Dnes Pátek - skorojasno 1°C
Zítra Sobota - polojasno 8°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha dluží 20 miliard korun, příští rok splatí 800 milionů
Ilustrační foto: archiv

Praha dluží 20 miliard korun, příští rok splatí 800 milionů

Praha příští rok splatí asi 800 milionů korun ze svého dluhu. Letos to bude stejně jako loni necelá jedna miliarda. ČTK to v rozhovoru řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Celkový dluh města dosahuje zhruba 20 miliard, z nichž polovinu dluží Evropské investiční bance (EIB). Vedení města rovněž začalo připravovat pro příští rok návrh rozpočtu, který by měl být schválen zastupiteli letos v prosinci.

Zadlužení města klesá již několik let. Od roku 2014 se snížilo o 11,83 miliardy na současných asi 20 miliard korun. Největší částku z dluhu splatilo město v roce 2016, kdy vydala Praha na tzv. dluhovou službu jednorázově 9,5 miliardy korun. Letos pak město plánuje splatit z dluhu zmíněnou necelou jednu miliardu.

Praha bude muset rovněž v letech 2021 a 2023 zaplatit dva dluhopisy EIB po pěti miliardách korun za jeden. „Na to postupně vytváříme v rozpočtu rezervu, z které dluh splatíme," řekl Vyhnánek.

vyhnanek-pavel-namestek

Náměstek primátora Pavel Vyhnánek

Vedení magistrátu nyní neplánuje další půjčky. „Na straně města považuji další půjčování si peněz za velmi nepravděpodobné," řekl Vyhnánek. Jediné, na co si podle něj bude muset Praha půjčit, je stavba metra D za více než 50 miliard.

 Záležet prý ale bude na tom, zda a v jaké výši s financováním stavby pomůže stát. Představitelé města s některými bankami jednali. „Ty mají samozřejmě zájem o Prahu, je pro ně zajímavým klientem. Ale o konkrétních číslech jsme nemluvili," řekl Vyhnánek.

Magistrát již zahájil přípravy na sestavení rozpočtu na příští rok, kdy vedení města nyní sbírá informace od magistrátních odborů a na přelomu srpna a září by se s prvními údaji měli seznámit pražští radní. Zastupitelé by hotový návrh rozpočtu měli schvalovat nejpozději v prosinci.

Praha má na letošek schválený rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy korun. Rozdíl pokryje ze svých zdrojů a příspěvků státu. Praha vydá letos na investice 19,4 miliardy korun.


Děti v Základní škole Klausova pod zdravějším osvětlením

3. prosince 2020 v 10:26

Základní škola Klausova je jednou z 10 základních škol, jejichž zřizovatelem je Praha 13. Během minulých dvou měsíců se zde realizovala kompletní výměna všech svítidel a žáci i učitelé teď pracují pod zdravějším osvětlením.

Praha 1 nabízí magistrátu prostory pro výjezdové stanoviště záchranky

2. prosince 2020 ve 23:51

V Nemocnici Na Františku by mohlo být zřízeno nové výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Vyplývá to z nabídky první městské části, kterou v úterý schválilo její vedení. Praha 1 je zřizovatelem této nemocnice na Starém Městě. 

Praha 9: Podzemní kontejnery v Makedonské jsou opraveny

2. prosince 2020 v 15:26

Podzemní kontejnery na papír a plasty v Makedonské ulici jsou opraveny, ještě budou označeny samolepkami.

Další články
Nahoru