dnes
Neděle - zatazeno
20°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany
Vyhřívané armádní stany se v minulosti objevily na Letné. Foto: archiv

Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany

Praha je připravena postavit vyhřívané stany pro lidi bez přístřeší, pokud by se zhoršilo počasí a udeřily mrazy. Kapacita nocleháren a denních center je ale zatím dostatečná. Novinářům to dnes řekl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

„Současné kapacity dostačují. Pokud by mrazy udeřily ve větší míře, jsme připraveni postavit vyhřívané stany. Záložní kapacity máme připraveny," uvedl Ján.

V Praze platí mimořádná zimní opatření od prosince do konce března. Vedle nocleháren jsou k dispozici denní centra. Nocleh nabízí loď Hermes i zařízení Armády spásy či Naděje. V hlavním městě je podle dřívějších informací celkem asi 1200 lůžek.

Dispečink centra služeb má o volných místech přehled a pomoc koordinuje. V ulicích jsou terénní pracovníci různých organizací. V provozu jsou výdejny jídla, řekl Ján. Dodal, že potřební si mohou vyměnit také oblečení.

Podle šéfa pražského centra sociálních služeb 86 procent osazenstva nocleháren tvoří muži. Čtyři pětiny klientů pocházejí z Česka. Z nich zhruba třetina je z Prahy a dvě třetiny z ostatních částí republiky. Pětinu nocležníků představují cizinci, a to nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Rumunska, uvedl Ján.

Lidé v noclehárnách musí dodržovat určitá pravidla. Povolený není třeba alkohol. Místo nezískají ani ti, kteří s sebou chtějí mít psa. „Naše zařízení v tuto chvíli neumožňují přijímat klienty se psy. Musíme řešit bezpečnostní a další problémy. Předpokládáme, že v příštím zimním období službu už možná budeme poskytovat," řekl Ján.

Za nocleh se platí také symbolické poplatky. Armáda spásy proto nabízí nocleženky. Dárci jednu mohou pořídit za stokorunu. Díky poukázce člověk bez přístřeší přečká chladnou noc v teple.

V minulé zimní sezoně se prodalo 30 000 těchto kuponů, v předminulé asi 6500. Nocleženka se dá zaplatit na internetu. Armáda spásy provozuje v metropoli zařízení s 350 lůžky, v mrazech je pak v jejích denních centrech na židlích 400 míst.


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru