dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Pražský život

Praha hraje prim v domácích porodech. Přibývá těch rizikovějších bez porodní asistentky

Praha hraje prim v porodech mimo zdravotnická zařízení. Zřejmě by jich bylo více, kdyby úkony porodních asistentek hradily zdravotní pojišťovny. Za domácí porod, u kterého je porodní asistentka, a péči kolem něj, musí žena zaplatit tisíce korun. Přibývá proto porodů, které jsou bez asistenkty, což je velmi rizikové.

V roce 2009 se mimo zdravotnická zařízení narodilo 419 dětí. V absolutních číslech se jich nejvíce narodilo v Praze (151) a v Jihomoravském kraji (34). Nejméně v krajích Libereckém, Zlínském a Pardubickém – shodně po osmi.

Uvádí to jediná statistika o domácích porodech v České republice. Zdrojem dat je Národní registr novorozenců vedený v Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS).

Od roku 2009 se podle slov biostatističky Markéty Pavlíkové počet celkově hlášených porodů mimo zdravotnické zařízení (které zahrnují i porody překotné, neplánované i asociální) o necelých 100 porodů snížil. To však nemusí znamenat, že jich skutečně ubylo. Spíše to je naopak.

„Z informací profesních organizací porodních asistentek, rodičů a profesních organizací je zřejmé, že porody mimo zdravotnické zařízení v důsledku represivních zásahů státu, mezi které patří změny v legislativě a exemplární soudní procesy, přecházejí v ČR postupně do šedé zóny a jsou méně asistovány profesionálními porodními asistentkami, čímž se pro rodiče a jejich děti zvyšuje riziko nerozpoznání náznaků komplikace, a tím ohrožení zdraví rodičky i jejího dítěte,“ pokračuje Markéta Pavlíková, která se zabývá statistikami.

Pojišťovny dělaly kontroly v porodnicích

Anketa

Souhlasíte s domácími porody?

44.5%
(44.5%)
55.5%
(55.5%)
Porodů doma by možná bylo více, kdyby si za péči rodičky nemusely platit. „Porodní asistentka má v kompetenci plno výkonů, nejsou ale v seznamu výkonů pro pojištění. Porodní asistentku je třeba dostat do systému péče. Vykonává poradnu pro matku, péči po porodu a tak dále, na seznamu výkonů hrazených pojišťovnou je ale jen návštěva po porodu,“ uvedla porodní asistentka Ivana Königsmarková.

Vše ostatní platí rodička, což může celkově vyjít i na deset tisíc korun. Úkony nejsou porodní asistentce proplaceny ani v případě, že se porod uskuteční v porodnici. „V některých porodnicích dokonce dělaly pojišťovny kontroly – když nebyl pod porodem podepsán doktor, ale jen asistentka, musely vrátit peníze,“ dodala Königsmarková.

„Ministerstvo zdravotnictví v současné době řeší pro porodní asistentky zvláštní výkon týkající se vedení fyziologického porodu, přičemž nadále platí, že aby péče mohla být v budoucnu případně hrazena ze zdravotního pojištění, musí být porod veden ve zdravotnickém zařízení,“ reagovala ředitelka odboru komunikace s veřejností a tisková mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Podle matky jsou největším problémem finance

Letos v lednu doma v pražských Vršovicích porodila kupříkladu Anna Voňavková. „Problém pro většinu matek, které chtějí rodit v komornějším prostředí, jsou finance. A to i v případě, že bydlí kousek od porodnice, a z většinového pohledu jsou v bezpečí,“ uvedla.

Porod doma sice mohou provést i lékaři, podle Voňavkové se ale mnozí obávají odsudků společnosti. „Je těžké sehnat i pediatra, který přijde ženu a dítě zkontrolovat po porodu. Já jsem měla štěstí na skvělého pediatra,“ řekla.

První dítě rodila v porodnici, druhé doma, může tedy porovnávat. „První porod byl úžasný, měla jsem štěstí na lidi v porodnici, ale doma se mi prostě rodilo lépe. V porodnici za vás stále někdo rozhoduje, doma si můžete vést porod de facto sama,“ řekla.

„Porodní asistentka se vás ptá, co vám chybí, co potřebujete. Kdežto v porodnici, i když mají dobrou vůli, na to nemají čas,“ uvedla.

Porodní asistentky podle jejích slov navíc upozorní rodičku, že kdyby nastaly komplikace, je vhodné okamžitě jet do porodnice. Matku žádají o podrobné informace týkající se zdravotního stavu či předchozích porodů.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru