověří možnost předělání kalendária Staroměstského orloje

Pražský magistrát kvůli stížnosti člena Klubu Za starou Prahu Milana Patky prověří možnost předělání kalendária Staroměstského orloje, které neodpovídá podobě vytvořené Josefem Mánesem v roce 1866 při tehdejší obnově památky. ČTK to sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Mluvčí magistrátu Vít Hofman uvedl, že odbor, který měl obnovu na starosti, se situací zabývá. Práce podle něj nicméně byly provedeny podle dokumentace potvrzené památkáři.

„Rekonstrukce orloje byla dokončena v roce 2018, tedy za minulého politického vedení Prahy. Současná podoba je skutečně triviální. Po základní analýze situace budeme požadovat prověření možnosti předělání díla," uvedl náměstek.

Na stížnost, kterou Patka podal minulý týden, upozornil Deník N . Předmětem stížnosti je fakt, že některé postavy na obnovené desce se liší od Mánesova originálu, který je uložen v depozitáři Muzea hlavního města Prahy.

„Situací se dále zabýváme a řešíme ji," sdělil k tomu Hofman. Dodal, že důvodem vyhotovení nové desky byl stav té předchozí, kterou okopíroval akademický malíř Otakar Číla po požáru Staroměstské radnice v roce 1945.

„Míra dílčích oprav a přemaleb již zcela znehodnocovala vyznění díla a navíc předchozí deska byla o něco menší než Mánesův originál a mezerami mezi touto předchozí deskou a kamenným ostěním kruhového otvoru soustavně zatékalo a vnikal prach do interiéru orloje," uvedl dále Hofman.

Doplnil, že oprava orloje byla součástí rekonstrukce celé věže Staroměstské radnice a práce byly provedeny podle projektové dokumentace, která prošla stavebním řízením a v souladu se závaznými stanovisky Národního památkového ústavu i odboru památkové péče magistrátu. „Finální vzhled orloje jsme při opravách kromě památkářů konzultovali i s dalšími odbornými institucemi a odbornou veřejností," uvedl.

Patka je jeden z autorů změn na astrolábu pražského orloje. Astroláb je jedna z částí orloje, nachází se pod okny v nichž se objevují figury apoštolů. Ještě níže na fasádě je kalendárium vymalované podle Mánesova návrhu.

Památková inspekce ministerstva kultury se po opravě orloje věnovala astrolábu, neboť proti jeho nové podobě někteří odborníci protestovali. V roce 2019 ale konstatovala, že jde výlučně o astronomický problém. Podobou kalendária se začala inspekce zabývat až po nyní podaném podnětu.

Kalendárium či měsíčník vytvořil Josef Mánes v roce 1866 pro tehdy nově obnovený Staroměstský orloj. Od roku 1882 na orloji visí kopie díla, originál byl umístěn do muzea, aby netrpěl vlivem počasí.


Autor: ČTK

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

Včera v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

Včera v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Další články
Nahoru