Praha i přes protesty postaví WC a zázemí v zahradách pod Petřínem
10. září 2019 22:45
Rada hl. m. Prahy schválila vybudování nového zázemí na Petříně, které bude prioritně určeno pro návštěvníky a technické pracovníky petřínských zahrad. Zázemí nahradí provizorní toalety, které byly zbourány před čtyřmi lety.
Původně tam město chtělo postavit větší budovu s informačním centrem, od toho však ustoupilo a v roce 2016 tam nechalo vybudovat odpočinkové prostranství s pítkem a lavičkou. Nyní chce odbor péče o zeleň magistrátu místo doplnit malým objektem s veřejnými WC a menším zázemím pro údržbu.
Nový objekt je podle magistrátu navržen tak, aby přirozeně splynul s okolním prostředím ohradní zdi na okraji Velké Strahovské zahrady. Plán se však dlouhodobě nelíbí sousedským spolkům, podle kterých jde o jedno z mála míst v centru města, které ještě zcela nezahltil turistický ruch a kde stále mohou relaxovat místní obyvatelé. Stavba nad Vlašskou ulicí by podle místních také narušila výhled.
Nárůst turistického ruchu v zahradách však město vylučuje. „V zahradách se pohybuje velké množství pracovníků, jejichž úkolem je zajišťovat úklid cest, údržbu trávníků, ošetření stromů a řadu dalších provozních prací. Pro tuto práci je potřeba vytvořit alespoň minimální zázemí,“ popisuje důvod výstavby náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).
Jedná se o hygienické zázemí, malou denní místnost sloužící jako útočiště při nepříznivém počasí a příruční sklad drobného nářadí, pracovních pomůcek a materiálů.
„Rád bych informoval veřejnost, že se nejedná o stavební akce, které mají za úkol zvýšit počty zahraničních turistů na Petříně, jak někteří lidé nesprávně tvrdí a dokonce kvůli tomu organizují petice. Jde pouze o vybudování zázemí pro zahradní údržbu a vybudování kamenných WC, která nahradí nevzhledné provizorní mobilní toalety. Tato stavba v žádném případě nijak nenaruší panorama a celkový vzhled petřínského parku. Nebude se také realizovat průraz zdi z ulice Úvoz do Strahovské zahrady,“ doplňuje náměstek primátora Hlubuček, podle kterého se jedná o poslední stavbu na Petříně.Navržený objekt je dvoupodlažní, částečně zapuštěný do terénu, zakomponovaný do stávající konfigurace navazujících ohradních a opěrných zdí tak, aby přirozeně splynul s okolním prostředím. Provozně je rozdělený na dva samostatné celky, umístěné každý v jednom podlaží: v suterénu zázemí zahradní údržby, v přízemí veřejné toalety.
Umístění zázemí a veřejných WC je výsledkem delšího procesu, ve kterém se pečlivě zvažovala podoba i místo. Záměr byl kladně posouzen také například Národním památkovým ústavem. Metropole společně s Prahou 1 záměr několikrát veřejně představilo na setkání s občany přímo v prostoru Petřína.„Oceňuji přístup hlavního města, jehož představitelé se sešli s občany Prahy 1, aby jim představili jak tento projekt, tak i další rozvojové plány v oblasti Petřína, a věřím, že zejména o uvažovaných úpravách v některých zahradách bude podrobně diskutováno a že názory obyvatel budou v co největší míře zohledněny. Vybudování nového sociálního zázemí chápu jako vstřícný krok vůči pracovníkům, kteří se o petřínské zahrady starají, nikoliv jako impulz k nárůstu turistického ruchu," reagoval 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN).