Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 11°C
Pátek 7. 5. 2021
Svátek má Stanislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha koupí dva boxy na uchování vakcín proti covidu
Začalo očkování proti covidu, na běžnou populaci se však dostane až za pár měsíců. Foto: vlada.cz

Praha koupí dva boxy na uchování vakcín proti covidu

Pražský magistrát koupí dva mrazicí boxy na uskladnění vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy Pfizer. Zařízení pořídí pro svou Městskou nemocnici následné péče a zaplatí za ně zhruba 1,17 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Očkování bylo v uplynulých týdnech zahájeno v největších pražských nemocnicích.

„Velký box má celkový objem 541 litrů pro uskladnění asi 6000 vakcín, druhý box je o objemu 124 litrů a lze v něm uchovat asi 1000 vakcín," píše se v materiálu.

Očkovací látka firmy Pfizer má podle klinických testů až 95procentní účinnost proti covidu. Zároveň má zvýšené nároky na chlazení a musí být uchována při teplotě minimálně minus 70 stupňů Celsia.

„Možnost meziskladu, kterým jsou nové mrazicí boxy, je naprosto klíčová, a to z důvodu, aby nedošlo k znehodnocení očkovací látky," píše se v dokumentu. Vakcína vydrží po vyjmutí z mrazáku zhruba pět dní, aniž by se znehodnotila, a po naředění pouze asi šest hodin.

Menší z boxů bude využíván jako přenosný rovněž pro jiná zdravotnická zařízení na Prahy, mimo jiné městem zřizovanou Městskou polikliniku Praha.

Po ukončení očkování proti covidu budou boxy dále využívány pro uskladnění léků. Pouze se na nach nastaví nižší teplota.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě) minulý týden ve čtvrtek na jednání zastupitelů řekli, že vedení Prahy chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19.

Praze se nelíbí, že nemá žádný vliv na distribuci vakcín, a vadí jí také nedostatek informací. Po ministerstvu bude chtít zvýšit kompetence pro krajského koordinátora očkování.


Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

Včera v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Petice rodičů za PCR testy a bezpečné, rychlé a plošné otevření škol a školek

29. dubna 2021 ve 23:52

Blesková petice rodičů, kteří chtějí přesnější PCR testy a rychlejší otevření školek a škol bez rotace, se začala šířit 16. dubna – po prvním týdnu testování dětí na prvním stupni základnách škol a ve školkách málo průkaznými antigenními testy.

Vedení Prahy 5 vyjádřilo podporu Praze 9, která se domáhá zrušení ministerských opatření

27. dubna 2021 ve 22:36

Radní Prahy 5 včera na návrh starostky Renáty Zajíčkové (ODS) deklarovali podporu Praze 9. Ta se u Nejvyššího správního soudu domáhá zrušení ministerských opatření, která stále drží velkou část dětí mimo školy.  

Další články
Nahoru