Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha daruje čtyři miliony korun slovenskému městu Banská Štiavnica
Zásah hasičů při požáru jednoho z domů v centru. Zdroj foto: Mesto Banská Štiavnica

Praha daruje čtyři miliony korun slovenskému městu Banská Štiavnica

Pražský magistrát daruje čtyři miliony korun Banské Štiavnici na obnovu historického centra po požáru, který slovenské město poničil v polovině března. Ve čtvrtek o tom rozhodli zastupitelé města. Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) neúspěšně navrhnul dar zredukovat pouze na dva miliony korun, aby byl stejný, jaký poslala Praha moravským obcím poškozeným tornádem v roce 2021.

Podle schváleného materiálu je částka rozdělená na dvě části – první dva miliony jsou určeny na podporu likvidace následků požáru a druhé dva na záchranu památek zapsaných na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Hřib dnes chtěl částku ještě ponížit na polovinu, aby byla shodná jako dar Prahy na obnovu obcí na jižní Moravě poničených tornádem. Zastupitelé však jeho návrh odmítli a schválili původně navržené čtyři miliony.

„Částka čtyři miliony korun už byla určitým koaličním kompromisem," řekl k tomu náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) s odkazem na fakt, že předseda kulturního výboru Jan Wolf (KDU-ČSL) původně navrhoval městu poslat deset milionů korun.

Požár Banské Štiavnici poničil v polovině března sedm budov ve městě, jehož historická část je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Požár ničivě zasáhl několik budov včetně archivu, základní umělecké školy nebo jednu z budov Slovenského hornického muzea, takzvaný Berggericht, ve kterém byla mineralogická expozice muzea.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru