Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha je připravena ubytovat uprchlíky z Ukrajiny, k dispozici má 2420 lůžek
O pomoci Ukrajině jednali pražští zastupitelé. Foto: Jan Puci

Praha je připravena ubytovat uprchlíky z Ukrajiny, k dispozici má 2420 lůžek

Kvůli válce s Ruskem prchá z Ukrajiny část obyvatel. Jak velká bude migrační vlna, zatím není v prvních hodinách konfliktu jasné, ale Praha je připravena ubytovat přes dva tisíce lidí prchajících z Ukrajiny. Při dnešním jednání pražských zastupitelů to uvedl náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

„Od rána rozpracováváme plán na možnou migraci z Ukrajiny. Prověřujeme ubytovací kapacity a dopravu. Dnes máme k okamžitému využití 2420 lůžek v hotelích,  ubytovnách a internátech. Jsme připraveni pro přepravu uprchlíků poskytnout autobusy dopravního podniku,“ řekl zastupitelům Hlubuček.  

„V majetku hlavního města jsme už vytipovali některé objekty pro případnou migrační vlnu a ubytování osob,“ sdělil pražský radní pro správu majetku Jan Chabr (TOP 09).

Podle Hlubučka hlavní město může aktivovat asistenční centrum pomoci. Tento projekt byl vytvořen v roce 2020 pro mimořádné události velkého rozsahu. Koncentrovaly by se do něj složky integrovaného záchranného systému, dobrovolní hasiči a také třeba psychologická pomoc, zprostředkování zdravotní péče nebo vydávání dokladů. Jednotlivá asistenční centra by mohla být nonstop v pobočkách městské knihovny, jejich fungování by mohlo být omezeno.

Podle dnešního rozhodnutí zastupitelstva vznikne při Radě hl. m. Prahy pracovní skupina, která bude řešit další postup hlavního města při hledání pomoci Ukrajině. Primátor Zdeněk Hřib také bude jednat s Ministerstvem vnitra, Ministerstvem zahraničních věcí  a případně i s dalšími státními institucemi o dalších možnostech zapojení hlavního města do humanitární a další praktické pomoci Ukrajině, jako například řešení humanitárního ubytování pro občany Ukrajiny a ukrajinské rodiny s dětmi.

Rada také prověří ukončení pozastavených partnerských smluv Prahy s Moskvou a Petrohradem.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru