Dnes Pondělí - zatazeno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha daruje 10 milionů korun na pomoc Ukrajině, autobusy budou jezdit s modrožlutými vlaječkami
Tramvaje, vozy metra i autobusy budou ozdobeny ukrajinskými vlaječkami. Foto: Jan Puci

Praha daruje 10 milionů korun na pomoc Ukrajině, autobusy budou jezdit s modrožlutými vlaječkami

Pražští zastupitelé dnes usnesením odsoudili vojenský útok Ruska na Ukrajinu a zároveň rozhodli o finančním daru ve výši deset milionů korun pro humanitární a lidskoprávní organizaci Člověk v tísni na pomoc Ukrajině zasažené válkou.

„Zastupitelstvo hlavního města Prahy vyjadřuje podporu a solidaritu Ukrajině v reakci na vojenský útok ze strany Ruska. Agrese Ruska vůči Ukrajině a Kyjevu je neakceptovatelná a je zcela v rozporu s mezinárodním právem,“ je ve schváleném usnesení.

„Hlavní město Praha rezolutně podporuje, aby Ukrajina zůstala svobodným, svrchovaným a demokratickým státem a Kyjev svobodným a demokratickým městem,“ je také v dokumentu.

Dále schválili zastupitelé poskytnutí daru ve výši deset milionů korun organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc obyvatelům Ukrajiny.

Z dnešního rozhodnutí zastupitelů bude na sídlo magistrátu na Mariánském náměstí vyvěšena vlajka Kyjeva a také vlajka Ukrajiny.

S vyvěšením ukrajinské vlajky nesouhlasil při debatě pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který jinak podporu a pomoc Ukrajině schvaluje. Argumentoval tím, že vyvěšování vlajek států na magistrát není v Praze tradicí.

Nutno však podotknout, že v roce 2014 vyvěsil na magistrát ukrajinskou vlajku primátor Tomáš Hudeček (tehdy TOP 09), jednalo se podle něj o symbolické gesto, které mělo připomenout šestiměsíční výročí prvních občanských nepokojů na kyjevském Majdanu.

Vlajky Ukrajiny a Kyjeva zůstanou na budově magistrátu minimálně do 24. března, kdy se koná další jednání zastupitelů. Ti také dnes rozhodli o tom, že vozidla MHD budou ozdobena ukrajinskými vlaječkami.

Pražský dopravní podnik z dnešního rozhodnutí zastupitelů podpoří sesterské dopravní podniky na Ukrajině. Podoba pomoci bude specifikovaná podle vývoje situace a konkrétních potřeb ukrajinských dopravců.


Autor: Jan Puci

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

Dnes v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

Včera v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

4. února 2023 v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

4. února 2023 v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

4. února 2023 v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Další články
Nahoru