Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha dokončila další protipovodňová opatření v Troji, úpravy se dočkala i dráha slalomářů
Slalomová dráha v Troji. Foto: Metrostav

Praha dokončila další protipovodňová opatření v Troji, úpravy se dočkala i dráha slalomářů

V Troji byla dokončena další etapa protipovodňových opatření na ochranu hlavního města, která současně pomohou zlepšit podmínky sportovců na umělé slalomové dráze USK Praha. Odlehčovací stoka se prodloužila pod dráhu vodních slalomářů a mimo jiné stavebníci opravili dno kanálu. Investory jsou hlavní město a státní podnik Povodí Vltavy (PV). Zhotovitelem stavby bylo sdružení společností Čermák a Hrachovec a Metrostav DIZ. Společně o tom informovali náměstek primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury a technické vybavenosti Petr Hlubuček (STAN) a generální ředitel PV Petr Kubala. Celkové náklady jsou 135 milionů korun bez DPH..

Předmětem stavby bylo prodloužení výpusti odlehčovací stoky z přepadu oddělovací komory Trojská, a to ulicí Vodácká pod stávající umělou slalomovou dráhou až k zaústění do Vltavy v prostoru dělící stěny slalomové dráhy.

Díky této stavbě jsou přepady z odlehčovací komory odděleny od prostoru slalomové dráhy, čímž byl eliminován negativní vliv na průběh sportovních akcí a pro sportovce již nepředstavují hygienická a zdravotní rizika.

Došlo k sanaci a prodloužení odlehčovací stoky, přesunutí výpustě, rekonstrukci dna a levé dělící zdi slalomové dráhy. Magistrát zde investoval přes 108 milionů korun. Tato stavba nezajišťuje pouze větší ochranu, ale zároveň také nabízí vyšší standard kvality vodácké slalomové dráhy,“ řekl náměstek primátora Hlubuček.

Podle ředitele PV Kubaly rekonstrukcí dělící zdi došlo ke značnému prodloužení životnosti slalomové dráhy, jež byla v rekonstruovaném úseku silně degradovaná. Současná slalomová dráha vznikla přestavbou původní vorové propusti, která byla uvedena do provozu již v roce 1902. Od té doby bylo provedeno mnoho oprav, nikdy však nedošlo k tak důkladné rekonstrukci, jako tomu bylo nyní.

„Zvoleným postupem byla prodloužena životnost dotčených konstrukcí o mnoho desítek let. Kladli jsme také důraz na vizuální provedení pohledových částí, především na obklad z lomového kamene, který tvoří charakteristický rys celé stavby a lze ho vnímat z obou břehů řeky Vltavy. V řešeném úseku bylo kompletně zrekonstruováno také dno dráhy. Osazením dnové desky integrovanými drážkami je umožněno variabilně umisťovat modulární překážky, čímž je zajištěna maximální mobilita při jejich přestavbě, přesně podle aktuální potřeby vodáckého sportu,“ upřesnil Kubala.

Stavbu, jejíž realizace by za normálních podmínek trvala téměř dva roky, se podařilo dokončit v průběhu 9 měsíců. Vzhledem ke své poloze totiž významně ovlivnila provoz na vysoce frekventované páteřní cyklotrase a současně uzavřela provoz na slalomové dráze.

Díky včasnému dokončení v plánovaném termínu se může bez problémů uskutečnit Světový pohár ve vodním slalomu, který se v Areálu vodních sportů Praha Troja odehraje již tento víkend 10. až 12. června. 

„Jsme rádi, že díky tomuto projektu nabídneme našim i zahraničním sportovcům lepší podmínky. Již teď vidíme, že se díky realizovaným opatřením výrazně zlepšila kvalita vody ve slalomové dráze, která dosud byla zejména v deštivých dnech problematická,“ ocenil Jiří Rohan, zástupce USK Praha, který areál provozuje.

Celkově bylo v rámci projektu vybudováno 252 metrů nové stokové sítě. Dále byla provedena sanace stávající zděné stoky o délce 52 metrů. Problematická výpust byla přesunuta níže po toku a zaústěna do dělící zdi sportovního kanálu.

V neposlední řadě byla v délce 69 metrů zrekonstruována levá dělící zeď sportovního kanálu a jeho dno, kam byla nově instalována konstrukce s integrovanými drážkami pro osazení modulárních překážek. 


Autor: puc

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

30. listopadu 2023 v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Další články
Nahoru