dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - polojasno
9°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
8°C
Praha je včelám zaslíbená, med se stáčí i na střechách
Ilustrační foto: MHMP

Praha je včelám zaslíbená, med se stáčí i na střechách

Od loňského května stojí na střeše Nové radnice pražského magistrátu na Mariánském náměstí šest včelích úlů. Včera se konalo již druhé medobraní. Stočit by se mělo podle odhadů 120 až 150 kilogramů.         

Včely se zabydlely u ranveje

Na ruzyňském letišti jsou už od roku 2011 chovány včely pro účely biomonitoringu životního prostředí a dopadů letecké dopravy na okolí. Hlavním cílem je proto získání nových informací o čistotě prostředí v bezprostřední blízkosti provozních ploch letiště.
Chemické rozbory medu a plástvového pylu jsou zpracovávány v akreditované laboratoři VŠCHT. Zaměřují se především na obsah aromatických uhlovodíků a těžkých kovů z leteckého provozu. Obsahy těžkých kovů v medu i pylu byly v uplynulých letech pod rozlišovací schopností zkušebních metod, běžně používaných pro úřední kontrolu potravin. Letištní splňuje přísné legislativní limity stanovené pro dětskou výživu, získal certifikát Český med. „V současné době máme na letišti šest včelstev, která jsou umístěna poblíž obvodového plotu v blízkosti vedlejší vzletové a přistávací dráhy,“ uvedla mluvčí Letiště Václava Havla Praha Marika Janoušková. Ročně na mezinárodním letišti stočí 90 kilogramů medu.

Že se včelám na magistrátě daří, dokazuje i to, že zde vzniklo dvoumatečné včelstvo. V jednom úlu se narodila další včelí královna, a protože byly královny odděleny mřížkou, včelstvo se staralo o obě dvě. 

Včelí úly už jsou běžně k vidění na střechách obchodních center, hotelů, Národního divadla nebo v Botanické zahradě v Troji a od loňského května i na střeše Nové radnice. Podle ohlasů v médiích by se mohlo zdát, že se tak „objevuje Amerika“ poté, co v roce 2011 zrušil New York zákaz chovu na střechách.

„Není to pravda, u nás má chov včel ve městech velkou tradici, která se datuje do doby Marie Terezie,“ uvedl pražský včelař Miloš Vondruška, jehož otec už v roce 1985 začal chovat včely na střeše v Břevnově. Úředníci panovnice nad habsburskými zeměmi dotáhli její doporučení k chovu včel ve městech do formy příkazu mít na každé škole včelařský kroužek a u každé fary včely.

Medné výnosy jsou podle Vondrušky ve městě vyšší než mimo něj. „Kvalita pražského medu je vyšší, nejsou v něm žádné pesticidy a kupodivu i podíl těžkých kovů je několikanásobně nižší, než u medu z luk,“ pokračoval Vondruška. Jeho slova potvrzují i výsledky různých soutěží a rozbory prováděné Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT) v Praze.

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Praha je městem včelám zaslíbeným. Je zde mnoho parků, zahrad a sadů., stále něco kvete, nestříká se pesticidy.

uly-magistrat-nahled „Rádius snůšky mají včely kolem pěti kilometrů, takže bez problémů doletí na Petřín nebo až do Stromovky. Pastva je tu pro včely mnohem zajímavější a pestřejší než někde na vesnici, kde jsou to zpravidla jednotvárné lány řepky. Rostliny tu kvetou díky druhové pestrosti postupně, takže se včely mohou živit rovnoměrně od jara do podzimu,“ řekl včelař Zdeněk Růžička, který se o magistrátní včely stará.

 „Když porovnám své pražské stanoviště a stanoviště mimo Prahu, tak v hlavním městě je nejen větší snůška, ale i menší úhyny včel,“ sdělil včelař Vondruška. Od pražských včel se stáčí většinou medy květové. Počet včelařů v Praze spíše stagnuje, je jich zhruba pět stovek, nejvíce v šesté městské části.


Protipovodňová opatření v Nedvězí jsou Vodohospodářskou stavbou roku 2017

Včera v 07:40

Radní hl. m. Prahy Jana Plamínková včera v rámci Mezinárodního dne vody při slavnostním setkání vodohospodářů převzala ocenění pro Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy – část Nedvězí. Ta se ve své kategorii stala Vodohospodářskou stavbou roku 2017.   

Praha vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury

22. března 2018 v 11:53

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury města. Náklady budou maximálně 171,82 milionu korun. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé.

Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

21. března 2018 v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

21. března 2018 v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

21. března 2018 v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Rada schválila poskytnutí dalších Kotlíkových dotací

20. března 2018 v 15:15

Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického...

Československo – země neznámá? Soutěž Prahy 9

20. března 2018 ve 12:49

Vědomostní soutěž ke 100. výročí vzniku Československé republiky s názvem Československo – země neznámá? vyhlašuje Tělocvičná jednota Sokol Prosek za podpory městské části Praha 9. Zúčastnit se jí mohou všechny generace – od dětí v základních školách po pamětníky a měli by v ní prokázat vědomosti...

Další články
Nahoru