Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha je připravena ubytovat uprchlíky z Ukrajiny, k dispozici má 2420 lůžek
O pomoci Ukrajině jednali pražští zastupitelé. Foto: Jan Puci

Praha je připravena ubytovat uprchlíky z Ukrajiny, k dispozici má 2420 lůžek

Kvůli válce s Ruskem prchá z Ukrajiny část obyvatel. Jak velká bude migrační vlna, zatím není v prvních hodinách konfliktu jasné, ale Praha je připravena ubytovat přes dva tisíce lidí prchajících z Ukrajiny. Při dnešním jednání pražských zastupitelů to uvedl náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

„Od rána rozpracováváme plán na možnou migraci z Ukrajiny. Prověřujeme ubytovací kapacity a dopravu. Dnes máme k okamžitému využití 2420 lůžek v hotelích,  ubytovnách a internátech. Jsme připraveni pro přepravu uprchlíků poskytnout autobusy dopravního podniku,“ řekl zastupitelům Hlubuček.  

„V majetku hlavního města jsme už vytipovali některé objekty pro případnou migrační vlnu a ubytování osob,“ sdělil pražský radní pro správu majetku Jan Chabr (TOP 09).

Podle Hlubučka hlavní město může aktivovat asistenční centrum pomoci. Tento projekt byl vytvořen v roce 2020 pro mimořádné události velkého rozsahu. Koncentrovaly by se do něj složky integrovaného záchranného systému, dobrovolní hasiči a také třeba psychologická pomoc, zprostředkování zdravotní péče nebo vydávání dokladů. Jednotlivá asistenční centra by mohla být nonstop v pobočkách městské knihovny, jejich fungování by mohlo být omezeno.

Podle dnešního rozhodnutí zastupitelstva vznikne při Radě hl. m. Prahy pracovní skupina, která bude řešit další postup hlavního města při hledání pomoci Ukrajině. Primátor Zdeněk Hřib také bude jednat s Ministerstvem vnitra, Ministerstvem zahraničních věcí  a případně i s dalšími státními institucemi o dalších možnostech zapojení hlavního města do humanitární a další praktické pomoci Ukrajině, jako například řešení humanitárního ubytování pro občany Ukrajiny a ukrajinské rodiny s dětmi.

Rada také prověří ukončení pozastavených partnerských smluv Prahy s Moskvou a Petrohradem.


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Dnes v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru