Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha hledá strom pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí
Vánoční strom na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Praha hledá strom pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Hledání vánočního stromu pro letošní advent na Staroměstském náměstí v Praze pokračuje. Organizátor trhů, společnost Taiko, vyhlásila již pojedenácté soutěž Hledá se strom. Zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro postavení v samém srdci české metropole. Fotografie a popis stromů může veřejnost zasílat do 1. října. Vítěz obdrží finanční odměnu.

„Pražané již přišli o dvoje velikonoční a jedny vánoční trhy. Věříme, že se už ale situace obrací k lepšímu a pod letošním vánočním stromem si všichni vychutnají svůj oblíbený svařák. Strom hledáme již několik týdnů, ale rozhodně bychom uvítali další tipy na vzrostlé jehličnany, které se mohou stát letošní adventní dominantou Staroměstského náměstí,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vítězný strom nabídne nebo dá na něj tip, získá podle pravidel soutěže deset tisíc korun.

Tip na letošní vánoční strom, který bude centrem dění na Staroměstském náměstí po dobu adventu může dát každý. Nejvhodnějším stromem je jehličnan, smrk ztepilý, který se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství.

Zasílat mohou zájemci tipy na stromy, které jsou takzvaně přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí, takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

V loňském roce připomínal sváteční atmosféru v centru metropole strom, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku. Smrk ztepilý měl 17,5 metru a zhruba 40 let.

Jaký strom může zdobit trhy na Staroměstském náměstí? Ideální je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů. 

Růst může kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit. Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. 

Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů. 

Strom nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku. 

1. listopadu vyberou organizátoři vhodného kandidáta. Pokud se vše podaří podle plánu, strom by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 27. listopadu 2021.

 


Autor: red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru