dnes
Pondělí - zatazeno
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
16°C
pozítří
Středa - skorojasno
22°C
Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany
Vyhřívané armádní stany se v minulosti objevily na Letné. Foto: archiv

Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany

Praha je připravena postavit vyhřívané stany pro lidi bez přístřeší, pokud by se zhoršilo počasí a udeřily mrazy. Kapacita nocleháren a denních center je ale zatím dostatečná. Novinářům to dnes řekl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

„Současné kapacity dostačují. Pokud by mrazy udeřily ve větší míře, jsme připraveni postavit vyhřívané stany. Záložní kapacity máme připraveny," uvedl Ján.

V Praze platí mimořádná zimní opatření od prosince do konce března. Vedle nocleháren jsou k dispozici denní centra. Nocleh nabízí loď Hermes i zařízení Armády spásy či Naděje. V hlavním městě je podle dřívějších informací celkem asi 1200 lůžek.

Dispečink centra služeb má o volných místech přehled a pomoc koordinuje. V ulicích jsou terénní pracovníci různých organizací. V provozu jsou výdejny jídla, řekl Ján. Dodal, že potřební si mohou vyměnit také oblečení.

Podle šéfa pražského centra sociálních služeb 86 procent osazenstva nocleháren tvoří muži. Čtyři pětiny klientů pocházejí z Česka. Z nich zhruba třetina je z Prahy a dvě třetiny z ostatních částí republiky. Pětinu nocležníků představují cizinci, a to nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Rumunska, uvedl Ján.

Lidé v noclehárnách musí dodržovat určitá pravidla. Povolený není třeba alkohol. Místo nezískají ani ti, kteří s sebou chtějí mít psa. „Naše zařízení v tuto chvíli neumožňují přijímat klienty se psy. Musíme řešit bezpečnostní a další problémy. Předpokládáme, že v příštím zimním období službu už možná budeme poskytovat," řekl Ján.

Za nocleh se platí také symbolické poplatky. Armáda spásy proto nabízí nocleženky. Dárci jednu mohou pořídit za stokorunu. Díky poukázce člověk bez přístřeší přečká chladnou noc v teple.

V minulé zimní sezoně se prodalo 30 000 těchto kuponů, v předminulé asi 6500. Nocleženka se dá zaplatit na internetu. Armáda spásy provozuje v metropoli zařízení s 350 lůžky, v mrazech je pak v jejích denních centrech na židlích 400 míst.


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

Včera ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

Včera ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru