dnes
Úterý - skorojasno
2°C
zítra
Středa - snih
2°C
pozítří
Čtvrtek - mlha
0°C
Praha definitivně zamítla možnost přestěhovat úředníky do bývalých kasáren v Karlíně, areál je nevyhovující
Areál bývalých kasáren. Foto: archiv MO

Praha definitivně zamítla možnost přestěhovat úředníky do bývalých kasáren v Karlíně, areál je nevyhovující

Vedení hlavního města definitivně zamítlo možnost přestěhovat své úředníky do Kasáren Karlín. Podle magistrátní studie jsou prostory technicky nevyhovující a nemají dostatečnou kapacitu. Kasárna patří státu a město uvažovalo, že by je od něj převzalo. To se nyní nestane a Praha bude hledat pro své sídlo nové místo. V minulosti se mluvilo například o stavbě nové budovy Na Knížecí nebo odkupu Škodova paláce, kde je část úředníků v pronájmu.

Hlavní město bude pokračovat s hledáním nového sídla pro úředníky magistrátu. Podle vypracované studie v denní osvětlení v Kasárnách Karlín splňovalo požadavky pouze pro druhé a třetí podlaží, kam by ale mohlo být přesunuto pouze několik stovek administrativních pracovníků. Případná celková přestavba by vyšla na více jak miliardu korun.

Vedení města začne prověřovat nové možnosti, kde by se mohli usídlit magistrátní úředníci. Kasárny Karlín jsou podle studie problémové hned z několika důvodů. Provoz objektu by byl v současné době nehospodárný a nejsou zde ani vhodně řešené prostory pro přesun většího počtu administrativních pracovníků nebo zajištěné adekvátní větrání, klimatizace či topení.

„Dle zpracované studie proveditelnosti se zaměstnanci magistrátu do prostor karlínských Kasáren nevejdou. S radním pro majetek Janem Chabrem uvažujeme o stavbě ekologicky nenáročné moderní budovy v centru města, která omezí veškeré reziduální náklady z vysokého nájmu budovy Škodova paláce. Nebráníme se však bezúplatnému převzetí karlínských Kasáren, pokud pro ně stát nedokáže najít využití. Je to určitě lepší, než aby stát nechal prakticky prázdnou budovu dál chátrat,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Dům je navíc památkově chráněný a veškeré změny by bylo nutné projednat přímo s památkáři -  to se týká i možné výměny oken, která nepropouští dostatek světla do vnitřních prostor budovy. Kromě nákladné rekonstrukce v hodnotě přibližně 640 milionů korun by bylo navíc nutné dostavět jednací sál, nové parkoviště nebo kancelářský blok. Celkově by tak náklady přesahovaly miliardu korun.  

„Objekt Kasáren Karlín je příliš malý pro naše účely a z tohoto důvodu je nevyhovující. Zároveň zvažujeme jiné nemovitosti v majetku města a sledujeme ty, které se ukazují na trhu. V tuto chvíli si upřesňujeme počet úředníků, které potřebujeme umístit na nové místo a zároveň analyzujeme u každé nemovitosti pořizovací náklady, náklady na budoucí údržbu v horizontu dvaceti let a náklady na provoz. Z této analýzy vyjde, co je pro nás nejvýhodnější, a na základně toho se do konce roku rozhodneme,“ uvádí radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).  

Kasárny Karlín byly postaveny v letech 1845 až 1848 firmou bratří Kleinů. Monumentální budova významně dotváří klasicistní ráz Karlína. Ve značné míře jsou dochovány v původním stavu, včetně mnoha detailů.

Pražští úředníci nyní sídlí na několika místech. Velká část jich je ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Tato budova však nepatří městu, má ji pouze pronajatu do roku 2028. V minulosti se mluvilo o možném odkupu, k dohodě ale nikdy nedošlo. Minulé vedení města zvažovalo výstavbu nové budovy na Smíchově na místě nynějšího autobusového terminálu. Záměr ale nakonec neschválilo.


Jak vidí děti bezpečnost na Jižním Městě

22. listopadu 2020 ve 12:09

Jižní Město se potýká s problémem společným nejen sídlištím, ale většině městských čtvrtí – množstvím veřejných prostranství, často nízké kvality. Mnohá jsou spíše zbytkovými prostory mezi budovami, které slouží nanejvýš jako zkratky pro chodce nebo...

Praha 5: Odbor dopravy bude příští týden pracovat v omezeném rozsahu

22. listopadu 2020 v 10:03

Praha 5 sdělila, že z důvodu provádění stavebních prací bude odbor dopravy v termínu od 23. listopadu do 27. listopadu pracovat pro veřejnost v omezeném rozsahu.

Online seminář Prahy 11: Rovné příležitosti

21. listopadu 2020 v 10:34

Online setkíání se koná ve středu 25. listopadu od 15:30 hodin.

Praha 15 zve na zasedání kontrolního výboru, zveřejnila program

21. listopadu 2020 v 08:57

Praha 15 zve na 14. zasedání kontrolního výboru ZMČ Praha 15, které se bude konat ve středu 25. listopadu 2020 v 17 hodin v zasedací místnosti č. 706, 7. patro na ÚMČ Praha 15.

Další články
Nahoru