dnes
Pátek - oblacno
24°C
zítra
Sobota - oblacno
25°C
pozítří
Neděle - oblacno
26°C
Praha koupí kostel sv. Šimona a Judy, o Borůvkově sanatoriu jedná
Kostel svatého Šimona a Judy v ulici U Milosrdných. Foto: Prague City Tourism / prague.eu

Praha koupí kostel sv. Šimona a Judy, o Borůvkově sanatoriu jedná

Hlavní město chce ještě v první polovině tohoto roku koupit barokní kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě, sloužícího nyní jako koncertní síň. Prostředky na to už magistrát našel, nyní se připravují podklady pro schválení radou. ČTK to sdělil radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Odsvěcený kostel vlastní řád milosrdných bratří, který preferuje jeho prodej městu. Magistrát chce koupit také bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici, zde však podle radního odkup komplikují požadavky vlastníka na cenu.

Podle radního nyní existují dvě varianty koupě kostela. V první by nemovitost koupila městská společnost Obecní dům, provozující stejnojmennou památku. Firma je podle radního pravidelně v zisku a na účtech má dostatek prostředků.

Není nicméně jasné, jestli může společnost nemovitost koupit v situaci, kdy ji nepotřebuje ke své činnosti. Pokud ne, alternativou je podle Chabra využít pro nákup dividendu, kterou město od firmy dostane, ve výši asi 80 milionů korun. Kostel by měl stát zhruba 114 milionů korun a zbytek by se doplatil z městské kasy, dodal radní.

Zásadní je podle Chabra koupit památku co nejdříve, aby ji řád neprodal někomu jinému. „Může se také stát, že to prodají nějakému soukromému developerovi či spekulantovi a vznikne tam diskotéka nebo veřejný dům," uvedl.

Podobný osud v minulosti postihl odsvěcený kostel svatého archanděla Michaela nedaleko Staroměstského náměstí, kde vznikl hudební klub. Radní doplnil, že řád je ochoten nemovitost magistrátu prodat za posudkovou cenu.

Odlišná je situace v případě bývalého Borůvkova sanatoria, kde zemřel popálený student Jan Palach a umučený čihošťský kněz Josef Toufar a kde by vedení města chtělo vybudovat muzeum nesvobody.

V případě této budovy podle radního majitel, společnost United Corporation, požaduje vyšší než odhadní částku, což je z hlediska zákona komplikované. Pokud by magistrát za objekt zaplatil cenu větší, než je ta v místě a čase obvyklá, musel by zdůvodnit, proč se jedná o zásadní nákup pro rozvoj města. „Dostali jsme nabídku a nyní řešíme, jestli je pro město akceptovatelná nebo ne," shrnul Chabr.

Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu milosrdných bratří. Kostel je na základě smlouvy dlouhodobě ve správě Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, který jej využívá jako koncertní síň pro koncerty komorní hudby.

Borůvkovo sanatorium byl původní název soukromého zdravotnického zařízení pro movitější klientelu první republiky. Za Protektorátu došlo k přeměně na první specializovanou kliniku popálenin, poté v budově sídlil Farmakologický ústav Akademie věd a od roku 1978 Ústav experimentální medicíny Akademie věd, který budovu opustil v roce 2001. Nyní je budova prázdná, majitel v ní podle dřívějších vyjádření plánuje hotel.


Pražský inovační institut má nového ředitele

Včera v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

1. července 2020 v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Na přepážkách osobních dokladů a evidence obyvatel Prahy 13 dojde k omezení služeb

30. června 2020 v 15:15

V pátek 3. července bude omezen provoz na přepážkách odboru osobních dokladů a evidence obyvatel radnice Prahy 13.

Další články
Nahoru