Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha dala čestné občanství disidentce Němcové, medaili atletu Poděbradovi
Dana Němcová na archivním snímku z roku 2009 ve svém bytě v Ječné ulici. Zdroj foto: ze sbírky Post Bellum / Vavřinec Menšl

Praha dala čestné občanství disidentce Němcové, medaili atletu Poděbradovi

Pražští zastupitelé ve čtvrtek udělili čestné občanství hlavního města psycholožce, disidentce a jedné z prvních signatářek Charty 77 Daně Němcové. Stříbrnou medaili hlavního města in memoriam pak dostal atlet a trenér Aleš Poděbrad. Čestné občanství je nejvyšším osobním vyznamenáním udíleným hlavním městem. Získala jej dosud šedesátka lidí.

Němcová přišla do Prahy v roce 1953 a prožila v ní převážnou část života. Při studiu psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se seznámila s Jiřím Němcem, kterého si v roce 1955 vzala. Na konci 60. let získali Němcovi byt v Ječné ulici, který se stal centrem undergroundu.

V roce 1976 podpořili v soudním procesu skupinu The Plastic People of the Universe a v lednu 1977 jako jedni z iniciátorů mezi prvními podepsali Chartu 77. V roce 2010 jí udělila čestné občanství Praha 2. V roce 2013 obdržela osvědčení o účasti ve třetím odboji. 

Aleš Poděbrad byl dvanáctinásobným československým rekordmanem v běhu na 400 metrů a ve štafetě. Po skončení aktivní kariéry působil v pražské Dukle jako trenér běžců, šéftrenér atletiky a následně trenér národní reprezentace. S jeho trenérskou kariérou se pojí 35 mistrovských titulů a 34 československých rekordů. 

Hlavní město od roku 1990 udělilo čestné občanství mimo jiné Jaroslavu Foglarovi, Zdeňku Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi. Stříbrnou medaili v minulosti dostali mimo jiné epidemiolog a genetik Radim Šrám nebo někdejší ředitel magistrátního odboru volených orgánů Richard Mařík.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru