Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha dokončí opravu Litovického potoka
Litovický potok protéká v lokalitě Veleslavína i zahrádkářskou osadou. Foto: ŠJů / Wikiemedia Commons - CC BY-SA 3.0

Praha dokončí opravu Litovického potoka

Pražský magistrát dokončí revitalizaci Litovického potoka. Práce se budou týkat úseku mezi 13. a 14. říčním kilometrem v sousedství obory Hvězda v Ruzyni a Liboci. Dělníci vybourají betonové zakrytí potoka a opraví břehy. Zlepšit by se tím měla i protipovodňová ochrana okolí.

Město nyní vypíše tendr na firmu, která práce provede. Předpokládané náklady jsou asi 9,56 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který první dubnové pondělí schválili pražští radní. Potok vede do roury od 60. let minulého století.

Zakázka a opravy jsou poslední fází rozsáhlé revitalizace Litovicko-Šáreckého potoka. Jeho betonové zakrytí nechá město vybourat a břehy nechá zpevnit kamennými nábřežními zdmi. Dno bude přírodní a bude mít pouze příčné kamenné prahy. Koryto má mít po dokončení oprav větší kapacitu a pojmout i dvacetiletou vodu. Okolní nemovitosti následně město vyjme z aktivní zóny záplavového území.

Oprava zlepší rovněž ekologickou situaci. „Zaklenutí potoka degradovalo Litovicko-Šárecký potok v tomto úseku na stoku pro převádění vody. Veškeré ekologické a biologické funkce jsou eliminovány," píše se v materiálu.

Kromě protipovodňové funkce se do potoka vrátí život a obnoví se jeho ekologická funkce. „Zvýší se i samočistící schopnost vody, což je důležité i s ohledem na kvalitu vody v koupališti Džbán," píše se v dokumentu.

Litovecko-Šárecký potok pod ruzyňskou věznicí k oboře Hvězda vede do betonové roury od 60. let 20. století. Magistrát zahájil jeho návrat do původní podoby před více než deseti lety, kdy začaly práce na odkrytí prvního úseku od vyústění při křižovatce ulic Ruzyňská a Stochovská ke křížení ulic Ledecké, Ruzyňské a Jinočanské.


Autor: ČTK

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru