dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Praha je nejlepším místem pro život, ukázal výzkum
Výhled na Malou Stranu z Pražského hradu. Foto: archiv

Praha je nejlepším místem pro život, ukázal výzkum

Nejlepší pracovní podmínky, kvalitní vzdělání, nejrozvinutější infrastruktura a dostatek kulturních příležitostí. To jsou hlavní důvody, proč se nejlepším místem pro život stala Praha. Na druhé pozici výzkumu skončil Plzeňský kraj, třetí příčku obsadil Královéhradecký kraj. Metropole si odnáší i titul Skokan roku, a to za výrazné zlepšení znečištění ovzduší.

Projekt Místo pro život

Jde o společensky přínosný srovnávací výzkum, který mapuje kvalitu života obyvatel v regionech ČR. Vyhodnocuje úroveň životních podmínek v jednotlivých krajích, sleduje je v dlouhodobém horizontu.

Princip hodnocení se opírá o tři hlavní pilíře. Objektivní kritéria získaná z nezávislých zdrojů, názory kolegia a průzkum prováděný mezi 1400 obyvateli všech regionů. Kraje se hodnotí z pohledu 54 kritérií.

Výsledky třetího ročníku výzkumu Místo pro život, který jednotlivé kraje hodnotí podle statistických dat i průzkumu mezi 1400 respondenty a osmnácti respektovanými osobnostmi kolegia, zveřejnila agentura Datank.

„Vítězství hlavního města není nijak překvapivé. V Praze je výborná infrastruktura, ale i pracovní podmínky, které jsou podle průzkumu mezi veřejností vnímány jako vůbec nejdůležitější oblast. Vysoce nadprůměrné výsledky má Praha také v oblastech občanská společnost a tolerance, zdravotnictví nebo v možnostech trávení volného času,“ uvedl analytik agentury Datank Ondřej Pivoňka.

„Jak ukazují výsledky průzkumu veřejnosti, Pražané jsou oproti ostatním krajům spokojenější ve většině těchto oblastí života, vyjma bezpečnosti a životního prostředí – z tohoto pohledu je Praha naopak na posledním místě. Letošní data ale poukazují na pozitivní posun. Například znečištění ovzduší snížila Praha meziročně o téměř 30 %,“ pokračoval Pivoňka.

Na druhém místě skončil Plzeňský kraj, který se stal vítězem v roce 2011. Třetí příčku obsadil Královéhradecký kraj.

V kategorii Skokan roku si první místo odnáší opět Hlavní město Praha, a to za nižší znečištění ovzduší okyselujícími látkami. Hodnoty NOx, NH3 a SO2 zde poklesly zhruba o 30 %. Tento výrazný meziroční pokles emisí byl dán zejména částečným využitím největšího teplárenského zdroje na území Prahy – teplárny Malešice, která byla oproti předchozím letům v provozu jen méně než polovinu obvyklé roční provozní doby.

Na druhém místě v kategorii Skokan roku skončil Liberecký kraj, a to za snížení konkurence na pracovním trhu. Jihočeský kraj získal třetí příčku za největší snížení počtu nezaměstnaných lidí do 24 let.


Další články
Nahoru