dnes
Středa - snih
1°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
0°C
Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany
Vyhřívané armádní stany se v minulosti objevily na Letné. Foto: archiv

Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany

Praha je připravena postavit vyhřívané stany pro lidi bez přístřeší, pokud by se zhoršilo počasí a udeřily mrazy. Kapacita nocleháren a denních center je ale zatím dostatečná. Novinářům to dnes řekl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

„Současné kapacity dostačují. Pokud by mrazy udeřily ve větší míře, jsme připraveni postavit vyhřívané stany. Záložní kapacity máme připraveny," uvedl Ján.

V Praze platí mimořádná zimní opatření od prosince do konce března. Vedle nocleháren jsou k dispozici denní centra. Nocleh nabízí loď Hermes i zařízení Armády spásy či Naděje. V hlavním městě je podle dřívějších informací celkem asi 1200 lůžek.

Dispečink centra služeb má o volných místech přehled a pomoc koordinuje. V ulicích jsou terénní pracovníci různých organizací. V provozu jsou výdejny jídla, řekl Ján. Dodal, že potřební si mohou vyměnit také oblečení.

Podle šéfa pražského centra sociálních služeb 86 procent osazenstva nocleháren tvoří muži. Čtyři pětiny klientů pocházejí z Česka. Z nich zhruba třetina je z Prahy a dvě třetiny z ostatních částí republiky. Pětinu nocležníků představují cizinci, a to nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Rumunska, uvedl Ján.

Lidé v noclehárnách musí dodržovat určitá pravidla. Povolený není třeba alkohol. Místo nezískají ani ti, kteří s sebou chtějí mít psa. „Naše zařízení v tuto chvíli neumožňují přijímat klienty se psy. Musíme řešit bezpečnostní a další problémy. Předpokládáme, že v příštím zimním období službu už možná budeme poskytovat," řekl Ján.

Za nocleh se platí také symbolické poplatky. Armáda spásy proto nabízí nocleženky. Dárci jednu mohou pořídit za stokorunu. Díky poukázce člověk bez přístřeší přečká chladnou noc v teple.

V minulé zimní sezoně se prodalo 30 000 těchto kuponů, v předminulé asi 6500. Nocleženka se dá zaplatit na internetu. Armáda spásy provozuje v metropoli zařízení s 350 lůžky, v mrazech je pak v jejích denních centrech na židlích 400 míst.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Další články
Nahoru