dnes
Neděle - mlha
2°C
zítra
Pondělí - polojasno
3°C
pozítří
Úterý - mlha
-1°C
Praha je jasný lídr v implementaci Smart cities v Česku, ukázala analýza
V posledních letech se v Praze objevují lavičky, které umožňují lidem dobít si telefon či tablet, připojit se k internetu, zjistit aktuální teplotu a vlhkost vzduchu nebo množství oxidu uhličitého v ovzduší. Foto: smartprague.eu

Praha je jasný lídr v implementaci Smart cities v Česku, ukázala analýza

V analýze takzvaných chytrých měst, kterou zveřejnila Mendelova univerzita v Brně, skončila Praha v konkurenci 75 porovnávaných měst v Česku s velkým náskokem na prvním místě. Studie byla zpracována pro Úřad vlády České republiky prostřednictvím Technologické agentury ČR.

V roce 2016 představila tehdejší pražská primátorka Adriana Krnáčová (za hnutí ANO) sérii konferencí věnovaných tematice Smart Prague (SP). Koncepce SP do roku 2030 respektuje a vychází ze Strategického plánu hlavního města Prahy a reflektuje novodobé technologické trendy ve světě. K této příležitosti došlo také k vytvoření stejnojmenných webových stránek www.smartprague.eu k prezentaci pokroku při naplňování SP.

„Digitalizace a projekt Smart Prague, který v minulém volebním období nastartovalo hnutí ANO, pro nás byl jednou z priorit a má skvělé výsledky. Město, které je řízeno na základě dat, je řízeno efektivněji a lépe. Spustili jsme například datovou platformu Golemio, která data sbírá a vyhodnocuje. Agendu Smart cities měla přímo pod sebou primátorka Krnáčová a je vidět, že to nastartovala skvěle,” říká místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Radomír Nepil.

Datová platforma hlavního města Prahy Golemio je v analýze uváděna jako příklad dobré praxe. Platforma dále zpřístupňuje klíčová data veřejnosti. Nově lze na portále Golemio.cz nalézt takzvaná real-time data z parkomatů a virtuálních parkovacích hodin. Prostřednictvím záznamů ze všech platebních transakcí lze získat informace o tom, za kolik aut, kde a na jakou dobou bylo zaplaceno parkovací stání.

Praha byla v analýze mimo jiné hodnocena právě jako město, které je nejlepší v komplexní a systematické práci s městskými daty při řízení města. „Piráti ten projekt soustavně, a hlavně iracionálně kritizovali a teď se ukazuje, že se to vlastně dělalo dobře. Jsem zvědavý, jestli zvládnou na tu dobře rozdělanou práci navázat, protože zatím jsem si v oblasti budování Smart cities, což by měla být jejich doména, vůbec ničeho nevšiml,” dodává Radomír Nepil.

S analýzou aktuální úrovně zapojení ČR do konceptu Smart city a Smart region v souvislosti s novými trendy, včetně návrhů opatření, se můžete seznámit zde.

Do koncepce SP zapadá i pilotní projekt „Energetické úspory s využitím EPC“, který má za cíl na vybraných budovách ve vlastnictví hlavního města Prahy dosáhnout úspory energií metodou EPC a aplikovat opatření, která budou mít za cíl efektivnější provoz budov a zvýšení komfortu jejich vnitřního prostředí.

Za tento projekt aktuálně metropole získala druhou cenu v osmém ročníku soutěže pořádané Asociací poskytovatelů energetických služeb. Díky tomuto pražskému projektu dojde ke snížení spotřeby elektřiny, plynu, tepla a vody ve vybraných budovách nejméně o 11 procent.

V koncepci SP si Praha v předchozím volebním období definovala celkem šest klíčových oblastí pro rozvoj chytrých a inovativních řešení v hlavním městě a jednou z nich je právě oblast věnovaná problematice chytrých budov a energetice v městském prostředí. Další oblasti, ve kterých by zavádění moderních technologií mělo mít nejvýznamnější pozitivní dopady do života Pražanů jsou: Mobilita budoucnosti, Bezodpadové město, Atraktivní turistika, Lidé a městské prostředí a Datová oblast.

Přehled projektů Smart Prague je zde.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Polytechnické hnízdo se otevírá v Praze 1, celkově je už třinácté v metropoli

15. ledna 2020 v 10:44

Učebny pro moderní pojetí výuky dílen a robotiky se dnes nově otevírají v první městské části v prostorech Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici. Z pohledu celé metropole jde již o 13. „hnízdo“ a zároveň první, které je k dispozici na území městské části Prahy 1. Žáci a učitelé...

Další články
Nahoru