Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha daruje 10 milionů korun na pomoc Ukrajině, autobusy budou jezdit s modrožlutými vlaječkami
Tramvaje, vozy metra i autobusy budou ozdobeny ukrajinskými vlaječkami. Foto: Jan Puci

Praha daruje 10 milionů korun na pomoc Ukrajině, autobusy budou jezdit s modrožlutými vlaječkami

Pražští zastupitelé dnes usnesením odsoudili vojenský útok Ruska na Ukrajinu a zároveň rozhodli o finančním daru ve výši deset milionů korun pro humanitární a lidskoprávní organizaci Člověk v tísni na pomoc Ukrajině zasažené válkou.

„Zastupitelstvo hlavního města Prahy vyjadřuje podporu a solidaritu Ukrajině v reakci na vojenský útok ze strany Ruska. Agrese Ruska vůči Ukrajině a Kyjevu je neakceptovatelná a je zcela v rozporu s mezinárodním právem,“ je ve schváleném usnesení.

„Hlavní město Praha rezolutně podporuje, aby Ukrajina zůstala svobodným, svrchovaným a demokratickým státem a Kyjev svobodným a demokratickým městem,“ je také v dokumentu.

Dále schválili zastupitelé poskytnutí daru ve výši deset milionů korun organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc obyvatelům Ukrajiny.

Z dnešního rozhodnutí zastupitelů bude na sídlo magistrátu na Mariánském náměstí vyvěšena vlajka Kyjeva a také vlajka Ukrajiny.

S vyvěšením ukrajinské vlajky nesouhlasil při debatě pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který jinak podporu a pomoc Ukrajině schvaluje. Argumentoval tím, že vyvěšování vlajek států na magistrát není v Praze tradicí.

Nutno však podotknout, že v roce 2014 vyvěsil na magistrát ukrajinskou vlajku primátor Tomáš Hudeček (tehdy TOP 09), jednalo se podle něj o symbolické gesto, které mělo připomenout šestiměsíční výročí prvních občanských nepokojů na kyjevském Majdanu.

Vlajky Ukrajiny a Kyjeva zůstanou na budově magistrátu minimálně do 24. března, kdy se koná další jednání zastupitelů. Ti také dnes rozhodli o tom, že vozidla MHD budou ozdobena ukrajinskými vlaječkami.

Pražský dopravní podnik z dnešního rozhodnutí zastupitelů podpoří sesterské dopravní podniky na Ukrajině. Podoba pomoci bude specifikovaná podle vývoje situace a konkrétních potřeb ukrajinských dopravců.


Autor: Jan Puci

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Další články
Nahoru