Dnes Pátek - jasno 4°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha i přes protesty postaví WC a zázemí v zahradách pod Petřínem
Vizualizace chystané stavby pod Petřínem. Zdroj: MHMP

Praha i přes protesty postaví WC a zázemí v zahradách pod Petřínem

Pražský magistrát nechá za zhruba 16 milionů korun postavit veřejné toalety a zázemí pro údržbu Velké Strahovské zahrady. Radní včera i přes protesty obyvatel proti záměru schválili výběr dodavatele stavby. Podle místních spolků je stavba zbytečná a nelíbí se jim ani plánované zpřístupnění vinice a vybudování nového vchodu z ulice Úvoz vedoucí z Nerudovy ulice na Pohořelec. Podle nich by to do dosud klidné části zahrad přivedlo turisty. Radní se včera zároveň dohodli, že ustoupí od dalších výraznějších úprav.

Rada hl. m. Prahy schválila vybudování nového zázemí na Petříně, které bude prioritně určeno pro návštěvníky a technické pracovníky petřínských zahrad. Zázemí nahradí provizorní toalety, které byly zbourány před čtyřmi lety.

Původně tam město chtělo postavit větší budovu s informačním centrem, od toho však ustoupilo a v roce 2016 tam nechalo vybudovat odpočinkové prostranství s pítkem a lavičkou. Nyní chce odbor péče o zeleň magistrátu místo doplnit malým objektem s veřejnými WC a menším zázemím pro údržbu.

Nový objekt je podle magistrátu navržen tak, aby přirozeně splynul s okolním prostředím ohradní zdi na okraji Velké Strahovské zahrady. Plán se však dlouhodobě nelíbí sousedským spolkům, podle kterých jde o jedno z mála míst v centru města, které ještě zcela nezahltil turistický ruch a kde stále mohou relaxovat místní obyvatelé. Stavba nad Vlašskou ulicí by podle místních také narušila výhled.

Nárůst turistického ruchu v zahradách však město vylučuje. „V zahradách se pohybuje velké množství pracovníků, jejichž úkolem je zajišťovat úklid cest, údržbu trávníků, ošetření stromů a řadu dalších provozních prací. Pro tuto práci je potřeba vytvořit alespoň minimální zázemí,“ popisuje důvod výstavby náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Jedná se o hygienické zázemí, malou denní místnost sloužící jako útočiště při nepříznivém počasí a příruční sklad drobného nářadí, pracovních pomůcek a materiálů.

„Rád bych informoval veřejnost, že se nejedná o stavební akce, které mají za úkol zvýšit počty zahraničních turistů na Petříně, jak někteří lidé nesprávně tvrdí a dokonce kvůli tomu organizují petice. Jde pouze o vybudování zázemí pro zahradní údržbu a vybudování kamenných WC, která nahradí nevzhledné provizorní mobilní toalety. Tato stavba v žádném případě nijak nenaruší panorama a celkový vzhled petřínského parku. Nebude se také realizovat průraz zdi z ulice Úvoz do Strahovské zahrady,“ doplňuje náměstek primátora Hlubuček, podle kterého se jedná o poslední stavbu na Petříně.

Navržený objekt je dvoupodlažní, částečně zapuštěný do terénu, zakomponovaný do stávající konfigurace navazujících ohradních a opěrných zdí tak, aby přirozeně splynul s okolním prostředím. Provozně je rozdělený na dva samostatné celky, umístěné každý v jednom podlaží: v suterénu zázemí zahradní údržby, v přízemí veřejné toalety.  

Umístění zázemí a veřejných WC je výsledkem delšího procesu, ve kterém se pečlivě zvažovala podoba i místo. Záměr byl kladně posouzen také například Národním památkovým ústavem. Metropole společně s Prahou 1 záměr několikrát veřejně představilo na setkání s občany přímo v prostoru Petřína.

„Oceňuji přístup hlavního města, jehož představitelé se sešli s občany Prahy 1, aby jim představili jak tento projekt, tak i další rozvojové plány v oblasti Petřína, a věřím, že zejména o uvažovaných úpravách v některých zahradách bude podrobně diskutováno a že názory obyvatel budou v co největší míře zohledněny. Vybudování nového sociálního zázemí chápu jako vstřícný krok vůči pracovníkům, kteří se o petřínské zahrady starají, nikoliv jako impulz k nárůstu turistického ruchu," reagoval 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN).


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

1. března 2021 v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Další články
Nahoru