Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha daruje na Ukrajinu zdravotnický materiál, topidla a elektrocentrály
Uprchlíci v pražském asistenčním centru. Foto: Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha daruje na Ukrajinu zdravotnický materiál, topidla a elektrocentrály

Pražští zastupitelé na čtvrtečním jednání schválili dar ukrajinským městům Kyjev a Mykolajiv v podobě topidel a elektrocentrál. Dále Praha poskytne Centru veřejného zdraví při Ministerstvu zdravotnictví Ukrajiny zdravotnický materiál, zejména osobní ochranné prostředky a komplementární materiál. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Do ukrajinských měst Kyjev a Mykolajiv poputuje 626 kusů naftových topidel a 18 kusů elektrocentrál, které byly pořízeny pro účely řešení mimořádných událostí a jsou vedeny v majetku příspěvkové organizace Správy služeb hl. m. Prahy s hodnotou 15 milionů korun.

Hlavní město jedná se zástupci měst, kde se upřesňuje konečné rozdělení daru. Jelikož jde o 350 europalet, řeší se nyní způsob přepravy přes neziskovou organizaci nebo zajištění dopravy ze strany obdarovávaných měst.

Další nově schválenou pomocí je zdravotnický materiál pro Centrum veřejného zdraví při Ministerstvu zdravotnictví Ukrajiny. Příjemce byl vybrán po konzultaci s velvyslanectvím Ukrajiny, které tuto instituci doporučilo.

Jedná se především o osobní ochranné prostředky a komplementární materiál v hodnotě téměř 23 milionů korun. Darování tohoto materiálu podle Hofmana nijak neohrozí připravenost hlavního města.

„Za Prahu se snažíme pomáhat tam, kde je to potřeba. Rusko na Ukrajině útočí na civilní infrastrukturu, což značně komplikuje život tamním obyvatelům. Chceme proto pomoci s okamžitou obnovou měst tak, aby lidé nebyli nuceni utíkat ze svých domovů. Souběžně s tím přecházíme od akutní pomoci ukrajinským rodinám, které přišly do Prahy, k dlouhodobé systematické pomoci,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).  

Hlavní město Praha v reakci na ruskou invazi na Ukrajině už například v březnu schválilo poskytnutí vozidel neodkladné péče o zraněné lidi, která využívala pražská záchranka, a 20 elektrocentrál. Na konci října také začal přesun celkem 20 tramvají a dvou autobusů do ukrajinských měst Charkov a Chmelnický.

Praha podle Hofmana připravuje Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny. To zajistí lidem prchajícím před válkou řešení individuálních potřeb v oblastech, jako jsou například bydlení, zdraví, vzdělávání nebo ochrana dětí.

Centrum začne fungovat již letos v prostorách Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině ve Vysočanech. Na jeho provozu se bude do velké míry podílet organizace UNICEF.


Autor: Karel Netolický

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru