dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - oblacno
2°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
2°C
Praha koupí kostel na Starém Městě za 125 milionů korun
Kostel svatého Šimona a Judy v ulici U Milosrdných. Foto: Prague City Tourism / prague.eu

Praha koupí kostel na Starém Městě za 125 milionů korun

Praha koupí barokní kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě od řádu milosrdných bratří za zhruba 125 milionů korun. Cena kostela byla znaleckými posudky stanovena na 96,4 milionu korun, cena mobiliáře na 28,6 milionu korun. O záměru na odkoupení památky nedávno rozhodl výbor pro majetek pražského zastupitelstva. Odsvěcený klášterní kostel slouží jako koncertní síň, je dlouhodobě ve správě Symfonického orchestru hl. m. Prahy (FOK).

Dosavadní vlastník barokního kostela ze 17. století, Hospitálský řád sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří, se v srpnu loňského roku obrátil na vedení Prahy s nabídkou na prodej kostela hlavnímu městu, které v posledním čtvrtstoletí vybudovalo z kostela centrum klasické hudby, což vlastník uvedl jako jeden z pozitivních důvodů, které jej vedl k tomuto kroku.

Jako hlavní důvod uvedl vlastník uzavření církevních restitucí, po němž je zřejmé, že se do Prahy jako vlastníci a správci nejstarší české nemocnice, do jejíhož areálu kostel historicky patřil, již nevrátí. Řád nyní sídlí v Brně.

„Po ujištění ze strany vlastníka, že péče o kostel se pro něj stává břemenem a komplikací, jsem se obrátil na příslušný magistrátní odbor, aby po dohodě s dosavadním vlastníkem nechal vypracovat znalecký posudek, zadaný hlavním městem Prahou. Důvod byl zřejmý a vycházel ze zkušenosti ve věci kostela sv. archanděla Michaela, ze kterého se stalo místo pro diskotéky a večírky a dostal se do fáze velice neutěšeného stavu. Jen připomenu, že v kostele sv. Michaela kázal i Jan Hus. I kostel sv. Šimona a Judy je spjat s velikány nejen české, ale evropské historie a kultury, na varhany zde hrál například Wolfgang Amadeus Mozart či Joseph Haydn,“ uvedl pražský radní pro oblast kultury Jan Wolf.

„Po zhodnocení situace a jednání jak s ředitelem Symfonického orchestru hl. m. Prahy Danielem Sobotkou, tak Martinem Richardem Mackem, byl cíl jasný. Zachránit budoucnost této významné architektonické a kulturní památky jediným relevantním řešením, a tím je odkup do vlastnictví hlavního města,“ dodal.


Další články
Nahoru