dnes
Pátek - zatazeno
10°C
zítra
Sobota - zatazeno
8°C
pozítří
Neděle - zatazeno
8°C
Praha dokončila nákup 49 procent akcií PVK od Veolie, zbytek může koupit za deset let
Proces nabytí akciového podílu ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace je ukončen. Svými podpisy to ztvrdili Karel Grabein Procházka, Adriana Krnáčová, Petr Žejdlík a Petr Mrkos (zleva). Foto: JP

Praha dokončila nákup 49 procent akcií PVK od Veolie, zbytek může koupit za deset let

Hlavní město a jím stoprocentně vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončily odkup 49 procent akcií ve firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK) od francouzské firmy Veolia. Podíl získala PVS za 1,754 miliardy korun, které si půjčila od magistrátu. Součástí dohody je opce na nákup zbylých 51 procent akcií v roce 2028 a místa v dozorčí radě a představenstvu pro zástupce města. PVK má do roku 2028 uzavřenou smlouvu na provoz městské vodohospodářské infrastruktury.

Převod akcií byl podle ředitele PVS Petra Žejdlíka dokončen dnes ve 12:45, předcházelo mu schválení Evropskou komisí a antimonopolním úřadem. Žejdlík nově zasedne v představenstvu PVK, kde město získalo dvě místa. O druhém zástupci se rozhodne ve volbách.

V dozorčí radě získala Praha čtyři místa, jedno z nich obsadí městský radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Dohodnuto je rovněž právo takvané minoritní blokace ze strany Prahy, která tak bude moci zablokovat důležitá rozhodnutí.

Jako pozitivní krok ocenil kromě pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) transakci i generální ředitel PVK Petr Mrkos, i když částečně odmítl kritiku privatizace společnosti, která podle něj od roku 2001 pod soukromým vlastníkem výrazně zefektivnila svoje fungování.

„Když Veolia přišla do společnosti Pražský vodovody a kanalizace, tak PVK měly 2140 zaměstnanců, ke konci loňského roku jsme jich měli 980, a to přitom během let došlo ještě k rozšíření zákaznických služeb. V PVK byla před naším příchodem obrovská přezaměstnanost a efektivita nákladů byla tudíž velmi nízká. Veolia jako soukromý provozovatel musí dbát na efektivitu, takže po našem vstupu do PVK došlo k výrazné reorganizaci společnosti,“ uvedl Mrkos.

„V roce 2001 byly ztráty v pražské vodovodní síti 42 procent, na konci loňského roku to bylo už jen 15 procent. Udělili jsme totiž řadu opatření ke snížení ztrát. Od rozdělení vodovodní sítě na pásma, přes optimalizace tlaků až třeba po provádění nočních průzkumů ztrát v síti. Tyto a další metody vedly ke snížení ztrát, aniž by si to vyžádalo velké investice na jejich realizaci,“ pokračoval Mrkos, podle kterého by bylo ke prospěchu věci, kdyby i pro roce 2028 zůstala nějaká forma spolupráce soukromého a veřejného sektoru.

„Soukromý provozovatel bude vždy efektivnější. Za deset let tu bude jiná politická reprezentace a třeba do té doby dojde k ponaučení měst, která si vzala distribuci vody do své správy, že to není tak efektivní systém, jak se mohlo zpočátku zdát. My bychom o spolupráci zájem měli, může to být třeba na expertní úrovni,“ dodal ředitel PVK Petr Mrkos.

Peníze na nákup půjčil PVS magistrát, společnost mu částku v deseti splátkách vrátí z dividend, které bude na základě podílu v PVK každoročně dostávat. Součástí dohody je i opce na nákup zbylých 51 procent, a to po vypršení smlouvy města a PVK v roce 2028. Cena se podle ředitele Žejdlíka vypočítá podle už určeného vzorce na základě hospodářského výsledku firmy na konci roku 2027.

„Chtěl bych všem poděkovat za jejich práci a úsilí, díky kterému se nám podařilo dokončit jednu z nejdůležitějších transakcí pro hlavní město Prahu,“ uvedl radní Karel Grabein Procházka.


Stovky expertů na největší orgán v těle jedou do Prahy

20. listopadu 2019 v 10:56

V tuzemsku nyní žije asi 55 000 lidí s nějakou formou střevního zánětu. Jen u Crohnovy choroby se za posledních 12 let zvedl počet nemocných ze 14 000 na 27 000. Nejenom toto budou řešit stovky odborníků na trávicí trakt – gastroenterologů – kteří se v těchto dnech sjíždí z Česka i Slovenska do...

Víc městských bytů pro potřebné profese

19. listopadu 2019 ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Další články
Nahoru