Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha hospodařila v prvním pololetí s přebytkem 12,54 miliardy korun, meziročně více
Vchod do hlavní budovy magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Praha hospodařila v prvním pololetí s přebytkem 12,54 miliardy korun, meziročně více

Hospodaření hlavního města skončilo k 30. červnu letošního roku přebytkem zhruba 12,54 miliardy korun, což je meziročně více. Příjmy se vyšplhaly na 59,54 miliardy a výdaje dosáhly necelých 47 miliard korun. Na investice vydalo město 6,6 miliardy. Vyplývá to z výsledku hospodaření za letošní první pololetí, které v pondělí projednají pražští radní.

V příjmech získalo město nejvyšší částku z daní, a to 64,78 miliardy korun, z nichž nejvyšší částku tvoří daň z přidané hodnoty. Druhou nejvyšší položkou byly takzvané transfery, tedy peníze, které dostává město od státu a které využívá především na školství. Město získalo další finance také na nedaňových a kapitálových příjmech.

V celkových výdajích dalo město nejvíce peněz do dopravy a do školství, kam putovalo v obou případech více než 15 miliard korun. Školství a doprava jsou rovněž rozpočtovými kapitolami, kam bylo určeno nejvíce peněz v rámci běžných výdajů. U školství to bylo necelých 14 miliard a v dopravě 13,4 miliardy korun. Na třetím místě je zdravotnictví a sociální oblast.

Čerpání kapitálových výdajů bylo v prvním pololetí ovlivněno sezonností prací. Město investovalo 6,57 miliardy korun, kdy dalo peníze například na výstavbu trasy metra D z Pankráce na Olbrachtovu nebo rekonstrukci Průmyslového paláce.

V případě investic nejvíce peněz dostala doprava, a sice zhruba 2,3 miliardy korun. Do školství město dalo 1,3 miliardy.

Pro letošní rok má hlavní město schválený rozpočet s příjmy a výdaji 92,6 miliardy korun, což je meziročně více. Na investice je vyčleněno přibližně 19,68 miliardy korun, z toho více než čtyři miliardy na stavbu metra D. Z výdajů tvoří většinu běžné výdaje, a to asi 70,92 miliardy korun.

Hospodaření Prahy jako celku skončilo loni přebytkem zhruba 15,99 miliardy korun, což bylo meziročně více.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru