Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha hledá firmu, která upraví Dům pážat na Hradčanech. Bude v něm muzeum
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Praha hledá firmu, která upraví Dům pážat na Hradčanech. Bude v něm muzeum

Pražští radní na pondělním jednání schválili záměr veřejné zakázky na stavební úpravy objektu v Kanovnické ulici v Praze 1, kde sídlí Muzeum paměti XX. století. V rámci rekonstrukce je v plánu například výměna střešní krytiny, sanace podlah, vybudování výtahu nebo instalace audiovizuálních, datových, komunikačních i zabezpečovacích systémů pro připravované výstavní prostory. Předpokládaná hodnota zakázky je necelých 50 milionů korun bez DPH.

Na základě vyzvané soutěže byl v roce 2021 vybrán jako projektant ateliér IXA, aby zpracoval dokumentaci ke stavebnímu povolení na částečnou rekonstrukci objektu Domu pážat pro Muzeum paměti XX. století, jehož je hlavní město zřizovatelem. Připravený záměr nakonec získal pravomocné stavební povolení v polovině letošního června.

Nyní pražští radní odsouhlasili vyhlášení veřejné zakázky na samotné stavební úpravy. V plánu je například výměna střešní krytiny, sanace podlah přízemí a dále obnova omítek nebo kanalizace či vybudování výtahu, který zajistí bezbariérový provoz.

Přímo pro potřeby provozu Muzea paměti XX. století by měly být také do jednotlivých prostor instalovány zejména audiovizuální, datové, komunikační a zabezpečovací systémy. 

Budova na Hradčanech prošla naposledy rekonstrukcí v 70. letech minulého století, podle pražského radního pro oblast správy majetku Jana Chabra (TOP 09) nebyla provedena citlivě.

„Chystaná rekonstrukce se bude týkat i elektrotechniky, rozvodů slaboproudých i silnoproudých, aby objekt zároveň splňoval parametry funkčního prostoru 21. století, ale aby zde byly vytvořeny i expoziční plochy pro návštěvníky muzea. Co se týká realizace, vysoutěžení dodavatele čekáme na přelomu letošního a příštího roku a budova by měla být opravena v druhé polovině příštího roku," řekl Chabr.

Do dvou let zde chce tým muzea v čele s Petrem Blažkem a dalšími historiky vytvořit expozici zaměřující se na klíčové události spojené s totalitními režimy ve 20. století na území Československa.

„Cílem muzea, které Praha založila, je zachování historické paměti, připomínání odpůrců a obětí totalitních režimů a přispět k pochopení modelů autoritativního vládnutí. V připravované expozici se například dozvíte o cestě k sovětizaci, o proměnách Prahy ve 20. století nebo o bývalé věznici v Kapucínské ulici,“ sdělila radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová (za STAN), která je zároveň předsedkyní správní rady Muzea paměti XX. století.

Dlouhodobým smyslem hlavního města je podle ní vytvořit na svém území moderní paměťovou instituci zaměřující se na klíčové události 20. století na území Československa po vzoru významných zahraničních muzejních institucí, mezi něž patří Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v Gdaňsku, Dům teroru v Budapešti, Topografie teroru v Berlíně, Muzeum holocaustu ve Washingtonu nebo Jad Vašem v Jeruzalémě.


Autor: puc
Další články
Nahoru