Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha iniciuje změnu způsobu rozdělování peněz z hazardu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha iniciuje změnu způsobu rozdělování peněz z hazardu

Hlavní město bude iniciovat novelu zákona o hazardu, která by změnila způsob rozdělování peněz vybraných z odvodů z loterií a her provozovaných na internetu. Zatímco dosud stát přerozděluje peníze podle počtu hracích automatů v té které obci, podle metropole by to mělo být podle počtu obyvatel. Záměr iniciovat změnu zákona dnes schválili městští zastupitelé. V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší. Všechny herny by měly zmizet do roku 2024. Do budoucna budou povolena pouze kasina s takzvanou živou hrou.

U hazardních her, které se hrají online, jdou všechny výnosy do státního rozpočtu a stát peníze obcím přerozděluje podle počtu hracích automatů na jejich území. „Pokud ale obec nemá ani jeden automat, tak dostává nulu. Zákon by se tak měl změnit na to, aby to bylo přerozdělováno podle počtu obyvatel, ne počtu automatů," řekl opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO), který materiál k projednání zastupitelům předložil.

Pro městské části zákaz hracích automatů znamená roční výpadek asi 300 milionů korun. Podle zastupitelů je nutné najít způsob, jak jim výpadek kompenzovat. „Mým cílem bylo urychleně najít řešení, které spočívá primárně ve změně legislativy. Takže dnes jsme se usnesli, že pražští poslanci mají iniciovat změnu zákona (o hazardních hrách) ve prospěch obcí, to znamená nejen Prahy, ale i dalších obcí, kterých se to týká," řekl Prokop.

Návrh novely zákona vypracuje hlavní město a do Sněmovny jej následně předloží pražští poslanci, kteří jsou zároveň městskými zastupiteli. Podle Prokopa by se změna zákona mohla do konce roku uskutečnit.

„Když se poslanci hodně snaží, tak ten legislativní proces trvá něco přes půl roku, takže reálné to je, ale je to na poslední chvíli," řekl Prokop. Vzhledem k tomu, že se stejný problém týká všech obcí v republice, kde platí zákaz hazardu, by podle něj mohl návrh najít ve Sněmovně podporu.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

Dnes ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

Včera v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

Včera v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru