Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha jedná o nájmu pro Slovanskou epopej, nájemné může být až půl miliardy korun
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena ve Veletržním paláci. Foto: archiv

Praha jedná o nájmu pro Slovanskou epopej, nájemné může být až půl miliardy korun

Praha nadále jedná s developerskou skupinou Crestyl o podmínkách pronájmu prostor v opravovaném paláci Savarin, kam město plánuje umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Na dotaz ČTK to dnes uvedli mluvčí obou stran. Podle původního návrhu, který vedení Prahy schválilo začátkem roku, může nájemné dosáhnout za 25 let a při využití opce na dalších pět let až půl miliardy korun.

Plán má své kritiky, nelíbí se například Spolku pro Slovanskou epopej v Praze. Nyní jsou plátna v Moravském Krumlově. Ministerstvo kultury letos v březnu Crestylu zamítlo projekt přestavby vnitrobloku paláce, podle firmy se to ale týkalo původního projektu, který už není aktuální. Developer proto požádal ministra kultury o přezkum.

„V tuto chvíli nemáme ze strany Crestylu k dispozici jimi navrhovanou finální verzi smlouvy a nejsme tedy schopni sdělit jakoukoli konkrétní částku za pronájem prostor," uvedl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Mediální zástupce Crestylu Ondřej Micka potvrdil, že o finální verzi dokumentace se teprve jedná. „Předpokládáme, že se vše podaří v řádu několika měsíců dojednat a schválit všemi zapojenými stranami," uvedl.

Dohodu o umístění slavného cyklu obrazů koncem ledna schválili městští radní a zahrnovala i návrh úhrad. Za nájemné podle ní magistrát může zaplatit až 20 eur bez DPH za metr čtvereční a měsíc, přičemž dokument hovořil o ploše 1450 metrů čtverečních.

Dalších 358 korun za metr čtvereční a měsíc by město mohlo platit za náklady provozu galerie. S připočtením DPH by tyto podmínky město za 25 let pronájmu vyšly až na asi 416,7 milionu korun, v případě využití pětileté opce na prodloužení nájmu pak na zhruba půl miliardy korun.

Micka dodal, že finanční podmínky závisejí na požadavcích na expozici, o kterých se jedná. Náklady na vybudování prostor podle dohody ponese Crestyl a Praha získá podíl na každoročním příjmu ze vstupného.

Umístění obrazů v Savarinu kritizuje Spolek pro Slovanskou epopej v Praze. Jeho členka a historička umění Vlasta Čiháková Noshiro ČTK napsala, že podzemní prostory jsou pro umístění nevhodné z bezpečnostního hlediska i z hlediska snahy města uvolňovat turistický tlak na historické centrum. V Praze jsou podle ní vhodnější prostory, o kterých se jednalo v magistrátní komisi.

„Byla například vyřazena optimální lokalita Ledárny v Braníku, údajně pro neprůhlednou vlastnickou strukturu, ale je tu i nově rekonstruovaný Průmyslový palác. Zcela nejjednodušší mně připadá zámek Zbraslav, jehož vlastníci jsou stále ochotni a připraveni k jednání s Prahou," uvedla. Dodala, že za navrhovaný nájem by bylo možné vybudovat několik nových muzeí. Podobně se dříve vyjádřila i malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková.

Savarin u Václavského náměstí Crestyl vlastní přes české firmy Welwyn Company a Savarin HoldCo a na Maltě registrovanou společnost Savarin P.l.c.

Rekonstrukce samotného paláce u Václavského náměstí začala loni. Crestyl také plánuje úpravy vnitrobloku a propojení ulic Na Příkopě, Jindřišské a Panské novým obchodním komplexem.

Ministerstvo kultury v březnu zvrátilo původně kladné stanovisko magistrátních památkářů a změnilo ho na negativní. Podle firmy se však toto rozhodnutí týkalo původního, několik let starého projektu, který už není aktuální. Developer požádal ministra kultury o přezkum.

Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Prvních 11 pláten bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu.

Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze, v roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek chátral a až nedávno se dočkal rekonstrukce. Město tam plátna opět zapůjčilo loni, a to konce roku 2026.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru