dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
9°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Praha daruje půl milionu říčanské dětské léčebně na splacení dluhu
Olivova dětská léčebna. Foto: olivovna.cz

Praha daruje půl milionu říčanské dětské léčebně na splacení dluhu

Hlavní město daruje Olivově léčebně v Říčanech u Prahy 500 000 korun na splacení závazků. Zároveň se stane spoluzakladatelem léčebny, čímž chce zabránit opětovnému zadlužení. Stejnou částku jako Praha dají i Říčany a stanou se druhým spoluzakladatelem. Postup musí ještě schválit radní obou měst.

Olivova dětská léčebna

Léčebna v Říčanech u Prahy kombinuje zdravotní a sociální služby. Pomáhá dětem s onemocněním dýchacích cest, pohybového ústrojí a dětem trpícím obezitou. Patří k nejstarším zařízením pro děti nejen v Česku, ale také ve střední Evropě. Funguje od roku 1896, kdy byla otevřena z popudu manželů Olivových jako dětská vychovatelna. V léčebně funguje řada specializovaných lékařských ambulancí pro děti, konají se zde kulturní, společenské a odborné akce.

Dům, kde sídlí léčebna, patří Praze, pronajatý jej má Olivova nadace, která jej pronajímá léčebně. Nově bude nájemcem přímo léčebna. ČTK to řekl pražský radní Martin Dlouhý (TOP 09).

Ozdravovna dlužila ještě loni v listopadu kolem tří milionů korun, od té doby výše závazků klesla zhruba na polovinu, počet klientů totiž stoupl. „Léčebna by po schválení radami obou měst dostala milion na to, aby od února mohla začít zase fungovat a zaplatila ty nejkřiklavější a nejdůležitější faktury za energie a podobně,“ řekl radní Dlouhý.

V současné době je prý hotova dohoda mezi Prahou, Říčany, nadací i léčebnou. V příštích týdnech čeká města například práce na přípravě materiálů k projednání radami měst. Se vstupem obou měst se změní i struktura pronájmu a fungování.

„Aby se situace neopakovala, tak Praha i Říčany požadovaly zastoupení v řízení. Čili jsme se dohodli, že vstoupíme jako zakladatelé přímo do Olivovy dětské léčebny a zástupci Prahy i Říčan se dostanou do dozorčí i správní rady,“ podotkl Dlouhý.

Nově tak bude nájemcem rovnou léčebna a nadace zůstane v roli mecenáše. Situace se prý zkomplikovala v minulých letech, kdy kvůli změně zákona nesměla služby poskytovat přímo Olivova nadace, ale musela vytvořit obecně prospěšnou společnost. Zadlužené léčebně loni hrozila insolvence.

Podle Dlouhého se v minulosti chybovalo při manažerských rozhodnutích včetně půjčování si peněz. Ty následně léčebna nezvládala splácet, tak si půjčovala další. „Takhle se ten kolotoč postupně roztáčel," řekl. Navíc klesal počet přijímaných dětí a ubývalo financí.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Dnes v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Dnes v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Dnes v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

Včera ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru