Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha dá radnicím téměř 266 milionů korun na pomoc rodinám, které ohrožuje inflace
Nejvyšší příspěvek dostane Praha 4, která je největší městskou částí. Z magistrátu jí připutuje 24,52 milionu korun. Foto: archiv

Praha dá radnicím téměř 266 milionů korun na pomoc rodinám, které ohrožuje inflace

Pražský magistrát poskytne městským částem dohromady 265,95 milionu korun na pomoc rodinám ohroženým inflací a stoupajícími cenami. Peníze využijí na příspěvky, například na stravné, školné či družiny. Peníze mohou použít rovněž v rámci takzvaného fondu solidarity. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. Dokument musí ještě ve čtvrtek schválit městští zastupitelé.

Magistrát už letos v červnu vyčlenil na pomoc Pražanům ohroženým vysokou inflací 308 milionů korun a pro příští rok dalších více než půl miliardy korun.

„Hospodaříme odpovědně, neutrácíme peníze za nesmysly, a proto jsme schopni Pražanům v těžkých dobách pomoci. Díky cíleným opatřením a poskytnutým financím bude moci průměrná rodina s dvěma dětmi, která se dostane do problémů, ušetřit až 50 000 korun za rok. Když se krize prohloubí, jsme připraveni pomoc ještě rozšířit. Nenecháme nikoho padnout," řekl ČTK náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Nejvyšší příspěvek dostane Praha 4, která je největší městskou částí. Z magistrátu jí připutuje 24,52 milionu korun. Druhou nejvyšší částku obdrží radnice Prahy 5, která dostane 21,94 milionu korun. Něco málo přes 20 milionů korun pak dostanou jak radnice Prahy 8, tak desátá městská část.

Včerejší rozhodnutí města kritizovala městská opoziční zastupitelka a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Podle ní vedení města ignoruje stovky tisíc Pražanů, konkrétně seniory, invalidní důchodce, lidi pobírající předčasný a vdovecký důchod a samoživitele.

„Všichni ti, které odborné studie označují jako skupiny nejvíce ohrožené zvyšující se inflací a energetickou krizí v připraveném programu úplně chybí. Koalice se rozhodla pomoct rodinám a dětem, což je dobrá zpráva, ale úplně zapomněla na děti nad 15 let. To považuji za diskriminační. Znamená to, že magistrátní koalice úplně zapomněla na rodiny, které mají středoškoláky," uvedla.

Kritiku odmítl pražský koaliční zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě), podle kterého je neoprávněná, neboť výše zmíněný v červnu schválený magistrátní objem peněz, tzv. balíček pomoci Pražanům, má několik částí.

„Postupně naběhnou další jeho pilíře. Toto je pilíř zaměřený na rodiny dětí z MŠ a ZŠ, další pilíř bude zaměřený na seniory a poslední na dlužníky," řekl. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) kritika Udženije nedává smysl, neboť je nutné brát v potaz celý balíček pomoci.

Pomoc lidem přivítal a ocenil předseda opozičních zastupitelů ANO Ondřej Prokop. Městu však vyčetl, že pomoc pouze delegovala na radnice a zároveň ji neposkytla dříve.

„Jediné, co vlastně za čtyři měsíce vymysleli, je to, že pošlou peníze z magistrátu na městské části, reálné řešení pomoci tak hodí Praha na bedra starostů. Ti to určitě zvládnou, jen je škoda, že ty peníze nedostali dřív. Už je totiž mohli distribuovat," uvedl Prokop.

Magistrát rozdělí peníze v pěti kategoriích, kterými jsou stravné, školné, družiny a kluby, příspěvek na sociálního pedagoga a fond solidarity, do něhož letos od magistrátu dostávají radnice příspěvek 240 korun na žáka a o přidělení peněz rozhodují ředitelé škol a dalších institucí, které peníze obdrží.

Nejvíc peněz je určeno na první tři opatření, do kterých půjde necelých 211,1 milionu Kč. Nejmenší částka je pak určena na sociální pedagogy.

 


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru