dnes
Úterý - zatazeno
25°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
26°C
Praha koupí Hliník, rybník obklopí bytové komplexy
Velký rybník na Zličíně. Hliník je jen pár stovek metrů od něj na východ. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Praha koupí Hliník, rybník obklopí bytové komplexy

Pražští radní dnes rozhodli doporučit zastupitelstvu, aby Praha koupila za zhruba 4,3 milionu korun od soukromých vlastníků parcely o celkové výměře 17 250 čtverečních metrů. Nabízené pozemky v oblasti Zličína tvoří z největší části rybník Hliník, která je důležitým zdrojem vody obnoveného Řepského potoka ústícího do Litovicko-Šáreckého potoka.

Oba jmenované potoky spravuje hl. m. Praha a také sdružený vodohospodářský objekt  Hliník je v majetku hl. m. Prahy. Objekt byl postaven a zkolaudován v souvislosti s obnovou Řepského potoka. Zakoupením pozemku do vlastnictví hl. m. Prahy dojde k narovnání majetkoprávních vztahů.

Rybník Hliník je poslední volně přístupnou vodní plochou v těsné blízkosti Řepského sídliště (především Sídliště Řepy II). Všechny ostatní větší rybníky, až na soukromé rybníky Prasečák a Velký rybník, byly v katastrálním území Řepy a Zličín v druhé polovině 20. století zrušeny.

Kolem vodní plochy se v současné době nacházejí skladové a výrobní areály, které by měly nahradit další bytové komplexy. V těsné blízkosti rybníka již jeden bytový komplex vzniká a další projekty jsou již projednávány.

„Pro nově vzniklou zástavbu v bezprostřední blízkosti rybníka, i pro jihozápadní část stávajícího Sídliště Řepy II, bude rybník Hliník a jeho okolí důležitým místem pro rekreaci. Jde o ojedinělou vodní plochu i okolní  doprovodnou zeleň, a protože tlak na rekreační využití poroste, je více než žádoucí, aby přešel rybník do vlastnictví Prahy, která je schopna zajistit vhodně provedenou revitalizaci a její dlouhodobou udržitelnost,“ uvedla radní Jana Plamínková.

Jak doplnila, vykoupení pozemků je také příležitostí jak naplnit další část Programového prohlášení Rady hl. m. Prahy pro toto volební období. „Rybník je ve skutečnosti bývalým lomem na cihlářské hlíny, ze kterých se vyráběl šamot,“ doplňuje radní.

Město pozemky vykupuje za cenu stanovenou znaleckým posudkem, to je 250,00 Kč/m2.


Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Včera ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Včera v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

16. června 2019 v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Další články
Nahoru