Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha iniciuje změnu způsobu rozdělování peněz z hazardu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha iniciuje změnu způsobu rozdělování peněz z hazardu

Hlavní město bude iniciovat novelu zákona o hazardu, která by změnila způsob rozdělování peněz vybraných z odvodů z loterií a her provozovaných na internetu. Zatímco dosud stát přerozděluje peníze podle počtu hracích automatů v té které obci, podle metropole by to mělo být podle počtu obyvatel. Záměr iniciovat změnu zákona dnes schválili městští zastupitelé. V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší. Všechny herny by měly zmizet do roku 2024. Do budoucna budou povolena pouze kasina s takzvanou živou hrou.

U hazardních her, které se hrají online, jdou všechny výnosy do státního rozpočtu a stát peníze obcím přerozděluje podle počtu hracích automatů na jejich území. „Pokud ale obec nemá ani jeden automat, tak dostává nulu. Zákon by se tak měl změnit na to, aby to bylo přerozdělováno podle počtu obyvatel, ne počtu automatů," řekl opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO), který materiál k projednání zastupitelům předložil.

Pro městské části zákaz hracích automatů znamená roční výpadek asi 300 milionů korun. Podle zastupitelů je nutné najít způsob, jak jim výpadek kompenzovat. „Mým cílem bylo urychleně najít řešení, které spočívá primárně ve změně legislativy. Takže dnes jsme se usnesli, že pražští poslanci mají iniciovat změnu zákona (o hazardních hrách) ve prospěch obcí, to znamená nejen Prahy, ale i dalších obcí, kterých se to týká," řekl Prokop.

Návrh novely zákona vypracuje hlavní město a do Sněmovny jej následně předloží pražští poslanci, kteří jsou zároveň městskými zastupiteli. Podle Prokopa by se změna zákona mohla do konce roku uskutečnit.

„Když se poslanci hodně snaží, tak ten legislativní proces trvá něco přes půl roku, takže reálné to je, ale je to na poslední chvíli," řekl Prokop. Vzhledem k tomu, že se stejný problém týká všech obcí v republice, kde platí zákaz hazardu, by podle něj mohl návrh najít ve Sněmovně podporu.


Autor: ČTK

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

Včera ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru