Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha kvůli daňovému balíčku přišla o více než dvě miliardy. Nyní hledá způsob, jak ztrátu dorovnat
Kvůli covidu přišla Praha o turisty, což také znamenalo obří výpadek příjmů rozpočtu. Ilustrační foto: archiv

Praha kvůli daňovému balíčku přišla o více než dvě miliardy. Nyní hledá způsob, jak ztrátu dorovnat

Vedení hlavního města hledá řešení, jak se v letošním rozpočtu vyrovná s více než dvoumiliardovou ztrátou způsobenou vládním daňovým balíčkem schváleným na konci loňského roku. Jednou z diskutovaných možností jsou škrty v běžných výdajích. Škála opatření je ale široká a můžeme kombinovat víc variant řešení, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Praha se musí vypořádat i s dopady pandemie covidu, která jej za uplynulý rok připraví o asi sedm miliard korun.

„Je to (výpadek daňových příjmů) významný zásah do rozpočtu města. Připravili jsme návrh škrtů, který je teď projednáván v radě hlavního města. Žádné konkrétní výstupy zatím ale ještě nejsou, kromě škrtů zvažujeme další možnosti," řekl dnes Vyhnánek.

Kdy a jaká budou konkrétní opatření učiněna, zatím není jasné. „Výsledek je zatím otevřený a řešení bude předmětem diskuse v následujících týdnech," řekl Vyhnánek. Vedení Prahy už v rozpočtu na rok 2021 seškrtalo běžné výdaje o 1,3 miliardy.

Problémy způsobují také výpadky příjmů a nečekané výdaje způsobené pandemií covidu. Za loňský rok přijde město o sedm miliard, z čehož asi polovinu tvoří výpadek daňových příjmů.

Mezi výdaji je například 780 milionů korun na proticovidová opatření či necelá miliarda na zachování a obnovu podnikání a další opatření. Ztráty představují i propady příjmů z místních poplatků, snížené výnosy z nájmů či příjmy z pokut a sankčních poplatků.

Rozpočet pro letošní rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než loni. Investice dosáhnou téměř 15 miliard korun. Úspory město dělalo ve všech rozpočtových kapitolách, kdy běžné výdaje plošně seškrtalo o deset procent. Výjimkou byla veřejná doprava a svoz odpadu.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru