dnes
Čtvrtek - oblacno
26°C
zítra
Pátek - oblacno
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
27°C
Praha koupí kostel na Starém Městě za 125 milionů korun
Kostel svatého Šimona a Judy v ulici U Milosrdných. Foto: Prague City Tourism / prague.eu

Praha koupí kostel na Starém Městě za 125 milionů korun

Praha koupí barokní kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě od řádu milosrdných bratří za zhruba 125 milionů korun. Cena kostela byla znaleckými posudky stanovena na 96,4 milionu korun, cena mobiliáře na 28,6 milionu korun. O záměru na odkoupení památky nedávno rozhodl výbor pro majetek pražského zastupitelstva. Odsvěcený klášterní kostel slouží jako koncertní síň, je dlouhodobě ve správě Symfonického orchestru hl. m. Prahy (FOK).

Dosavadní vlastník barokního kostela ze 17. století, Hospitálský řád sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří, se v srpnu loňského roku obrátil na vedení Prahy s nabídkou na prodej kostela hlavnímu městu, které v posledním čtvrtstoletí vybudovalo z kostela centrum klasické hudby, což vlastník uvedl jako jeden z pozitivních důvodů, které jej vedl k tomuto kroku.

Jako hlavní důvod uvedl vlastník uzavření církevních restitucí, po němž je zřejmé, že se do Prahy jako vlastníci a správci nejstarší české nemocnice, do jejíhož areálu kostel historicky patřil, již nevrátí. Řád nyní sídlí v Brně.

„Po ujištění ze strany vlastníka, že péče o kostel se pro něj stává břemenem a komplikací, jsem se obrátil na příslušný magistrátní odbor, aby po dohodě s dosavadním vlastníkem nechal vypracovat znalecký posudek, zadaný hlavním městem Prahou. Důvod byl zřejmý a vycházel ze zkušenosti ve věci kostela sv. archanděla Michaela, ze kterého se stalo místo pro diskotéky a večírky a dostal se do fáze velice neutěšeného stavu. Jen připomenu, že v kostele sv. Michaela kázal i Jan Hus. I kostel sv. Šimona a Judy je spjat s velikány nejen české, ale evropské historie a kultury, na varhany zde hrál například Wolfgang Amadeus Mozart či Joseph Haydn,“ uvedl pražský radní pro oblast kultury Jan Wolf.

„Po zhodnocení situace a jednání jak s ředitelem Symfonického orchestru hl. m. Prahy Danielem Sobotkou, tak Martinem Richardem Mackem, byl cíl jasný. Zachránit budoucnost této významné architektonické a kulturní památky jediným relevantním řešením, a tím je odkup do vlastnictví hlavního města,“ dodal.


Pražský inovační institut má nového ředitele

Dnes v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

Včera v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

Včera v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Na přepážkách osobních dokladů a evidence obyvatel Prahy 13 dojde k omezení služeb

30. června 2020 v 15:15

V pátek 3. července bude omezen provoz na přepážkách odboru osobních dokladů a evidence obyvatel radnice Prahy 13.

Praha poskytne peníze domovu pro seniory v Heřmanově Městci

30. června 2020 v 06:55

Praha včera schválila 12 milionů korun pro domov seniorů v Heřmanově Městci, jehož je zřizovatelem. Částka je určena na usnadnění likvidace škod po bleskové povodni, která se areálem v Pardubickém kraji před dvěma týdny prohnala. Celkové škody jsou odhadovány v řádu desítek...

Další články
Nahoru