Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha do konce roku vybere dodavatele elektřiny na první pololetí
Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha do konce roku vybere dodavatele elektřiny na první pololetí

Praha ještě v prosinci vybere dodavatele elektřiny pro magistrát a 198 jeho příspěvkových organizací na první pololetí příštího roku, a to oslovením vybraných firem formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBÚ). Novinářům to po dnešním mimořádném jednání městských radních řekla primátorova náměstkyně Jana Plamínková (STAN). Město původně vypsalo tendr, ve kterém uspěla firma PRE, ale zastupitelé minulý týden odmítli výběr schválit.

Mezi téměř dvě stovky městských organizací, které by se bez vyřešení situace ocitly bez proudu, patří školy, divadla, galerie, domy dětí a mládeže nebo zařízení pro seniory. Nový výběr bude mít na starosti opět příspěvková organizace magistrátu Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE).

Původní tendr radní kvůli rozhodnutí zastupitelstva zrušili v pondělí. Podle Plamínkové nastalou situaci nikdo nečekal, protože původní materiál schválily kromě rady i výbory obsazené všemi stranami v zastupitelstvu. „Čekali jsme, že to hladce projde zastupitelstvem, ale bohužel to neprošlo, protože při hlasování chyběl jeden jediný hlas," řekla dnes.

Dodavatele chce PSOE podle jeho ředitele Jaroslava Klusáka vybrat do 27. prosince, elektřina by tak měla být po konci současné smlouvy s PRE na konci roku pro první pololetí zajištěna. Jednou z firem oslovených v JŘBÚ bude i PRE, dodal ředitel. Plamínková dále uvedla, že PSOE hned v lednu začne s přípravou standardní otevřené soutěže na dodavatele na další období.

Zatímco původně mělo město elektřinu nakupovat metodou takzvaných forwardů, tedy za cenu stanovenou v současnosti, nyní bude podle Plamínkové kupovat za spotovou cenu v daném čase. „Doufáme, že to bude levnější," řekla náměstkyně. Na nákupy se celý příští rok bude vztahovat vládou stanovený cenový strop.

Výběr dodavatele formou JŘBÚ je podle Martina Pujana z advokátní kanceláře VSP, se kterou magistrát další postup konzultoval, v souladu s metodikou antimonopolního úřadu a ministerstev pro místní rozvoj a průmyslu a obchodu. Vznikla z důvodu, že i jiné obce se před koncem roku ocitly v podobné situaci, kdy nemají vysoutěženého dodavatele elektřiny.

Záměr vypsat zakázku na dodavatele elektrické energie schválili městští zastupitelé letos v září. Tehdy byla odhadovaná cena tendru kvůli vysokým cenám energií stanovena na zhruba 1,32 miliardy korun.

Následně vláda v říjnu rozhodla o maximálních cenách elektřiny, proto se vysoutěžená částka snížila na 510 milionů korun. Z té připadala na odběrná místa vedená pod magistrátem elektřina za 150 milionů korun a na příspěvkové organizace za 360 milionů korun.

Částka byla odhadem, neboť konečnou cenu určuje nákup na burze. Původní soutěž kritizoval například zastupitel ANO Ondřej Prokop, podle kterého byla třicetiprocentní marže pro PRE příliš vysoká a podmínky pro město nevýhodné.


Autor: ČTK

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

30. listopadu 2023 v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Další články
Nahoru