dnes
Sobota - prehanky-dest
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Neplatíte? Tak přerušujeme práci! Praha dluží miliardy za tunel Blanka, dokončení se oddálí
Rozestavěný tunel Blanka. Foto: tunelblanka.cz

Neplatíte? Tak přerušujeme práci! Praha dluží miliardy za tunel Blanka, dokončení se oddálí

Společnost Metrostav přeruší 7. prosince výstavbu tunelu Blanka. Důvodem je, že magistrát stavební firmě dluží už více než 2,1 miliardy korun. Mluvčí stavební firmy František Polák navíc řekl, že kvůli neschválení změn v projektu nemají nyní v podstatě co dělat. Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) ČTK potvrdil, že město firmě skutečně neplatí, protože projekt vyšetřuje policie. Přerušení prací nejspíš oddálí i plánované otevření tunelu na jaře příštího roku. Mohlo by to být být o dva měsíce, tedy na konec června.

„Vzhledem k dlouhodobým vážným nedostatkům v řízení díla ze strany investora, problémům s úhradou objednaných a provedených prací Metrostav přeruší provádění k termínu 7. prosince 2013,“ stojí v dopisu adresovaném pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09), který má ČTK k dispozici.

Podle Poláka jsou tubusy tunelů dávno hotové, stavební firma nyní čeká na schválení změn v projektové dokumentaci. Vedení Prahy dosud navržené změny nepodepsalo. „Není nyní co dělat, vše je v režimu těch změn,“ řekl Polák s tím, že jde o změny například ve vedení chodníků, umístění dopravního značení a podobně. „Město jako investor ten projekt nyní prakticky neřídí,“ dodal Polák.

„Řešení prosazovaná bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou je vystaveno policejnímu vyšetřování. Analyzujeme naší situaci a obchodní vztahy s Metrostavem,“ řekl na dotaz ČTK primátor Hudeček. Kvůli policejnímu vyšetřování Praha firmě neplatí. Polák řekl, že Praha aktuálně Metrostavu dluží více než 2,156 miliardy korun.

Metrostav také ruší den otevřených dveří projektu Blanka, který byl naplánovaný na 30. listopadu. „Považuji za krajně nevhodné otevírat stavbu pro veřejnost v době, kdy není zřejmý termín jejího dokončení,“ napsal v dopise primátorovi předseda představenstva Metrostavu Jiří Bělohlav.

„Oznámení o chystaném zastavení výstavby tunelu Blanka je pro nás naprosto šokující. Vůbec nechápeme přístup hlavního města zvláště poté, co krátce po svém nástupu pan primátor Tomáš Hudeček veřejně prohlašoval, že město najde řešení  ohledně financování Blanky a žádné zpoždění nehrozí. Pro městskou část Praha 6 a její občany je naprosto nepřijatelné, že by už po několika letech čekání měli znovu na otevření tunelu kvůli postoji hlavního města dále bezmocně vyčkávat. Požadujeme, aby město začalo situaci co nejdříve řešit tak, aby byl tunel otevřen v plánovaném termínu,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Tunelový komplex Blanka se začal stavět v roce 2007. Komplex měří 5,5 kilometru, jeho součástí je nejdelší souvislý ražený tunel v Česku dlouhý zhruba 2,23 kilometru. Vybudování celého komplexu tunelů by mělo stát 36 miliard korun.


Další články
Nahoru