Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Praha dokončila další protipovodňová opatření v Troji, úpravy se dočkala i dráha slalomářů
Slalomová dráha v Troji. Foto: Metrostav

Praha dokončila další protipovodňová opatření v Troji, úpravy se dočkala i dráha slalomářů

V Troji byla dokončena další etapa protipovodňových opatření na ochranu hlavního města, která současně pomohou zlepšit podmínky sportovců na umělé slalomové dráze USK Praha. Odlehčovací stoka se prodloužila pod dráhu vodních slalomářů a mimo jiné stavebníci opravili dno kanálu. Investory jsou hlavní město a státní podnik Povodí Vltavy (PV). Zhotovitelem stavby bylo sdružení společností Čermák a Hrachovec a Metrostav DIZ. Společně o tom informovali náměstek primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury a technické vybavenosti Petr Hlubuček (STAN) a generální ředitel PV Petr Kubala. Celkové náklady jsou 135 milionů korun bez DPH..

Předmětem stavby bylo prodloužení výpusti odlehčovací stoky z přepadu oddělovací komory Trojská, a to ulicí Vodácká pod stávající umělou slalomovou dráhou až k zaústění do Vltavy v prostoru dělící stěny slalomové dráhy.

Díky této stavbě jsou přepady z odlehčovací komory odděleny od prostoru slalomové dráhy, čímž byl eliminován negativní vliv na průběh sportovních akcí a pro sportovce již nepředstavují hygienická a zdravotní rizika.

Došlo k sanaci a prodloužení odlehčovací stoky, přesunutí výpustě, rekonstrukci dna a levé dělící zdi slalomové dráhy. Magistrát zde investoval přes 108 milionů korun. Tato stavba nezajišťuje pouze větší ochranu, ale zároveň také nabízí vyšší standard kvality vodácké slalomové dráhy,“ řekl náměstek primátora Hlubuček.

Podle ředitele PV Kubaly rekonstrukcí dělící zdi došlo ke značnému prodloužení životnosti slalomové dráhy, jež byla v rekonstruovaném úseku silně degradovaná. Současná slalomová dráha vznikla přestavbou původní vorové propusti, která byla uvedena do provozu již v roce 1902. Od té doby bylo provedeno mnoho oprav, nikdy však nedošlo k tak důkladné rekonstrukci, jako tomu bylo nyní.

„Zvoleným postupem byla prodloužena životnost dotčených konstrukcí o mnoho desítek let. Kladli jsme také důraz na vizuální provedení pohledových částí, především na obklad z lomového kamene, který tvoří charakteristický rys celé stavby a lze ho vnímat z obou břehů řeky Vltavy. V řešeném úseku bylo kompletně zrekonstruováno také dno dráhy. Osazením dnové desky integrovanými drážkami je umožněno variabilně umisťovat modulární překážky, čímž je zajištěna maximální mobilita při jejich přestavbě, přesně podle aktuální potřeby vodáckého sportu,“ upřesnil Kubala.

Stavbu, jejíž realizace by za normálních podmínek trvala téměř dva roky, se podařilo dokončit v průběhu 9 měsíců. Vzhledem ke své poloze totiž významně ovlivnila provoz na vysoce frekventované páteřní cyklotrase a současně uzavřela provoz na slalomové dráze.

Díky včasnému dokončení v plánovaném termínu se může bez problémů uskutečnit Světový pohár ve vodním slalomu, který se v Areálu vodních sportů Praha Troja odehraje již tento víkend 10. až 12. června. 

„Jsme rádi, že díky tomuto projektu nabídneme našim i zahraničním sportovcům lepší podmínky. Již teď vidíme, že se díky realizovaným opatřením výrazně zlepšila kvalita vody ve slalomové dráze, která dosud byla zejména v deštivých dnech problematická,“ ocenil Jiří Rohan, zástupce USK Praha, který areál provozuje.

Celkově bylo v rámci projektu vybudováno 252 metrů nové stokové sítě. Dále byla provedena sanace stávající zděné stoky o délce 52 metrů. Problematická výpust byla přesunuta níže po toku a zaústěna do dělící zdi sportovního kanálu.

V neposlední řadě byla v délce 69 metrů zrekonstruována levá dělící zeď sportovního kanálu a jeho dno, kam byla nově instalována konstrukce s integrovanými drážkami pro osazení modulárních překážek. 


Autor: puc

Praha 13 má přijít o dvě pobočky, záměr České pošty chce zvrátit

Dnes ve 14:06

Od července plánuje Česká pošta zrušit dvě ze čtyř poboček v Praze 13. Vedení městské části s tím nesouhlasí, podle něj to občany omezí. Informoval o tom starosta David Vodrážka (ODS).  

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Další články
Nahoru