Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha koupí budovu pošty a pozemky v ulici Na Strži za 425 milionů korun
Nemovitost České pošty v ulici na Strži. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Praha koupí budovu pošty a pozemky v ulici Na Strži za 425 milionů korun

Hlavní město koupí budovu České pošty (ČP) v ulici Na Strži v Praze 4. Zaplatí za ni 425 milionů korun. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Smlouvu chce město s poštou podepsat okamžitě, řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Nákup podpořilo všech 57 přítomných zastupitelů. Jde o sedmipodlažní budovu z roku 1984 s přilehlými pozemky. ČP vypsala na prodej budovy aukci, kterou ale následně zrušila.

Kupní cena nemovitostí, na které se Praha s ČP dohodla, činí 425 milionů korun. Zahrnuje pozemky s budovu, objektem garáží a příjezdovou cestu. Součástí transakce je podmínka uzavření nájemní smlouvy na dobu určitou, která umožní ČP budovu využívat ještě následujících 15 let pro poskytování svých služeb.  

„Jsem rád, že se podařilo dojít k dohodě, je to dobrá zpráva pro tuto lokalitu i celé hlavní město. Obyvatelé budou moci dále využívat služeb České pošty v budově v ulici Na Strži, což je důležité i vzhledem k rozvojovým plánům v této oblasti. A hlavní město získalo za přijatelnou cenu nemovitost i s přilehlými pozemky, což by mělo zvýšit cenu již vlastněných pozemků v této lokalitě,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Těší mě, že se naše dlouhodobá snaha o nákup této cenné budovy vyplatila. Lokalita Na Strži je pro rozvoj oblasti zásadní – nejen kvůli tomu, že od roku 2030 tu bude přestupní stanice dvou linek metra, město navíc vlastní pozemky přiléhající k současné budově pošty. Díky nákupu scelíme celou oblast, kde v budoucnu vzniknou například městské byty nebo nová radnice Prahy 4,“ řekl náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN). 

„Kupní cena 425 milionů korun je pro město přijatelná, místo je navíc klíčové pro další rozvoj města a Praha vlastní okolní pozemky. Především bych chtěl poděkovat České poště za konstruktivní přístup v našem vzájemném jednání o odkupu nemovitostí, které už pro ně nejsou potřebné.  S ohledem na to, že se nemovitosti v ulici Na Strži nacházejí v klíčové rozvojové lokalitě v přímé návaznosti na Metro D, které se tam nyní staví, jsem rád, že se nám nakonec podařilo využít unikátní příležitosti tyto rozvojové pozemky získat. Praha díky tomu bude moci v budoucnu v této lokalitě realizovat rozsáhlou výstavbu,“ shrnul pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti). 

Nabytím předmětných pozemků (včetně budov a příslušenství) se zvyšuje hodnota pozemků, které v této lokalitě hlavní město už vlastní. Spojením s nově získanými pozemky jejich hodnota obratem stoupá a propojují se tak do nového strategického zájmového území. 

„Vysoké finanční prostředky, které jsou nezbytné na odkup, jsou plně ospravedlněny. A to jak samotným místem, tak i zkompletováním majetku. Dalším důležitým argumentem pro odkup je centrální pozice pozemků, do které veřejné budovy jednoznačně patří,“ doplnil pražský radní pro oblast financí Zdeněk Kovářík (ODS). 

Opoziční zastupitel a místostarosta Prahy 4 Jan Hušbauer (ANO) navrhl, aby bylo do materiálu zaneseno, že na budoucím rozvoji lokality bude město spolupracovat s radnicí čtvrté městské části. Zastupitelé jeho návrh schválili. V diskusi podpořil nákup také starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS), podle něj jej radnice podporuje bez ohledu na to, zda bude budova v budoucnu ve správě magistrátu, nebo svěřena městské části. 

„Za městskou část Prahu 4 jsme velmi rádi, že magistrát získal do svého vlastnictví takto strategicky důležité pozemky. Věříme, že Praha 4 bude klíčovým partnerem v diskuzi o budoucím využití, a to i třeba pro účely městské části a místních obyvatel,“ uzavřel starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). 

Praha původně počítala s tím, že se o nemovitosti bude ucházet v elektronické aukci, její podmínky to však městu znemožňovaly, svou účastí by porušilo zákon. Poté, co vítěz aukce získal nemovitosti za zhruba 400 milionů korun, a Česká pošta následně aukci zrušila, vstoupila Praha do intenzivního jednání s Českou poštou o přímém odkupu. 


Autor: Alo

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru