Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha dohání Vídeň, první jarní výsledky turistického průmyslu ukazují zájem o hotely
Ilustrační foto: archiv

Praha dohání Vídeň, první jarní výsledky turistického průmyslu ukazují zájem o hotely

Dubnová data poradenské společnosti STR ukazují dobrý začátek jara pro pražské hotely. Česká republika se konečně odpoutala ze spodní části evropské tabulky a začíná útočit dokonce na turistickou velmoc Rakousko.

Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely z března, února i ledna. Zatímco meziroční růst tržeb pro celou Evropu byl 4,5 procenta, české hotely dokázaly navýšit cenu pokoje o 13,7 procenta. Pozitivně začínají vypadat i absolutní čísla, kde se Česká republika již jasně oddělila od Polska, Maďarska a Slovenska, zemí, které nás v uplynulých letech takřka dorovnaly, a začala útočit na stagnující Rakousko a podobné turistické velmoci. 

„Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu), často se projdu Karlovou ulicí ze Staroměstského náměstí, a celá data STR vidím prostým okem. Turisté už opět berou Prahu útokem,“ říká Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové skupiny Czech Inn Hotels, která v roce 2023 ubytovala 1,5 milionu hostů.

„Přestože byl duben z části chladný a neměl letos Velikonoce, čísla českých hotelů rostou. Dokonce už ani neplatí, že je skvělý jen meziroční nárůst (kvůli porovnání s mizerným základem), neboť duben 2023 byl úspěšný měsíc. Jdou nahoru i absolutní čísla,“ dodal.

Průměrné ceny pokojů v Praze atakují 3 tisíce korun

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s převahou Itálie. Není překvapení, že vysoko se drží „bohaté země“ jako Švýcarsko a Holandsko. Česká republika však rychle dobývá zpět předcovidovou pozici turisticky úspěšné země.

Silnějšího růstu (kromě rychle rostoucího Turecka a Ruska) dosahuje jen Rumunsko, na olympiádu se chystající Francie (průměrná cena pokoje v Paříži, nejdražšího města Evropy, je přes 8 tisíc korun za noc) a Řecko, které je známé velkými výkyvy.

Naopak řada srovnatelných zemí stagnuje. „Květen ve spojení s hokejovým mistrovstvím světa, dobrý trend českých hotelů ještě umocní. Otázkou je, jak pak naváže červen a léto,“ sdělil Svoboda.


Autor: puc

innogy koprodukovala už 100 filmů, v Karlových Varech se představí tři

17. června 2024 v 16:13

Už 100 koprodukovaných hraných i dokumentárních filmů a energetická firma innogy nadále pokračuje v podpoře české kinematografie. Desítky milionů diváků a více než šest desítek Českých lvů, i to je vizitka projektu „energie českého filmu“. Nyní innogy přichází s další novinkou v podobě rozšíření...

Bezpečná a moderní železnice: To je posláním centra v Dětenicích

17. června 2024 ve 13:32

Fakulta dopravní ČVUT v Praze a společnost AŽD dnes, 17. června, slavnostně otevřely nové moderní Kompetenční centrum Dětenice. Specializované výukové pracoviště zejména pro studenty železničních oborů vzniklo na experimentální trati Kopidlno – Dolní Bousov v Královéhradeckém kraji za necelých...

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

Akční dovolená s rodinou: Objevujte Itálii v karavanu

11. června 2024 v 19:24

Povalování na pláži vás baví jen chvilku a na jednom místě se po chvíli nudíte? Chcete si užít dovolenou s rodinou a zároveň zažít dobrodružství, volnost i pohodu? Půjčte si karavan, šlápněte na to a vydejte se prozkoumat okolí nádherného Lago di Garda nebo si vychutnávejte horskou krásu Dolomit....

Další články
Nahoru