Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha je připravena ubytovat uprchlíky z Ukrajiny, k dispozici má 2420 lůžek
O pomoci Ukrajině jednali pražští zastupitelé. Foto: Jan Puci

Praha je připravena ubytovat uprchlíky z Ukrajiny, k dispozici má 2420 lůžek

Kvůli válce s Ruskem prchá z Ukrajiny část obyvatel. Jak velká bude migrační vlna, zatím není v prvních hodinách konfliktu jasné, ale Praha je připravena ubytovat přes dva tisíce lidí prchajících z Ukrajiny. Při dnešním jednání pražských zastupitelů to uvedl náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

„Od rána rozpracováváme plán na možnou migraci z Ukrajiny. Prověřujeme ubytovací kapacity a dopravu. Dnes máme k okamžitému využití 2420 lůžek v hotelích,  ubytovnách a internátech. Jsme připraveni pro přepravu uprchlíků poskytnout autobusy dopravního podniku,“ řekl zastupitelům Hlubuček.  

„V majetku hlavního města jsme už vytipovali některé objekty pro případnou migrační vlnu a ubytování osob,“ sdělil pražský radní pro správu majetku Jan Chabr (TOP 09).

Podle Hlubučka hlavní město může aktivovat asistenční centrum pomoci. Tento projekt byl vytvořen v roce 2020 pro mimořádné události velkého rozsahu. Koncentrovaly by se do něj složky integrovaného záchranného systému, dobrovolní hasiči a také třeba psychologická pomoc, zprostředkování zdravotní péče nebo vydávání dokladů. Jednotlivá asistenční centra by mohla být nonstop v pobočkách městské knihovny, jejich fungování by mohlo být omezeno.

Podle dnešního rozhodnutí zastupitelstva vznikne při Radě hl. m. Prahy pracovní skupina, která bude řešit další postup hlavního města při hledání pomoci Ukrajině. Primátor Zdeněk Hřib také bude jednat s Ministerstvem vnitra, Ministerstvem zahraničních věcí  a případně i s dalšími státními institucemi o dalších možnostech zapojení hlavního města do humanitární a další praktické pomoci Ukrajině, jako například řešení humanitárního ubytování pro občany Ukrajiny a ukrajinské rodiny s dětmi.

Rada také prověří ukončení pozastavených partnerských smluv Prahy s Moskvou a Petrohradem.


Autor: Jan Puci

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru