Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha kvůli daňovému balíčku přišla o více než dvě miliardy. Nyní hledá způsob, jak ztrátu dorovnat
Kvůli covidu přišla Praha o turisty, což také znamenalo obří výpadek příjmů rozpočtu. Ilustrační foto: archiv

Praha kvůli daňovému balíčku přišla o více než dvě miliardy. Nyní hledá způsob, jak ztrátu dorovnat

Vedení hlavního města hledá řešení, jak se v letošním rozpočtu vyrovná s více než dvoumiliardovou ztrátou způsobenou vládním daňovým balíčkem schváleným na konci loňského roku. Jednou z diskutovaných možností jsou škrty v běžných výdajích. Škála opatření je ale široká a můžeme kombinovat víc variant řešení, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Praha se musí vypořádat i s dopady pandemie covidu, která jej za uplynulý rok připraví o asi sedm miliard korun.

„Je to (výpadek daňových příjmů) významný zásah do rozpočtu města. Připravili jsme návrh škrtů, který je teď projednáván v radě hlavního města. Žádné konkrétní výstupy zatím ale ještě nejsou, kromě škrtů zvažujeme další možnosti," řekl dnes Vyhnánek.

Kdy a jaká budou konkrétní opatření učiněna, zatím není jasné. „Výsledek je zatím otevřený a řešení bude předmětem diskuse v následujících týdnech," řekl Vyhnánek. Vedení Prahy už v rozpočtu na rok 2021 seškrtalo běžné výdaje o 1,3 miliardy.

Problémy způsobují také výpadky příjmů a nečekané výdaje způsobené pandemií covidu. Za loňský rok přijde město o sedm miliard, z čehož asi polovinu tvoří výpadek daňových příjmů.

Mezi výdaji je například 780 milionů korun na proticovidová opatření či necelá miliarda na zachování a obnovu podnikání a další opatření. Ztráty představují i propady příjmů z místních poplatků, snížené výnosy z nájmů či příjmy z pokut a sankčních poplatků.

Rozpočet pro letošní rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než loni. Investice dosáhnou téměř 15 miliard korun. Úspory město dělalo ve všech rozpočtových kapitolách, kdy běžné výdaje plošně seškrtalo o deset procent. Výjimkou byla veřejná doprava a svoz odpadu.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru