Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha daruje Člověku v tísni tři miliony korun, aby lidé v exekucích měli na zaplacení jistiny
Tisková konference po schválení daru. Zleva stojí zastupitelé Ondřej Prokop (ANO), Alexandra Udženija (ODS) a primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Foto: Jan Puci

Praha daruje Člověku v tísni tři miliony korun, aby lidé v exekucích měli na zaplacení jistiny

Pražské zastupitelstvo dnes schválilo dar ve výši tři miliony korun pro neziskovou organizaci Člověk v tísni. Tyto prostředky společnost využije k pomoci lidem, kteří chtějí využít akce Milostivé léto II, avšak z různých důvodů, například v souvislosti s rostoucí inflací nebo vyššími náklady na energie, si nemohou dovolit zaplatit jistinu.

Tisíce lidí, kteří se dostali do exekucí kvůli nesplaceným poplatkům, pokutám či nájmům vůči pražskému magistrátu, jeho městským organizacím či městským částem, mají letos od 1. září do 30. listopadu možnost zaplatit mnohem menší dluh díky takzvanému Milostivému létu II.

„Problém, který nyní lidé budou mít s využitím možnosti splatit jistinu a ukončit exekuci, je v tom, že mnoho lidí nebude mít na splacení jistiny vzhledem k nárůstu nákladů na bydlení a energie. Proto jsme se rozhodli přispět darem Člověku v tísni, který pomáhá s vyřízením žádostí exekutorovi, aby mohl pomáhat dlužníkům, kteří jsou v tíživé sociální situaci, se splacením jistiny. Věříme, že díky tomu bude moci dosáhnout na oddlužení co nejvíce lidí,“ uvedla pražská radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Dar od hlavního města podle ní bude skrze sbírku SOS Milostivé léto sloužit k pokrytí jistin pro Pražany, kteří se chtějí zbavit svých dluhů, avšak nemohou si aktuálně dovolit jednorázově složit danou částku.

„Tuto formu pomoci Pražanům přes Člověka v tísni jsme zvolili z důvodu, že organizace již disponuje nástroji, jak pomoci těm, kteří to potřebují. Kdyby měla Praha vytvářet svůj vlastní nástroj, trvalo by to zbytečně dlouho. Nejdůležitější je teď to, aby se z dluhové pasti v rámci časově omezeného Milostivého léta II dostalo co nejvíce dlužníků. Složit jednorázově částku, která se může vyšplhat k desetitisícům korun, je v současné ekonomické situaci pro řadu lidí něco, co si nemohou dovolit. Je ale i v zájmu Prahy, aby osvobodila z této pasti ty občany, kteří si to z důvodu nedostatku disponibilních financí nemohou dovolit,“ dodal pražský zastupitel a jeden z autorů novely zákona Patrik Nacher (ANO).

„Poté, kdy se loni Praha jako první větší obec vehementně zapojila do propagace akce Milostivé léto, jde město ještě dál. Aktivně napíše všem dlužníkům, kteří dluží na nájmu, a zároveň přispěje do naší sbírky na pomoc lidem v nouzi, kteří nemají ani na zaplacení dlužných jistin. Je to šance vyřešit letité exekuce s extrémním příslušenstvím,“ řekl Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni. 

Milostivé léto II trvá od 1. září 2022 až do 30. listopadu 2022. Praha k akci mimo jiné spustila informační kampaň v dopravních prostředcích, v médiích a na dalších místech metropole. Dlužníkům v rámci akce Milostivé léto II stačí do konce letošního listopadu zaplatit pouze jistinu dluhu, tedy původní nezaplacenou částku, a poplatek exekutorovi, který je nastaven na 1 815 korun včetně DPH.

„Naopak už není nutné hradit veškeré sankce, úroky z prodlení, penále a další náklady. Ty budou v rámci Milostivého léta odpuštěny. Exekutorovi stačí zaslat doporučený dopis, ve kterém jej požádáte o vyčíslení dosud nesplacené jistiny a zároveň jej informujete, že využíváte akci Milostivé léto,“ informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Akce se podle něj vztahuje jen na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Lidé mohou k poskytování podrobností využít bezplatnou linku 800 100 000.


Autor: Jan Puci

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

Dnes v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Další články
Nahoru