dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - skorojasno
14°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
14°C
Praha dokončila nákup 49 procent akcií PVK od Veolie, zbytek může koupit za deset let
Proces nabytí akciového podílu ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace je ukončen. Svými podpisy to ztvrdili Karel Grabein Procházka, Adriana Krnáčová, Petr Žejdlík a Petr Mrkos (zleva). Foto: JP

Praha dokončila nákup 49 procent akcií PVK od Veolie, zbytek může koupit za deset let

Hlavní město a jím stoprocentně vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončily odkup 49 procent akcií ve firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK) od francouzské firmy Veolia. Podíl získala PVS za 1,754 miliardy korun, které si půjčila od magistrátu. Součástí dohody je opce na nákup zbylých 51 procent akcií v roce 2028 a místa v dozorčí radě a představenstvu pro zástupce města. PVK má do roku 2028 uzavřenou smlouvu na provoz městské vodohospodářské infrastruktury.

Převod akcií byl podle ředitele PVS Petra Žejdlíka dokončen dnes ve 12:45, předcházelo mu schválení Evropskou komisí a antimonopolním úřadem. Žejdlík nově zasedne v představenstvu PVK, kde město získalo dvě místa. O druhém zástupci se rozhodne ve volbách.

V dozorčí radě získala Praha čtyři místa, jedno z nich obsadí městský radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Dohodnuto je rovněž právo takvané minoritní blokace ze strany Prahy, která tak bude moci zablokovat důležitá rozhodnutí.

Jako pozitivní krok ocenil kromě pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) transakci i generální ředitel PVK Petr Mrkos, i když částečně odmítl kritiku privatizace společnosti, která podle něj od roku 2001 pod soukromým vlastníkem výrazně zefektivnila svoje fungování.

„Když Veolia přišla do společnosti Pražský vodovody a kanalizace, tak PVK měly 2140 zaměstnanců, ke konci loňského roku jsme jich měli 980, a to přitom během let došlo ještě k rozšíření zákaznických služeb. V PVK byla před naším příchodem obrovská přezaměstnanost a efektivita nákladů byla tudíž velmi nízká. Veolia jako soukromý provozovatel musí dbát na efektivitu, takže po našem vstupu do PVK došlo k výrazné reorganizaci společnosti,“ uvedl Mrkos.

„V roce 2001 byly ztráty v pražské vodovodní síti 42 procent, na konci loňského roku to bylo už jen 15 procent. Udělili jsme totiž řadu opatření ke snížení ztrát. Od rozdělení vodovodní sítě na pásma, přes optimalizace tlaků až třeba po provádění nočních průzkumů ztrát v síti. Tyto a další metody vedly ke snížení ztrát, aniž by si to vyžádalo velké investice na jejich realizaci,“ pokračoval Mrkos, podle kterého by bylo ke prospěchu věci, kdyby i pro roce 2028 zůstala nějaká forma spolupráce soukromého a veřejného sektoru.

„Soukromý provozovatel bude vždy efektivnější. Za deset let tu bude jiná politická reprezentace a třeba do té doby dojde k ponaučení měst, která si vzala distribuci vody do své správy, že to není tak efektivní systém, jak se mohlo zpočátku zdát. My bychom o spolupráci zájem měli, může to být třeba na expertní úrovni,“ dodal ředitel PVK Petr Mrkos.

Peníze na nákup půjčil PVS magistrát, společnost mu částku v deseti splátkách vrátí z dividend, které bude na základě podílu v PVK každoročně dostávat. Součástí dohody je i opce na nákup zbylých 51 procent, a to po vypršení smlouvy města a PVK v roce 2028. Cena se podle ředitele Žejdlíka vypočítá podle už určeného vzorce na základě hospodářského výsledku firmy na konci roku 2027.

„Chtěl bych všem poděkovat za jejich práci a úsilí, díky kterému se nám podařilo dokončit jednu z nejdůležitějších transakcí pro hlavní město Prahu,“ uvedl radní Karel Grabein Procházka.


Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru