dnes
Neděle - skorojasno
21°C
zítra
Pondělí - skorojasno
22°C
pozítří
Úterý - oblacno
24°C
Praha je jasný lídr v implementaci Smart cities v Česku, ukázala analýza
V posledních letech se v Praze objevují lavičky, které umožňují lidem dobít si telefon či tablet, připojit se k internetu, zjistit aktuální teplotu a vlhkost vzduchu nebo množství oxidu uhličitého v ovzduší. Foto: smartprague.eu

Praha je jasný lídr v implementaci Smart cities v Česku, ukázala analýza

V analýze takzvaných chytrých měst, kterou zveřejnila Mendelova univerzita v Brně, skončila Praha v konkurenci 75 porovnávaných měst v Česku s velkým náskokem na prvním místě. Studie byla zpracována pro Úřad vlády České republiky prostřednictvím Technologické agentury ČR.

V roce 2016 představila tehdejší pražská primátorka Adriana Krnáčová (za hnutí ANO) sérii konferencí věnovaných tematice Smart Prague (SP). Koncepce SP do roku 2030 respektuje a vychází ze Strategického plánu hlavního města Prahy a reflektuje novodobé technologické trendy ve světě. K této příležitosti došlo také k vytvoření stejnojmenných webových stránek www.smartprague.eu k prezentaci pokroku při naplňování SP.

„Digitalizace a projekt Smart Prague, který v minulém volebním období nastartovalo hnutí ANO, pro nás byl jednou z priorit a má skvělé výsledky. Město, které je řízeno na základě dat, je řízeno efektivněji a lépe. Spustili jsme například datovou platformu Golemio, která data sbírá a vyhodnocuje. Agendu Smart cities měla přímo pod sebou primátorka Krnáčová a je vidět, že to nastartovala skvěle,” říká místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Radomír Nepil.

Datová platforma hlavního města Prahy Golemio je v analýze uváděna jako příklad dobré praxe. Platforma dále zpřístupňuje klíčová data veřejnosti. Nově lze na portále Golemio.cz nalézt takzvaná real-time data z parkomatů a virtuálních parkovacích hodin. Prostřednictvím záznamů ze všech platebních transakcí lze získat informace o tom, za kolik aut, kde a na jakou dobou bylo zaplaceno parkovací stání.

Praha byla v analýze mimo jiné hodnocena právě jako město, které je nejlepší v komplexní a systematické práci s městskými daty při řízení města. „Piráti ten projekt soustavně, a hlavně iracionálně kritizovali a teď se ukazuje, že se to vlastně dělalo dobře. Jsem zvědavý, jestli zvládnou na tu dobře rozdělanou práci navázat, protože zatím jsem si v oblasti budování Smart cities, což by měla být jejich doména, vůbec ničeho nevšiml,” dodává Radomír Nepil.

S analýzou aktuální úrovně zapojení ČR do konceptu Smart city a Smart region v souvislosti s novými trendy, včetně návrhů opatření, se můžete seznámit zde.

Do koncepce SP zapadá i pilotní projekt „Energetické úspory s využitím EPC“, který má za cíl na vybraných budovách ve vlastnictví hlavního města Prahy dosáhnout úspory energií metodou EPC a aplikovat opatření, která budou mít za cíl efektivnější provoz budov a zvýšení komfortu jejich vnitřního prostředí.

Za tento projekt aktuálně metropole získala druhou cenu v osmém ročníku soutěže pořádané Asociací poskytovatelů energetických služeb. Díky tomuto pražskému projektu dojde ke snížení spotřeby elektřiny, plynu, tepla a vody ve vybraných budovách nejméně o 11 procent.

V koncepci SP si Praha v předchozím volebním období definovala celkem šest klíčových oblastí pro rozvoj chytrých a inovativních řešení v hlavním městě a jednou z nich je právě oblast věnovaná problematice chytrých budov a energetice v městském prostředí. Další oblasti, ve kterých by zavádění moderních technologií mělo mít nejvýznamnější pozitivní dopady do života Pražanů jsou: Mobilita budoucnosti, Bezodpadové město, Atraktivní turistika, Lidé a městské prostředí a Datová oblast.

Přehled projektů Smart Prague je zde.


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Další články
Nahoru