Dnes Pondělí - skorojasno 16°C
Zítra Úterý - jasno 15°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha daruje na Ukrajinu zdravotnický materiál, topidla a elektrocentrály
Uprchlíci v pražském asistenčním centru. Foto: Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha daruje na Ukrajinu zdravotnický materiál, topidla a elektrocentrály

Pražští zastupitelé na čtvrtečním jednání schválili dar ukrajinským městům Kyjev a Mykolajiv v podobě topidel a elektrocentrál. Dále Praha poskytne Centru veřejného zdraví při Ministerstvu zdravotnictví Ukrajiny zdravotnický materiál, zejména osobní ochranné prostředky a komplementární materiál. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Do ukrajinských měst Kyjev a Mykolajiv poputuje 626 kusů naftových topidel a 18 kusů elektrocentrál, které byly pořízeny pro účely řešení mimořádných událostí a jsou vedeny v majetku příspěvkové organizace Správy služeb hl. m. Prahy s hodnotou 15 milionů korun.

Hlavní město jedná se zástupci měst, kde se upřesňuje konečné rozdělení daru. Jelikož jde o 350 europalet, řeší se nyní způsob přepravy přes neziskovou organizaci nebo zajištění dopravy ze strany obdarovávaných měst.

Další nově schválenou pomocí je zdravotnický materiál pro Centrum veřejného zdraví při Ministerstvu zdravotnictví Ukrajiny. Příjemce byl vybrán po konzultaci s velvyslanectvím Ukrajiny, které tuto instituci doporučilo.

Jedná se především o osobní ochranné prostředky a komplementární materiál v hodnotě téměř 23 milionů korun. Darování tohoto materiálu podle Hofmana nijak neohrozí připravenost hlavního města.

„Za Prahu se snažíme pomáhat tam, kde je to potřeba. Rusko na Ukrajině útočí na civilní infrastrukturu, což značně komplikuje život tamním obyvatelům. Chceme proto pomoci s okamžitou obnovou měst tak, aby lidé nebyli nuceni utíkat ze svých domovů. Souběžně s tím přecházíme od akutní pomoci ukrajinským rodinám, které přišly do Prahy, k dlouhodobé systematické pomoci,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).  

Hlavní město Praha v reakci na ruskou invazi na Ukrajině už například v březnu schválilo poskytnutí vozidel neodkladné péče o zraněné lidi, která využívala pražská záchranka, a 20 elektrocentrál. Na konci října také začal přesun celkem 20 tramvají a dvou autobusů do ukrajinských měst Charkov a Chmelnický.

Praha podle Hofmana připravuje Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny. To zajistí lidem prchajícím před válkou řešení individuálních potřeb v oblastech, jako jsou například bydlení, zdraví, vzdělávání nebo ochrana dětí.

Centrum začne fungovat již letos v prostorách Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině ve Vysočanech. Na jeho provozu se bude do velké míry podílet organizace UNICEF.


Autor: Karel Netolický

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

Další články
Nahoru