Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha dočasně umístí Slovanskou epopej do Moravského Krumlova, nabízel se i zbraslavský zámek
Slovanská epopej byla v pražském Veletržním paláci k vidění v letech 2012 až 2016. Foto: archiv GMHP

Praha dočasně umístí Slovanskou epopej do Moravského Krumlova, nabízel se i zbraslavský zámek

Pražští zastupitelé dnes po několikahodinové diskusi rozhodli o dočasném umístění dvaceti pláten obrazového cyklu Alfonse Muchy Slovanská epopej na zámku v Moravském Krumlově. Podpořili tak doporučení kulturního výboru, který těsnou většinou rozhodl nedávno.

Slovanskou epopej vytvořil Alfons Mucha v letech 1912 až 1916. Praha postupně získala vlastnické právo od původního majitele pláten Charlese Crana, který si u malíře obrazy objednal, zaplatil a poté daroval městu. V roce 1950 bylo rozhodnuto o tom, aby Slovanská epopej byla propůjčena do Moravského Krumlova a umístěna na tamním zámku s tím, že zůstala v majetku hlavního města. V letech 2012 až 2016 byla plátna vystavena ve Veletržním paláci. V roce cestovala na výstavu do Japonska, loni bylo deset největších pláten k vidění v Brně.

Po loňských volbách se stala pražskou radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě). „Okamžitě jsem začala řešit dočasné i trvalé umístění Slovanské epopeje. Stálé umístění musí být v Praze, ale za splnění technických podmínek. Možností je hodně, hledáme a budeme je hledat,“ uvedla. V pátek 8. listopadu se podle ní bude konat odborný workshop, který prověří všechny možnosti, kde by mohla být Slovanská epopej nastálo.

„Dočasné umístění připadá reálně v Moravském Krumlově nebo na Zbraslavi. Zatímco na Zbraslavi se stihne vystavit dílo až v lednu 2021, na Moravě by to mohlo být už v polovině příštího roku. Chci, aby už Mucha neležel v depozitářích,“ pokračovala Třeštíková.

„Vystavením u nás nevzniknou pro Prahu žádné finanční náklady. Získáte čas vystavět prostory,“ řekl zastupitelům starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).
„Pokud bude Epopej dočasně umístěna za zbraslavském zámku, tak Zbraslav je připravena spolupracovat při přípravě podmínek na vystavení a také při přípravě vhodných podmínek pro návštěvníky,“ sdělila starostka Zbraslavi Zuzana Vejvodová (100pro Zbraslav). Zároveň připomněla, že s myšlenkou na umístnění cyklu oslovila bývalou primátorku Adrianu Krnáčovou (za ANO), ale ta nereagovala.

Na jednání zastupitelstva vystoupila i vnučka malíře Alfonse Muchy Jarmila Mucha Plocková, která podpořila vystavení obrazů na zbraslavském zámku. „Mucha daroval plátna hlavnímu městu, že tam i budou plátna vystavena. Mělo by se nyní rozhodnout ve prospěch Prahy. Zámek Zbraslav je spojen s Prahou a její historií. Až z médií jsem se dozvěděla, že jediným kandidátem je výhradně Moravský Krumlov. Pokud tam dílo pošleme, možná se dočkáme obstrukcí jako před devíti lety,“ uvedla Plocková.

Umístění Slovanské epopeje na Zbraslavi podpořila ředitelka Galerie hl. m. Prahy Magdalena Juříková. „Epopej by zůstala v Praze, jak si to přál autor. Zámek Zbraslav je dostupnější pro péči o toto dílo. Na zámku v Moravském Krumlově bude Mucha vystaven na staveništi, nebude ho možné řádně zabezpečit,“ sdělila.

V diskusi vystoupil i bývalý radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS). „Zámek není a nebude připraven na vystavení Slovanské epopeje. Posílat toto dílo na Moravu, to je barbarství nebývalých rozměrů,“ uvedl.

„Bavíme se o tom, že někomu na chvíli půjčíme Slovanskou epopej. Praha je matka měst. Naším záměrem je rovnoměrný rozvoj regionů. Najděme v sobě alespoň minimum velkorysosti vůči regionům. Za pár let se Epopej do Prahy vrátí,“ podpořil zapůjčení do Moravského Krumlova pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

„Jste primátor, nebo premiér? Měl byste předně hájit zájmy Prahy a ne jiných regionů,“ reagoval pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO).

Proti stěhování Slovanské epopeje do Moravského Krumlova během debaty opakovaně vystoupil zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL). „Co jsou korunovační klenoty pro Prahu, to je Slovanská epopej pro Prahu. Není dobře, že budeme hazardovat s takovou památkou. Zámek na Moravě není v takovém stavu, abychom tam mohli s čistým svědomím poslat Epopej,“ řekl. „Jsem hrdý Pražan s velkým P. Chci, aby tu Epopej zůstala,“ dodal.

„Pokud dílo odešleme z Prahy, možná se sem vrátí až za deset let. Nechápu, že se dobrovolně vzdáme tak obrovské hodnoty, je to pražské zlato,“ řekl zastupitel Lubomír Brož (ANO).

„Klub Spojených sil pro Prahu většinově podpoří návrh na dočasné umístění Slovanské epopeje na Moravě. Pro nás je důležité, aby k vystavění došlo co nejdříve,“ uvedl v diskusi předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09).

V tu chvíli bylo zřejmé, že cyklus zamíří na Moravu, protože postoj Spojených sil byl pověstným jazýčkem na vahách.

„Kdyby Krnáčová v minulosti nezasáhla nešetrně do změny územního plánu, která by umožnila umístění Epopeje na Těšnově, mohli jsme být mnohem dál. A nebojím se toho, že by Moravský Krumlov dělal obstrukce, to se dá přeci ošetřit smlouvou,“ řekla zastupitelka Jana Plamínková (STAN).

„Díky tomu, že bude Epopej vystavena na Moravě, bude mít jednou trvalé umístění v Praze,“ řekl zastupitel Jiří Koubek (TOP 09).


Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Další články
Nahoru