dnes
Středa - jasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
28°C
Praha koupí kostel sv. Šimona a Judy, o Borůvkově sanatoriu jedná
Kostel svatého Šimona a Judy v ulici U Milosrdných. Foto: Prague City Tourism / prague.eu

Praha koupí kostel sv. Šimona a Judy, o Borůvkově sanatoriu jedná

Hlavní město chce ještě v první polovině tohoto roku koupit barokní kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě, sloužícího nyní jako koncertní síň. Prostředky na to už magistrát našel, nyní se připravují podklady pro schválení radou. ČTK to sdělil radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Odsvěcený kostel vlastní řád milosrdných bratří, který preferuje jeho prodej městu. Magistrát chce koupit také bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici, zde však podle radního odkup komplikují požadavky vlastníka na cenu.

Podle radního nyní existují dvě varianty koupě kostela. V první by nemovitost koupila městská společnost Obecní dům, provozující stejnojmennou památku. Firma je podle radního pravidelně v zisku a na účtech má dostatek prostředků.

Není nicméně jasné, jestli může společnost nemovitost koupit v situaci, kdy ji nepotřebuje ke své činnosti. Pokud ne, alternativou je podle Chabra využít pro nákup dividendu, kterou město od firmy dostane, ve výši asi 80 milionů korun. Kostel by měl stát zhruba 114 milionů korun a zbytek by se doplatil z městské kasy, dodal radní.

Zásadní je podle Chabra koupit památku co nejdříve, aby ji řád neprodal někomu jinému. „Může se také stát, že to prodají nějakému soukromému developerovi či spekulantovi a vznikne tam diskotéka nebo veřejný dům," uvedl.

Podobný osud v minulosti postihl odsvěcený kostel svatého archanděla Michaela nedaleko Staroměstského náměstí, kde vznikl hudební klub. Radní doplnil, že řád je ochoten nemovitost magistrátu prodat za posudkovou cenu.

Odlišná je situace v případě bývalého Borůvkova sanatoria, kde zemřel popálený student Jan Palach a umučený čihošťský kněz Josef Toufar a kde by vedení města chtělo vybudovat muzeum nesvobody.

V případě této budovy podle radního majitel, společnost United Corporation, požaduje vyšší než odhadní částku, což je z hlediska zákona komplikované. Pokud by magistrát za objekt zaplatil cenu větší, než je ta v místě a čase obvyklá, musel by zdůvodnit, proč se jedná o zásadní nákup pro rozvoj města. „Dostali jsme nabídku a nyní řešíme, jestli je pro město akceptovatelná nebo ne," shrnul Chabr.

Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu milosrdných bratří. Kostel je na základě smlouvy dlouhodobě ve správě Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, který jej využívá jako koncertní síň pro koncerty komorní hudby.

Borůvkovo sanatorium byl původní název soukromého zdravotnického zařízení pro movitější klientelu první republiky. Za Protektorátu došlo k přeměně na první specializovanou kliniku popálenin, poté v budově sídlil Farmakologický ústav Akademie věd a od roku 1978 Ústav experimentální medicíny Akademie věd, který budovu opustil v roce 2001. Nyní je budova prázdná, majitel v ní podle dřívějších vyjádření plánuje hotel.


Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Dnes v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Dnes v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru