dnes
Sobota - jasno
17°C
zítra
Neděle - polojasno
18°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
13°C
Praha konečně upřesní, jak si představuje budoucnost tržnice v Holešovicích
Stánků z venkovních prostor tržnice se chce Praha zbavit. Foto: archiv

Praha konečně upřesní, jak si představuje budoucnost tržnice v Holešovicích

Na čtvrteční odpoledne svolal náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) tiskovou konferenci, na které novinářům sdělí, jaké má metropole plány s Pražskou tržnicí v Holešovicích. V lednu serveru Pražský patriot sdělil, že bude navázáno na studii revitalizace areálu. Vytvořena byla před pěti lety, současné vedení Prahy by ji rádo rozpracovalo a prověřilo proveditelnost záměrů.

Studie z roku 2014 navrhla rozdělit tržnici na několik zón s prodejnami, trhy, restauracemi a také sportovními i kulturními provozovnami. „Ze studie nyní využijeme zejména zmapování technického stavu tržnice a geodetické zaměření všech objektů,“ řekl zkraje roku Vyhnánek.

Slíbil, že během letošního jara Praha připraví základní směřování roky chátrajícího areálu, které následně bude konkretizováno. Vznikne koncepce dalšího využití a směřování tržnice s hlavním zaměřením na obchodní, kulturní, gastro a volnočasové aktivity. Jak město za téměř čtvrt roku pokročilo s přípravou koncepce, se uvidí ve čtvrtek odpoledne. Již v minulosti byla založena pracovní skupinou k problematice Pražské tržnice. S ní bylo zadání připravované koncepce konzultováno.

Přeměna rozhlehlé plochy v Holešovicích prý bude postupná. Záměrem je podle Vyhnánka snaha nejdříve po jednotlivých krocích kultivovat veřejný prostor, dočasně využít prázdné prostory v halách, iniciovat postupnou rekonstrukci částí areálu.

„Uvědomujeme si, že se jedná o místo s neuvěřitelným potenciálem, který chceme rozvinout a vrátit Pražanům. Zkusme si tržnici představit uklizenou, plnou restaurací, barů, uměleckých prostorů, zajímavých malých obchůdků. Zkrátka jako místo, kde Pražané i návštěvníci města rádi stráví svůj čas. S trochou nadsázky třeba jako Mercado de San Miguel v Madridu, Markthal v Rotterdamu, La Boquería v Barceloně, Borough Market v Londýně, Kauppahalli v Helsinkách, Markthalle Neun v Berlíně nebo Le Centquatre v Paříži,“ nastínil budoucí podobu tržnice náměstek.

Rozvoj areálu s nevyužitým potenciálem už dlouho brzdí spor se společností Delta Center, která měla od roku 1994 Pražskou tržnici v pronájmu, ale na konci roku 2011 jí město smlouvu vypovědělo. Výpovědní lhůta trvala rok. Praha navíc požadovala čtvrt miliardy korun.

Společnost se však nevystěhovala a výpověď nájmu označila za neplatnou, s tím, že hlavnímu městu nic nedluží. Od té doby trvá soudní spor. Předchozí pražská koalice v roce 2016 zvažovala, že se pokusí o mimosoudní vyrovnání, nakonec od tohoto zájmu ustoupila a Praha se soudila dál. Na začátku letošního března Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl, že Delta Center musí Praze doplatit 246 milionů korun za nájemné, které městu dluží za roky 2010 až 2012. Rozhodnutí zatím není pravomocné.


Další články
Nahoru