Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha hledá pachtýře, kteří budou hospodařit na její zemědělské půdě
Jedno z pražských polí. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha hledá pachtýře, kteří budou hospodařit na její zemědělské půdě

Hlavní město aktuálně hledá pachtýře pro 14 svých zemědělských pozemků. Pronájem město inzeruje na svém realitním portálu, kde se zájemci dozví podrobnější informace. Cílem je na plochách zajistit ekologicky šetrné hospodaření v souladu s klimatickým plánem města. Informovali o tom představitelé vedení Prahy.  

„Celé Česko se potýká s nestandardně vysokými teplotami a suchem pro toto roční období. Jednou z možností, jak můžeme aspoň lokálně následky klimatické změny zmírňovat, je péče o krajinu –⁠⁠⁠⁠⁠ způsob orby, střídání plodin, tvorba mezí, polních cest a podobně. Hlavní město by mělo jít příkladem,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).    

Požadována doba pachtu je pět let. Minimální cena není stanovena, v předešlých případech město pozemky pachtovalo zhruba za 10 až 50 haléřů za metr čtvereční.  

„Podmínky jsou nastaveny tak, aby byl pacht pro hospodáře co nejvíce atraktivní. Zveřejněním na realitním portále oslovíme co nejvíce zájemců. Praha spravuje zhruba 1 650 hektarů zemědělské půdy a naším cílem je nenechat ji ležet ladem, ale naopak ji zhodnocovat. Cestou je právě šetrné hospodaření,“ řekl pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský (Piráti).Aktuálně nabízené pozemky se nacházejí v katastrech Točná, Třeboradice, Vysočany, Kbely, Šeberov, Suchdol, Kyje, Dolní Počernice, Horní Počernice, Dubeč a Běchovice.  

Podpora udržitelného ekologického zemědělství je podle Komrskové jedním ze 69 opatření Klimatického plánu hlavního města. Praha už v roce 2019 vypověděla všechny tehdejší pachtovní smlouvy a o rok později schválila Zásady ekologického hospodaření na zemědělské půdě, kterou vlastní. Součástí zásad jsou i krajinářské úpravy. Město nyní uzavírá nové pachty pouze za podmínky dodržování těchto zásad.  

Zásady upravují velikost půdních bloků a jejich rozdělení, základní pravidla osevních postupů nebo třeba omezení použití chemie, kdy anorganická hnojiva je zcela zakázáno používat.


Autor: red

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

20. května 2024 ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Další články
Nahoru