Dnes Pátek - zatazeno -4°C
Zítra Sobota - oblacno -6°C
Pátek 15. 1. 2021
Svátek má Alice
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha koupí od státu část areálu letenských tenisových kurtů. Včetně klubovny z roku 1926
Klubovnu z roku 1926 a pozemky u ní získá Praha. Foto: gampe / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Praha koupí od státu část areálu letenských tenisových kurtů. Včetně klubovny z roku 1926

Pražský magistrát koupí od státu jeho část pozemku v tenisovém areálu klubu LTC na Letné a sjednotí ji se svým podílem. Pozemek a budova klubovny vyjde město na 78,33 milionu korun. Rozhodli o tom tento týden pražští zastupitelé. Stát zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Tenisový klub LTC vznikl v roce 1904 a v roce 1912 postavil na Letné svou klubovnu, kterou nahradila jiná klubovna v roce 1926. Na místě stojí dodnes, osm let je již uzavřena. 

Pražští radní tento týden v pondělí schválili záměr úplatného nabytí pozemků, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letenské pláni, od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových za cenu 78 330 000 korun. Odkup následně schválili ve čtvrtek zastupitelé.

Část areálu letenských tenisových kurtů již hlavní město ve svém majetku má a pronajímá jej klubu LTC Praha. Nyní má zájem získat i zbytek pozemků. Z historického hlediska se jedná o významný společensko-sportovní areál, tvořící funkční součást Letenských sadů a sloužící ke sportovnímu vyžití obyvatel hlavního města.

Část spravovaná ÚZSVM zahrnuje čtyři tenisové kurty. Na státním pozemku stojí rovněž budovy, a to včetně historické klubovny, která je památkově chráněna. Klubovna se nevytápí a je bez teplé vody. Součástí areálu je ještě krytá tenisová hala. Pozemky mají rozlohu více než 1300 metrů čtverečních.

Praha by ráda zajistila revitalizaci celého místa tak, aby bylo komplexně využito k daným účelům, včetně rekonstrukce památkově chráněné budovy bývalé klubovny.

„Areál LTC byl dlouhá léta rozdělen na dvě části, což rozhodně nebylo ku prospěchu rozvoje areálu jako celku. Jsem rád, že se podařilo po dlouhých jednáních dospět k dohodě. Pokud by k ní nedošlo, jisté by následoval prodej majetku formou dražby, kdy by v případě získání toho areálu soukromou osobou hrozila i změna využiti centrální části Letenských sadů, která má za mě zcela jisté sloužit jako klidové relaxační místo v centrální části Prahy. Zájem města bude, aby i nadále sloužily pozemky pro sportovní využití a citlivou rekonstrukcí se vrátil život i do objektu klubovny,“ uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Připomenul, že více než sto lete stará klubovna je ojedinělou stavbou reprezentující architekturu účelových provizorních staveb své doby, včetně specifického řemeslného detailu, kterých se v Praze již mnoho nedochovalo.

Odkup na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva kritizoval opoziční zastupitel Ivan Pilný (ANO), podle kterého by město mělo v současné době vydávat peníze na jiné účely, například na platy učitelů. Chabr zopakoval, že metropole nemá jinou možnost, než areál koupit. „V případě nevyužití nabídky, by se stal předmětem dražby. My jednak scelíme majetek, navíc nevíme, jak by s ním případný vydražitel chtěl nakládat," reagoval Chabr.

Praha pode něj bude také řešit rekonstrukci sportovního areálu RC Tatra Smíchov, jehož hřiště budovy i pozemky jsou v majetku hlavního města a Praha je klubu dlouhodobě pronajímá. Majetková komise Rady hl. m. Prahy vzala na vědomí žádost RC Tatra Smíchov o souhlas s rekonstrukcí, ten je nyní vázán na vypracování a předložení studie rekonstrukce.

„Cílem rekonstrukce je zkvalitnění sportovních aktivit v celém areálu a zajištění celoročního provozu. Součástí je i vytvoření dvou venkovních víceúčelových sportovišť a tribuny s vnitřní tělocvičnou, posilovnou a zázemím pro sportovce všech věkových kategorií,“ popsal radní Jan Chabr.


Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru