Dnes Úterý - zatazeno 0°C
Zítra Středa - zatazeno 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha koupí do planetária za 250 milionů korun nejmodernější promítací technologii na světě
Planetárium stojí v Bubenči u Stromovky a Výstaviště. Bylo postaveno dle návrhu architekta Jaroslava Fragnera a veřejnosti zpřístupněno v roce 1960. Foto: se souhlasem Planetárium Praha

Praha koupí do planetária za 250 milionů korun nejmodernější promítací technologii na světě

Pořízení nového projekčního systému pro Planetárium Praha v pondělí schválilo vedení hlavního města. Dosluhující projekční systém nahradí nová LED-Dome technologie, která vytvoří samostatnou kopuli pokrytou desítkami milionů LED diod. Metropole za ni zaplatí 250 milionů korun a modernizací tak vznikne největší planetárium s touto pokročilou technologií na světě. Informovali o tom představitelé Rady hl. m. Prahy. 

Technologie stávajícího projektoru je zastaralá a na konci své životnosti. Kvalitu obrazu navíc snižuje desítky let stará projekční plocha kopule.

„Pražské planetárium se pyšní jednou z největších kopulí na světě, ale technologicky zaostává a brzy již stávající technologie úplně doslouží. Přechodem na moderní LED-Dome technologii se zařadíme mezi světové špičky, jako je Dubaj nebo Osaka, kde se ale v porovnání s Prahou nachází kupole o jednotky metrů menší. Je to dobrá investice do vzdělání malých i velkých Pražanů,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu (Praha Sobě).

Planetárium Praha je největším planetáriem v České republice. S projekční kopulí o průměru 23,5 metru se řadí mezi největší na světě. Před epidemií koronaviru navštívilo planetárium asi 200 tisíc návštěvníků za rok a zájem o něj stále roste.

Více jak polovinu návštěvníků tvoří děti a mládež, zbytek jsou návštěvníci odpoledních, večerních a víkendových pořadů. Projekce na kopuli tvoří klíčovou část programu.

„Pražské planetárium už dávno není jen o vesmíru. Probíhají zde koncerty i divadelní představení, která díky projekcím na jednu z největších kopulí na světě mají jedinečnou atmosféru. S novým projekčním systémem nabídneme dětem i dospělým ještě lepší divácké zážitky. Současně tím bude Praha atraktivnější pro turisty, kteří vyhledávají tento typ kulturních a vzdělávacích zážitků,“ uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě),

Z hlediska kvality projekce i normovaných nákladů je podle Vyhnánka nejvýhodnější variantou pořízení nákladnějšího projekčního systému s revoluční technologií a s mnohonásobnou životností. Jedná se o technologii LED-Dome s životností okolo 25 let a s menšími náklady na údržbu než v případě jiných dostupných systémů.

Tato technologie byla uvedena na trh v roce teprve v 2018. LED-Dome technologie vytvoří samostatnou kopuli, která je tvořena desítkami milionů LED diod, které samy vytvářejí obraz.

„Nevzniká tak rozptyl světla na místa, která mají být neosvětlená, výsledkem je bezkonkurenční kontrast. Současně umožnuje rekuperaci odpadního tepla. Nový projekční systém bude stát Prahu asi 250 milionů korun,“ sdělil Vyhnánek. 

Planetárium je aktuálně vybaveno digitálním projekčním systémem SkySkan, který byl pořízen v roce 2009 s kvalitou obrazu v rozlišení 4K, o pět let později byl modernizováni na 6,5K. Tento projekční systém měl odhadovanou životnost asi 10 000 hodin provozu a této hranice dosáhl v roce 2019.

V tomto roce došlo k závažné poruše optických členů projektorů, která se musela řešit repasí. Oprava byla náročná s ohledem na nedostupnost dílů, projektory tohoto typu se již nevyrábí. Jednotlivé díly se tak musely shánět po celém světě.

Náklady na stávající projekční systém a repas vyšly na 65 milionů korun. Opravou se podařilo prodloužit životnost projektoru o přibližně 2 až 3 roky a konec životnosti ještě oddálil omezený provoz v rámci pandemie. Konec životnosti současného projekčního systému je odhadován na rok 2023, proto je nutné pořídit nový systém.

Pražské planetárium stále promítá na původní kopuli z roku 1958, která není dokonale kulová, což může zapříčinit deformaci promítaného obrazu. Při její stavbě se nepočítalo s projekcí filmů, promítala se pouze hvězdná obloha. Při projekcích full dome filmů ze současné produkce mají nedostatky kopule podle náměstka extrémně rušivý vliv na celkový dojem a zážitek z projekce.

„Chceme nadchnout děti a vzbudit v nich zájem o nové technologie, vědu a výzkum, který je neopustí ani po návratu domů, a třeba jednou rozhodne otázku jejich budoucího vzdělávání. Tyto oblasti mají velkou budoucnost a již nyní jsou důležitou součástí ekonomiky. Proto současně s modernizací planetária pracujeme na přípravě konceptu Science parku, který by se věnoval vesmíru, dalším aspektům moderní vědy a techniky a který bychom rádi umístili v nedalekém areálu Výstaviště,“ doplnil primátorův náměstek Pavel Vyhnánek. 

„Planetárium bude kvůli výměně projekčního systému na nezbytně dlouhou dobu uzavřeno, neboť je třeba provést řadu stavebních úkonů, a to včetně výměny vzduchotechniky.

„Délku uzavírky odhadujeme na půl roku. Této doby využijeme k tvorbě nových programů, aby faktu, že Praha bude mít nejlepší projekční systém na světě, odpovídala i naše programová nabídka,“ sdělil Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy. 

Při zahájení prací na konci roku 2022 je podle něj reálný předpoklad znovuotevření pražského planetária v druhé polovině roku 2023. Po dobu uzavírky může planetárium poskytovat služby prostřednictvím svého mobilního planetária.


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Dnes v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru