Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha daruje 10 milionů korun na pomoc Ukrajině, autobusy budou jezdit s modrožlutými vlaječkami
Tramvaje, vozy metra i autobusy budou ozdobeny ukrajinskými vlaječkami. Foto: Jan Puci

Praha daruje 10 milionů korun na pomoc Ukrajině, autobusy budou jezdit s modrožlutými vlaječkami

Pražští zastupitelé dnes usnesením odsoudili vojenský útok Ruska na Ukrajinu a zároveň rozhodli o finančním daru ve výši deset milionů korun pro humanitární a lidskoprávní organizaci Člověk v tísni na pomoc Ukrajině zasažené válkou.

„Zastupitelstvo hlavního města Prahy vyjadřuje podporu a solidaritu Ukrajině v reakci na vojenský útok ze strany Ruska. Agrese Ruska vůči Ukrajině a Kyjevu je neakceptovatelná a je zcela v rozporu s mezinárodním právem,“ je ve schváleném usnesení.

„Hlavní město Praha rezolutně podporuje, aby Ukrajina zůstala svobodným, svrchovaným a demokratickým státem a Kyjev svobodným a demokratickým městem,“ je také v dokumentu.

Dále schválili zastupitelé poskytnutí daru ve výši deset milionů korun organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc obyvatelům Ukrajiny.

Z dnešního rozhodnutí zastupitelů bude na sídlo magistrátu na Mariánském náměstí vyvěšena vlajka Kyjeva a také vlajka Ukrajiny.

S vyvěšením ukrajinské vlajky nesouhlasil při debatě pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který jinak podporu a pomoc Ukrajině schvaluje. Argumentoval tím, že vyvěšování vlajek států na magistrát není v Praze tradicí.

Nutno však podotknout, že v roce 2014 vyvěsil na magistrát ukrajinskou vlajku primátor Tomáš Hudeček (tehdy TOP 09), jednalo se podle něj o symbolické gesto, které mělo připomenout šestiměsíční výročí prvních občanských nepokojů na kyjevském Majdanu.

Vlajky Ukrajiny a Kyjeva zůstanou na budově magistrátu minimálně do 24. března, kdy se koná další jednání zastupitelů. Ti také dnes rozhodli o tom, že vozidla MHD budou ozdobena ukrajinskými vlaječkami.

Pražský dopravní podnik z dnešního rozhodnutí zastupitelů podpoří sesterské dopravní podniky na Ukrajině. Podoba pomoci bude specifikovaná podle vývoje situace a konkrétních potřeb ukrajinských dopravců.


Autor: Jan Puci

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

Včera ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Vlak usmrtil ženu, nehoda zkomplikovala provoz příměstských i dálkových spojů

Včera v 09:36

V Roztokách u Prahy v pondělí po půl šesté ráno srazil vlak ženu, ta nehodu nepřežila. Provoz na trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou byl přerušený do 8:20 hodin, informovaly České dráhy. Policisté se případem zabývají a zjišťují totožnost usmrcené ženy. Kvůli mimořádné události bylo zrušeno...

Vedení Prahy 1 jmenovalo ředitelky školek a školních jídelen

26. května 2024 v 08:00

Na 18. zasedání Rady městské části Praha 1 byly tento týden znovujmenovány dvě ředitelky mateřských škol a dvě ředitelky školních jídelen. Praha 1 o tom informovala na svém webu.

Pro řidiče: Začne oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici

25. května 2024 ve 14:19

Koncem května začne komplexní oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici z ulice Ocelkova, v blízkosti autobusového terminálu Černý Most a parkovacího domu P+R.

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

24. května 2024 ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Další články
Nahoru