Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha je připravena ubytovat uprchlíky z Ukrajiny, k dispozici má 2420 lůžek
O pomoci Ukrajině jednali pražští zastupitelé. Foto: Jan Puci

Praha je připravena ubytovat uprchlíky z Ukrajiny, k dispozici má 2420 lůžek

Kvůli válce s Ruskem prchá z Ukrajiny část obyvatel. Jak velká bude migrační vlna, zatím není v prvních hodinách konfliktu jasné, ale Praha je připravena ubytovat přes dva tisíce lidí prchajících z Ukrajiny. Při dnešním jednání pražských zastupitelů to uvedl náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

„Od rána rozpracováváme plán na možnou migraci z Ukrajiny. Prověřujeme ubytovací kapacity a dopravu. Dnes máme k okamžitému využití 2420 lůžek v hotelích,  ubytovnách a internátech. Jsme připraveni pro přepravu uprchlíků poskytnout autobusy dopravního podniku,“ řekl zastupitelům Hlubuček.  

„V majetku hlavního města jsme už vytipovali některé objekty pro případnou migrační vlnu a ubytování osob,“ sdělil pražský radní pro správu majetku Jan Chabr (TOP 09).

Podle Hlubučka hlavní město může aktivovat asistenční centrum pomoci. Tento projekt byl vytvořen v roce 2020 pro mimořádné události velkého rozsahu. Koncentrovaly by se do něj složky integrovaného záchranného systému, dobrovolní hasiči a také třeba psychologická pomoc, zprostředkování zdravotní péče nebo vydávání dokladů. Jednotlivá asistenční centra by mohla být nonstop v pobočkách městské knihovny, jejich fungování by mohlo být omezeno.

Podle dnešního rozhodnutí zastupitelstva vznikne při Radě hl. m. Prahy pracovní skupina, která bude řešit další postup hlavního města při hledání pomoci Ukrajině. Primátor Zdeněk Hřib také bude jednat s Ministerstvem vnitra, Ministerstvem zahraničních věcí  a případně i s dalšími státními institucemi o dalších možnostech zapojení hlavního města do humanitární a další praktické pomoci Ukrajině, jako například řešení humanitárního ubytování pro občany Ukrajiny a ukrajinské rodiny s dětmi.

Rada také prověří ukončení pozastavených partnerských smluv Prahy s Moskvou a Petrohradem.


Autor: Jan Puci

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru