dnes
Středa - zatazeno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany
Vyhřívané armádní stany se v minulosti objevily na Letné. Foto: archiv

Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany

Praha je připravena postavit vyhřívané stany pro lidi bez přístřeší, pokud by se zhoršilo počasí a udeřily mrazy. Kapacita nocleháren a denních center je ale zatím dostatečná. Novinářům to dnes řekl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

„Současné kapacity dostačují. Pokud by mrazy udeřily ve větší míře, jsme připraveni postavit vyhřívané stany. Záložní kapacity máme připraveny," uvedl Ján.

V Praze platí mimořádná zimní opatření od prosince do konce března. Vedle nocleháren jsou k dispozici denní centra. Nocleh nabízí loď Hermes i zařízení Armády spásy či Naděje. V hlavním městě je podle dřívějších informací celkem asi 1200 lůžek.

Dispečink centra služeb má o volných místech přehled a pomoc koordinuje. V ulicích jsou terénní pracovníci různých organizací. V provozu jsou výdejny jídla, řekl Ján. Dodal, že potřební si mohou vyměnit také oblečení.

Podle šéfa pražského centra sociálních služeb 86 procent osazenstva nocleháren tvoří muži. Čtyři pětiny klientů pocházejí z Česka. Z nich zhruba třetina je z Prahy a dvě třetiny z ostatních částí republiky. Pětinu nocležníků představují cizinci, a to nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Rumunska, uvedl Ján.

Lidé v noclehárnách musí dodržovat určitá pravidla. Povolený není třeba alkohol. Místo nezískají ani ti, kteří s sebou chtějí mít psa. „Naše zařízení v tuto chvíli neumožňují přijímat klienty se psy. Musíme řešit bezpečnostní a další problémy. Předpokládáme, že v příštím zimním období službu už možná budeme poskytovat," řekl Ján.

Za nocleh se platí také symbolické poplatky. Armáda spásy proto nabízí nocleženky. Dárci jednu mohou pořídit za stokorunu. Díky poukázce člověk bez přístřeší přečká chladnou noc v teple.

V minulé zimní sezoně se prodalo 30 000 těchto kuponů, v předminulé asi 6500. Nocleženka se dá zaplatit na internetu. Armáda spásy provozuje v metropoli zařízení s 350 lůžky, v mrazech je pak v jejích denních centrech na židlích 400 míst.


Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Dnes v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru