Dnes Pondělí - skorojasno 21°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 22°C
Pondělí 2. 8. 2021
Svátek má Gustav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha koupí dva boxy na uchování vakcín proti covidu
Začalo očkování proti covidu, na běžnou populaci se však dostane až za pár měsíců. Foto: vlada.cz

Praha koupí dva boxy na uchování vakcín proti covidu

Pražský magistrát koupí dva mrazicí boxy na uskladnění vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy Pfizer. Zařízení pořídí pro svou Městskou nemocnici následné péče a zaplatí za ně zhruba 1,17 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Očkování bylo v uplynulých týdnech zahájeno v největších pražských nemocnicích.

„Velký box má celkový objem 541 litrů pro uskladnění asi 6000 vakcín, druhý box je o objemu 124 litrů a lze v něm uchovat asi 1000 vakcín," píše se v materiálu.

Očkovací látka firmy Pfizer má podle klinických testů až 95procentní účinnost proti covidu. Zároveň má zvýšené nároky na chlazení a musí být uchována při teplotě minimálně minus 70 stupňů Celsia.

„Možnost meziskladu, kterým jsou nové mrazicí boxy, je naprosto klíčová, a to z důvodu, aby nedošlo k znehodnocení očkovací látky," píše se v dokumentu. Vakcína vydrží po vyjmutí z mrazáku zhruba pět dní, aniž by se znehodnotila, a po naředění pouze asi šest hodin.

Menší z boxů bude využíván jako přenosný rovněž pro jiná zdravotnická zařízení na Prahy, mimo jiné městem zřizovanou Městskou polikliniku Praha.

Po ukončení očkování proti covidu budou boxy dále využívány pro uskladnění léků. Pouze se na nach nastaví nižší teplota.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě) minulý týden ve čtvrtek na jednání zastupitelů řekli, že vedení Prahy chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19.

Praze se nelíbí, že nemá žádný vliv na distribuci vakcín, a vadí jí také nedostatek informací. Po ministerstvu bude chtít zvýšit kompetence pro krajského koordinátora očkování.


Praha 13 očkuje na radnici bez přechozí registrace

27. července 2021 ve 14:59

Praha 13 otevřela 26. července očkovací místo přímo v budově radnice na Slunečním náměstí. Na očkování dvoufázovou vakcínou Moderna se zájemci nemusí registrovat předem a přijít mohou ve vyhlášených otevíracích hodinách.

Odběrové místo na Mariánském náměstí zajišťuje jak PCR, tak antigenní testy i další služby

16. července 2021 v 07:24

Od čtvrtka 15. července je novým provozovatelem odběrového místa na Mariánském náměstí společnost GHC Genetics. Zároveň se zde rozšiřuje spektrum poskytovaných služeb. Vedle PCR testů také antigenní testy, a to jak pro pojištěnce, tak pro samoplátce.

Praha 6 očkovala v Azylovém domě

7. července 2021 v 15:36

Dnes se mobilní očkovací tým vydal do Azylového domu pro muže v ulici Antonína Čermáka v Praze 6, kde během dvou hodin zvládli naočkovat 14 lidí bez domova.

V metropoli za týden přibylo 356 případů covidu

2. července 2021 ve 14:19

Epidemická situace v Praze se dál zhoršuje. Za uplynulých sedm dnů testy odhalily 356 případů koronaviru, to je o 150 víc než předešlý týden.

Další články
Nahoru