dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Praha hledá největší cyklistickou absurditu. Je z čeho vybírat
Znáte i vy nějakou pražskou cykloabsurditu? Foto: archiv Auto*Mat

Praha hledá největší cyklistickou absurditu. Je z čeho vybírat

Cyklostezka ukončená uprostřed silnice, nesmyslné značení nebo třeba nucení jezdce k porušování dopravních předpisů. To je velmi stručný popis dopravních absurdit, které do právě vrcholící soutěže o Dopravní absurditu zasílají účastníci soutěže Do práce na kole. Soutěž ukazuje, že nesmyslných dopravních značení je v hlavním městě přehršel.

„Tak nám konečně udělali pruh pro cyklisty ve vyšehradském tunelu. Nemusíme jezdit po chodníku a ohrožovat chodce. Musíme si akorát místy dávat pozor na auta a tramvaje. Dobrá. Vždyť jde jen o pár metrů. Co nás ale čeká za překvapení po výjezdu z tunelu? Svodidla a zablokované pokračování cyklostezky. Nezbývá nám nic jiného, než pokračovat po cestě nebo přeskočit s kolem přes svodidla,“ popsal absurdnost vyšehradského tunelu účastník soutěže Do práce na kole Vojtěch Roupa.

„Soutěžní kategorie Dopravní absurdita chce upozornit na nejen hloupé značení, ale též nebezpečná místa, se kterými se cyklista musí na své cestě vypořádat. Po té, co odborná porota vybere největší cykloabsurditu, budeme usilovat o nápravu,“ řekla manažerka soutěže Do práce na kole Iva Nevečeřalová z iniciativy Auto*Mat.

Vloni soutěžící navrhovali zlepšení v kategorii Cykloopatření pro Prahu. S prodloužením cyklostezky přes park Folimanka zvítězila Tereza Kučerová. Její návrh byl letos zrealizován.

Soutěžní příspěvky zobrazují absurdní dopravní řešení pro cyklisty v Praze. Odborná porota bude hodnotit míru absurdity v terénu společně s vtipným vystižením absurdnosti prostřednictvím fotografie a komentáře.

Absurdita musí být skutečná, nelze ji dosáhnout jen například volbou záběru. Sběr cykloabsurdit končí pro soutěžící již v pátek 31. května. Tipy cyklistů však bude iniciativa Auto*Mat přijímat i dále prostřednictvím portálu www.prahounakole.cz.

Ochutnávka z pražských cykloabsurdit

cykloabsurdita-1-nahled Aleš Jirásek upozornil na cyklostezku, která nutí cyklistu jet nebezpečnou trasou.

„Jednosměrnou Šeříkovou jezdím každý den. Z Kampy je dle značení vše podle předpisů. Zpátky je to těžší. Abych se vyhnul semaforu a koloně, uhnu na Plaskou a doleva na Šeříkovou, na které je vyfocené absurdní značení. Nejkratší a nejbezpečnější cesta je pokračovat v protisměru Šeříkovou cca 60m. Značení říká doleva, k semaforu (chtěl jsem se mu vyhnout), doprava a první (Říční) opět doprava. Obkroužím tak celý blok (320m) nebezpečnější cestou.“ 

absurdita2-nahled Pro Marka Spilku je absurdní vést cyklostezku po schodech, kde cyklista musí přerušit jízdu.

„Provizorní cyklostezka u rezidence Eliška ve Vysočanech. Vstříc světlým zítřkům aneb cyklostezka za sluncem. Foceno během „průzkumné“ cesty z práce z Václavského náměstí přes Klárov, Letnou, Výstaviště, Stromovku, Troju, Libeň, Vysočany, Hloubětín, Kbely a Letňany,“ popsal a zdokumentoval cykloabsurditu Marek Spilka. 

aburdita-3-nahled Absurdní značení na křižovatce ulic Ohradní s Michelskou.

„Ohradní je v úseku ke gymnáziu jednosměrná, ale na křižovatce se tváří pro cyklisty obousměrně. U zákazu vjezdu do jednosměrky zřejmě chybí výjimka pro kola,“ hlásí cyklista Pavel Šilhavý. 


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru