Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha dá radnicím téměř 266 milionů korun na pomoc rodinám, které ohrožuje inflace
Nejvyšší příspěvek dostane Praha 4, která je největší městskou částí. Z magistrátu jí připutuje 24,52 milionu korun. Foto: archiv

Praha dá radnicím téměř 266 milionů korun na pomoc rodinám, které ohrožuje inflace

Pražský magistrát poskytne městským částem dohromady 265,95 milionu korun na pomoc rodinám ohroženým inflací a stoupajícími cenami. Peníze využijí na příspěvky, například na stravné, školné či družiny. Peníze mohou použít rovněž v rámci takzvaného fondu solidarity. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. Dokument musí ještě ve čtvrtek schválit městští zastupitelé.

Magistrát už letos v červnu vyčlenil na pomoc Pražanům ohroženým vysokou inflací 308 milionů korun a pro příští rok dalších více než půl miliardy korun.

„Hospodaříme odpovědně, neutrácíme peníze za nesmysly, a proto jsme schopni Pražanům v těžkých dobách pomoci. Díky cíleným opatřením a poskytnutým financím bude moci průměrná rodina s dvěma dětmi, která se dostane do problémů, ušetřit až 50 000 korun za rok. Když se krize prohloubí, jsme připraveni pomoc ještě rozšířit. Nenecháme nikoho padnout," řekl ČTK náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Nejvyšší příspěvek dostane Praha 4, která je největší městskou částí. Z magistrátu jí připutuje 24,52 milionu korun. Druhou nejvyšší částku obdrží radnice Prahy 5, která dostane 21,94 milionu korun. Něco málo přes 20 milionů korun pak dostanou jak radnice Prahy 8, tak desátá městská část.

Včerejší rozhodnutí města kritizovala městská opoziční zastupitelka a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Podle ní vedení města ignoruje stovky tisíc Pražanů, konkrétně seniory, invalidní důchodce, lidi pobírající předčasný a vdovecký důchod a samoživitele.

„Všichni ti, které odborné studie označují jako skupiny nejvíce ohrožené zvyšující se inflací a energetickou krizí v připraveném programu úplně chybí. Koalice se rozhodla pomoct rodinám a dětem, což je dobrá zpráva, ale úplně zapomněla na děti nad 15 let. To považuji za diskriminační. Znamená to, že magistrátní koalice úplně zapomněla na rodiny, které mají středoškoláky," uvedla.

Kritiku odmítl pražský koaliční zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě), podle kterého je neoprávněná, neboť výše zmíněný v červnu schválený magistrátní objem peněz, tzv. balíček pomoci Pražanům, má několik částí.

„Postupně naběhnou další jeho pilíře. Toto je pilíř zaměřený na rodiny dětí z MŠ a ZŠ, další pilíř bude zaměřený na seniory a poslední na dlužníky," řekl. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) kritika Udženije nedává smysl, neboť je nutné brát v potaz celý balíček pomoci.

Pomoc lidem přivítal a ocenil předseda opozičních zastupitelů ANO Ondřej Prokop. Městu však vyčetl, že pomoc pouze delegovala na radnice a zároveň ji neposkytla dříve.

„Jediné, co vlastně za čtyři měsíce vymysleli, je to, že pošlou peníze z magistrátu na městské části, reálné řešení pomoci tak hodí Praha na bedra starostů. Ti to určitě zvládnou, jen je škoda, že ty peníze nedostali dřív. Už je totiž mohli distribuovat," uvedl Prokop.

Magistrát rozdělí peníze v pěti kategoriích, kterými jsou stravné, školné, družiny a kluby, příspěvek na sociálního pedagoga a fond solidarity, do něhož letos od magistrátu dostávají radnice příspěvek 240 korun na žáka a o přidělení peněz rozhodují ředitelé škol a dalších institucí, které peníze obdrží.

Nejvíc peněz je určeno na první tři opatření, do kterých půjde necelých 211,1 milionu Kč. Nejmenší částka je pak určena na sociální pedagogy.

 


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru