Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha koupí budovu pošty a pozemky v ulici Na Strži za 425 milionů korun
Nemovitost České pošty v ulici na Strži. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Praha koupí budovu pošty a pozemky v ulici Na Strži za 425 milionů korun

Hlavní město koupí budovu České pošty (ČP) v ulici Na Strži v Praze 4. Zaplatí za ni 425 milionů korun. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Smlouvu chce město s poštou podepsat okamžitě, řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Nákup podpořilo všech 57 přítomných zastupitelů. Jde o sedmipodlažní budovu z roku 1984 s přilehlými pozemky. ČP vypsala na prodej budovy aukci, kterou ale následně zrušila.

Kupní cena nemovitostí, na které se Praha s ČP dohodla, činí 425 milionů korun. Zahrnuje pozemky s budovu, objektem garáží a příjezdovou cestu. Součástí transakce je podmínka uzavření nájemní smlouvy na dobu určitou, která umožní ČP budovu využívat ještě následujících 15 let pro poskytování svých služeb.  

„Jsem rád, že se podařilo dojít k dohodě, je to dobrá zpráva pro tuto lokalitu i celé hlavní město. Obyvatelé budou moci dále využívat služeb České pošty v budově v ulici Na Strži, což je důležité i vzhledem k rozvojovým plánům v této oblasti. A hlavní město získalo za přijatelnou cenu nemovitost i s přilehlými pozemky, což by mělo zvýšit cenu již vlastněných pozemků v této lokalitě,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Těší mě, že se naše dlouhodobá snaha o nákup této cenné budovy vyplatila. Lokalita Na Strži je pro rozvoj oblasti zásadní – nejen kvůli tomu, že od roku 2030 tu bude přestupní stanice dvou linek metra, město navíc vlastní pozemky přiléhající k současné budově pošty. Díky nákupu scelíme celou oblast, kde v budoucnu vzniknou například městské byty nebo nová radnice Prahy 4,“ řekl náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN). 

„Kupní cena 425 milionů korun je pro město přijatelná, místo je navíc klíčové pro další rozvoj města a Praha vlastní okolní pozemky. Především bych chtěl poděkovat České poště za konstruktivní přístup v našem vzájemném jednání o odkupu nemovitostí, které už pro ně nejsou potřebné.  S ohledem na to, že se nemovitosti v ulici Na Strži nacházejí v klíčové rozvojové lokalitě v přímé návaznosti na Metro D, které se tam nyní staví, jsem rád, že se nám nakonec podařilo využít unikátní příležitosti tyto rozvojové pozemky získat. Praha díky tomu bude moci v budoucnu v této lokalitě realizovat rozsáhlou výstavbu,“ shrnul pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti). 

Nabytím předmětných pozemků (včetně budov a příslušenství) se zvyšuje hodnota pozemků, které v této lokalitě hlavní město už vlastní. Spojením s nově získanými pozemky jejich hodnota obratem stoupá a propojují se tak do nového strategického zájmového území. 

„Vysoké finanční prostředky, které jsou nezbytné na odkup, jsou plně ospravedlněny. A to jak samotným místem, tak i zkompletováním majetku. Dalším důležitým argumentem pro odkup je centrální pozice pozemků, do které veřejné budovy jednoznačně patří,“ doplnil pražský radní pro oblast financí Zdeněk Kovářík (ODS). 

Opoziční zastupitel a místostarosta Prahy 4 Jan Hušbauer (ANO) navrhl, aby bylo do materiálu zaneseno, že na budoucím rozvoji lokality bude město spolupracovat s radnicí čtvrté městské části. Zastupitelé jeho návrh schválili. V diskusi podpořil nákup také starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS), podle něj jej radnice podporuje bez ohledu na to, zda bude budova v budoucnu ve správě magistrátu, nebo svěřena městské části. 

„Za městskou část Prahu 4 jsme velmi rádi, že magistrát získal do svého vlastnictví takto strategicky důležité pozemky. Věříme, že Praha 4 bude klíčovým partnerem v diskuzi o budoucím využití, a to i třeba pro účely městské části a místních obyvatel,“ uzavřel starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). 

Praha původně počítala s tím, že se o nemovitosti bude ucházet v elektronické aukci, její podmínky to však městu znemožňovaly, svou účastí by porušilo zákon. Poté, co vítěz aukce získal nemovitosti za zhruba 400 milionů korun, a Česká pošta následně aukci zrušila, vstoupila Praha do intenzivního jednání s Českou poštou o přímém odkupu. 


Autor: Alo

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru