Dnes Sobota - jasno 26°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 25°C
Sobota 13. 8. 2022
Svátek má Alena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha dokončuje návrh výše běžných výdajů rozpočtu pro rok 2022
Ilustrační foto: archiv

Praha dokončuje návrh výše běžných výdajů rozpočtu pro rok 2022

Vedení pražského magistrátu dokončuje návrh výše běžných výdajů rozpočtu pro rok 2022. Návrh by měl být hotov v následujících týdnech. Poté město dokončí rozpočtovou kapitolu investic a stanoví celkovou částku, kterou na ně vydá. Na dnešním jednání magistrátního finančního výboru to řekli náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a ředitel odboru rozpočtu Patrik Paneš. Návrh rozpočtu na další rok pražští zastupitelé projednají na svém prosincovém zasedání.

O výši běžných výdajů diskutovalo vedení města na nedávném výjezdním zasedání. „Od té doby (diskuse o běžných výdajích) stále pokračuje a otevřená témata se postupně daří zavírat," řekl Vyhnánek. Podle něj by kapitola běžných výdajů měla být hotova do dvou až tří týdnů.

Následně se město společně s úředníky zaměří na investice. Jejich projednávání se podle Vyhnánka odehrává současně s diskusí o běžných výdajích. „Ale ještě není stanovena definitivní celková částka, kterou do nich budeme moci vložit," řekl Vyhnánek. Na zářijovém zasedání výboru Vyhnánek řekl, že kapitálové výdaje chce město udržet minimálně na stejné úrovni jako jsou letos. V letošním rozpočtu schváleném na konci loňského roku jsou investice naplánovány okolo 15 miliard korun.

Vytvořen byl seznam strategických investic, který zahrnuje například největší akce z oblasti dopravy či městské infrastruktury nebo stavbu budovy filharmonie na Vltavské, které město plánuje v následujících letech. Jeho konečná podoba se bude podle Paneše průběžně měnit.

Příprava rozpočtu postupuje podle předem stanoveného harmonogramu. Zastupitelé o něm budou jednat a hlasovat letos v prosinci. „Finální podoba by proto měla být hotova do konce listopadu," řekl Paneš.

Dokončen je návrh takzvaných finančních vztahů, tedy peněz, které dostanou na své fungování městské části. Magistrát návrh již rozeslal jednotlivým radnicím, které k němu posílají připomínky.

„Postupně je zpracováváme," dodal Paneš. Proti minulým letům se množství peněz pro radnice měnit nebude. Dostávat by tak měly na jednoho obyvatele minimálně 3500 a maximálně 5500 korun a na jednoho žáka 3200 korun.

Zastupitelé hlavního města na konci loňského roku schválili rozpočet hlavního města jako celku s příjmy 79,1 miliardy a výdaji 89,15 miliardy korun. V průběhu letošního roku byly k 30. červnu navýšeny příjmy na zhruba 86,24 miliardy a výdaje 101,62 miliardy. Rozdíl Praha pokryje mimo jiné z peněz od státu.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Další články
Nahoru