dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - zatazeno
14°C
Zpravodajství

Praha hodlá tlačit na větší odstřel přemnožených divokých prasat

Pražská radní pro oblast životního prostředí Jana Plamínková chce prostřednictvím městské organizace Lesy hl. m. Prahy tlačit na myslivecká sdružení, která mají pronajaté honitby na území hlavního města, aby se o tato území lépe starala a svoji pozornost věnovala především přemnoženým stavům černé zvěře. „Pokud se tak nestane, město může přistoupit až ke zrušení nájmu honitby.  

Obyvatelé několika okrajových městských částí, například Prahy 14, a jejich domácí zvířata, se v minulých dnech několikrát stali cílem útoku přemnožených divokých prasat. Zatím nedošlo ke zranění člověka, jedná se ale o riziko, které není možné podcenit.

Dotčená honitba, kde se divoká prasata přemnožila, zasahuje na území městských částí Praha 14, Horní Počernice, Dolní Počernice a Běchovice. Jejím držitelem je Honební společenstvo Horní Počernice, které ji pronajímá Mysliveckému spolku Horní Počernice.

„Zástupci mysliveckého spolku byli ze strany hlavního města i městských částí na jednáních opakovaně upozorňováni na situaci s přemnoženými divokými prasaty. Jedinou možností, jak situaci řešit, je radikálně zvýšený odlov černé zvěře. Současně je třeba zrušit přikrmování a vnadění zvěře v blízkosti obytných zón. Zde by měl být realizován pouze intenzivní odlov, po kterém zde zvěř nenajde potravu, nebude se zde cítit bezpečně a bude postupně vytlačena východním směrem ke Klánovickému lesu. Pokud nedojde v krátké době k nápravě situace, Praha přijme opatření, která mohou vést až k ukončení nájemní smlouvy na honitbu,“ sdělila Plamínková.

Ta chce současně iniciovat změnu mysliveckého zákona, který by samosprávám umožnil lépe reagovat na podobné situace především s ohledem na bezpečnost svých obyvatel.

 „Po velmi dlouhé době se ocitáme v situaci, kdy divoce žijící zvířata ohrožují přímo lidi. Honitby mají ale pronajaté myslivci, tedy zájmová sdružení. Je to stejné, jako kdyby požáry hasili pouze dobrovolní hasiči. Již na podzim loňského roku jsem se obrátila se žádostí o pomoc na ministry vnitra, obrany, životního prostředí a zemědělství, všichni mě ale odkázali na platný myslivecký zákon. Ten je ale potřeba změnit. Prasata se na mnoha místech stala hrozbou a myslivecká sdružení je už nezvládají,“ dodala radní.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Dnes v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Dnes v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Včera v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru