dnes
Pondělí - oblacno
27°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
26°C
pozítří
Středa - polojasno
27°C
Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany
Vyhřívané armádní stany se v minulosti objevily na Letné. Foto: archiv

Praha je připravena postavit v mrazu pro potřebné vyhřívané stany

Praha je připravena postavit vyhřívané stany pro lidi bez přístřeší, pokud by se zhoršilo počasí a udeřily mrazy. Kapacita nocleháren a denních center je ale zatím dostatečná. Novinářům to dnes řekl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

„Současné kapacity dostačují. Pokud by mrazy udeřily ve větší míře, jsme připraveni postavit vyhřívané stany. Záložní kapacity máme připraveny," uvedl Ján.

V Praze platí mimořádná zimní opatření od prosince do konce března. Vedle nocleháren jsou k dispozici denní centra. Nocleh nabízí loď Hermes i zařízení Armády spásy či Naděje. V hlavním městě je podle dřívějších informací celkem asi 1200 lůžek.

Dispečink centra služeb má o volných místech přehled a pomoc koordinuje. V ulicích jsou terénní pracovníci různých organizací. V provozu jsou výdejny jídla, řekl Ján. Dodal, že potřební si mohou vyměnit také oblečení.

Podle šéfa pražského centra sociálních služeb 86 procent osazenstva nocleháren tvoří muži. Čtyři pětiny klientů pocházejí z Česka. Z nich zhruba třetina je z Prahy a dvě třetiny z ostatních částí republiky. Pětinu nocležníků představují cizinci, a to nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Rumunska, uvedl Ján.

Lidé v noclehárnách musí dodržovat určitá pravidla. Povolený není třeba alkohol. Místo nezískají ani ti, kteří s sebou chtějí mít psa. „Naše zařízení v tuto chvíli neumožňují přijímat klienty se psy. Musíme řešit bezpečnostní a další problémy. Předpokládáme, že v příštím zimním období službu už možná budeme poskytovat," řekl Ján.

Za nocleh se platí také symbolické poplatky. Armáda spásy proto nabízí nocleženky. Dárci jednu mohou pořídit za stokorunu. Díky poukázce člověk bez přístřeší přečká chladnou noc v teple.

V minulé zimní sezoně se prodalo 30 000 těchto kuponů, v předminulé asi 6500. Nocleženka se dá zaplatit na internetu. Armáda spásy provozuje v metropoli zařízení s 350 lůžky, v mrazech je pak v jejích denních centrech na židlích 400 míst.


Čtyři lidé se na derby sešívaných s klokany dopustili přestupku

Včera ve 14:19

V souvislosti  se sobotním fotbalovým utkáním v Edenu, ve kterém domácí Slavia porazila Bohemians Praha 1905 4:0, řešili pražští policisté čtyři přestupková jednání spojená se zahalením obličeje. Uvedl to mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

V logistickém centru hořelo nákladní auto, škoda je milion korun

24. srpna 2019 v 09:04

 Včera krátce před sedmnáctou hodinou zasahovaly dvě jednotky pražských hasičů u požáru kabiny nákladního auta v logistickém centru v ulici U Plynárny v Praze 4.   

Další články
Nahoru