Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha denně poskytuje nocleh více než šesti stovkám bezdomovců
Loď Hermes kotví u nábřeží Kapitána Jaroše od roku 2007 a slouží jako ubytovna pro lidi bez domova. Foto: Penguin9 / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha denně poskytuje nocleh více než šesti stovkám bezdomovců

Zimní humanitární opatření pro lidi bez domova, která metropole zahájila na začátku loňského prosince, budou fungovat až do 31. března. Město letos posílilo terénní služby a navýšilo oproti loňsku také počet lůžek pro lidi bez domova z 598 na 620. Vůbec poprvé byla také zajištěna krizová lůžka v nemocnicích, a to v Nemocnici Na Františku a v Nemocnici následné péče ve Vysočanech. Koordinátorem této pomoci je příspěvková organizace města Centrum sociálních služeb Praha (CSSP).

„Největší zatěžkávací zkouškou, kterou jsme zatím prošli, byl zvýšený průtok Vltavy, kvůli kterému byla 14 dnů mimo provoz noclehárna na lodi Hermes. Souběžně s tím udeřily i ty nejsilnější mrazy. Situaci jsme ale díky zaměstnancům našeho Centra sociálních služeb skvěle zvládli,“ řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS), která má tuto problematiku v gesci. 

CSSP, které poskytuje ubytovací zařízení a propojuje organizace zapojené do systému zimních humanitárních opatření, na svém dispečinku přijala už okolo 4 500 hovorů s denními a hygienickými centry, terénními programy, nemocnicemi, kurátory či Městskou policií Praha a Policií ČR.

Vedle toho také eviduje kapacity a potřeby jednotlivých zařízení a vede Intervenční tým, který například spolupracuje s nemocnicemi při propouštění osob bez domova po ošetření či hospitalizaci.

„Osobně jsem navštívila naše noclehárny, kde poskytujeme útočiště lidem bez domova. Musím říct, že fungují perfektně a opravdu smekám před všemi, kteří v rámci našich zimních opatření poskytují péči a pomáhají. Ať už zaměstnancům našeho centra, Armádě spásy, Naději, Arcidiecézní charitě, Sananimu a Drop Inu, Medikům na ulici a mnoha dalším,“ řekla náměstkyně. 

Noclehárna Kloubovy domy eviduje 5 000 noclehů, Noclehárna Michle 5 500, loď Hermes i přes zmiňovaný čtrnáctidenní výpadek už poskytla bezmála 7 500 noclehů. V Troji našlo nocleh dohromady už více než 8 000 lidí a ve Vladimírově ulici okolo 800. Své velké využití našla také hygienická centra v Michli a v Malešicích. 

„Zimní humanitární opatření 2023/2024 zatím probíhají velmi dobře, s dostatečnou kapacitou a příkladným nasazením. Chci poděkovat všem, kteří se na pomoci podílejí a zejména těm mým kolegům a kolegyním, se kterými jsme museli urychleně vyřešit náhradní ubytování pro všechny, kteří byli nuceni opustit zázemí lodi Hermes z důvodu zvýšeného průtoku Vltavy. Máme před sebou ale ještě pár týdnů, takže nepolevujeme a věřím, že letošní opatření zvládneme,“ uzavřel ředitel Centra sociálních služeb Praha Roman Béla.


Autor: puc

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

21. dubna 2024 v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Další články
Nahoru