dnes
Pondělí - zatazeno
28°C
zítra
Úterý - skorojasno
29°C
pozítří
Středa - jasno
30°C
Praha konečně upřesní, jak si představuje budoucnost tržnice v Holešovicích
Stánků z venkovních prostor tržnice se chce Praha zbavit. Foto: archiv

Praha konečně upřesní, jak si představuje budoucnost tržnice v Holešovicích

Na čtvrteční odpoledne svolal náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) tiskovou konferenci, na které novinářům sdělí, jaké má metropole plány s Pražskou tržnicí v Holešovicích. V lednu serveru Pražský patriot sdělil, že bude navázáno na studii revitalizace areálu. Vytvořena byla před pěti lety, současné vedení Prahy by ji rádo rozpracovalo a prověřilo proveditelnost záměrů.

Studie z roku 2014 navrhla rozdělit tržnici na několik zón s prodejnami, trhy, restauracemi a také sportovními i kulturními provozovnami. „Ze studie nyní využijeme zejména zmapování technického stavu tržnice a geodetické zaměření všech objektů,“ řekl zkraje roku Vyhnánek.

Slíbil, že během letošního jara Praha připraví základní směřování roky chátrajícího areálu, které následně bude konkretizováno. Vznikne koncepce dalšího využití a směřování tržnice s hlavním zaměřením na obchodní, kulturní, gastro a volnočasové aktivity. Jak město za téměř čtvrt roku pokročilo s přípravou koncepce, se uvidí ve čtvrtek odpoledne. Již v minulosti byla založena pracovní skupinou k problematice Pražské tržnice. S ní bylo zadání připravované koncepce konzultováno.

Přeměna rozhlehlé plochy v Holešovicích prý bude postupná. Záměrem je podle Vyhnánka snaha nejdříve po jednotlivých krocích kultivovat veřejný prostor, dočasně využít prázdné prostory v halách, iniciovat postupnou rekonstrukci částí areálu.

„Uvědomujeme si, že se jedná o místo s neuvěřitelným potenciálem, který chceme rozvinout a vrátit Pražanům. Zkusme si tržnici představit uklizenou, plnou restaurací, barů, uměleckých prostorů, zajímavých malých obchůdků. Zkrátka jako místo, kde Pražané i návštěvníci města rádi stráví svůj čas. S trochou nadsázky třeba jako Mercado de San Miguel v Madridu, Markthal v Rotterdamu, La Boquería v Barceloně, Borough Market v Londýně, Kauppahalli v Helsinkách, Markthalle Neun v Berlíně nebo Le Centquatre v Paříži,“ nastínil budoucí podobu tržnice náměstek.

Rozvoj areálu s nevyužitým potenciálem už dlouho brzdí spor se společností Delta Center, která měla od roku 1994 Pražskou tržnici v pronájmu, ale na konci roku 2011 jí město smlouvu vypovědělo. Výpovědní lhůta trvala rok. Praha navíc požadovala čtvrt miliardy korun.

Společnost se však nevystěhovala a výpověď nájmu označila za neplatnou, s tím, že hlavnímu městu nic nedluží. Od té doby trvá soudní spor. Předchozí pražská koalice v roce 2016 zvažovala, že se pokusí o mimosoudní vyrovnání, nakonec od tohoto zájmu ustoupila a Praha se soudila dál. Na začátku letošního března Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl, že Delta Center musí Praze doplatit 246 milionů korun za nájemné, které městu dluží za roky 2010 až 2012. Rozhodnutí zatím není pravomocné.


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru