Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha dá příští rok na investice 21,3 miliardy korun, meziročně víc
Na pokračování opravy a dostavby Průmyslového paláce půjde příští rok 1,35 miliardy korun. Foto: archiv

Praha dá příští rok na investice 21,3 miliardy korun, meziročně víc

Hlavní město vydá v příštím roce na investice 21,3 miliardy korun, což je meziročně o asi jednu miliardu víc. K tomu přidá dalších 5,4 miliardy nevyčerpaných peněz z letošního roku. Nevětší částka půjde na stavbu metra D a druhou nejnákladnější je oprava a dostavba Průmyslového paláce. Novinářům to řekl radní Zdeněk Kovářík (ODS).

Pražští radní v pondělí schválili první verzi rozpočtu pro rok 2024, v němž počítají s příjmy zhruba 105,8 miliardy korun a výdaji 109,4 miliardy, což je meziročně víc. Rozdíl příjmů a výdajů vyrovnají peníze z vlastních zdrojů z minulých let. Návrh rozpočtu musí ještě projednat magistrátní výbory a v prosinci zastupitelé.

Do stavby metra D plánuje město v příštím roce vložit 5,9 miliardy korun, což je meziročně zhruba stejně. „To je finančně extrémně náročná a drahá záležitost," řekl Kovářík. Pražský dopravní podnik (DPP) začal loni stavět novou linku metra D z Pankráce do Písnice. Jako první vzniká úsek z Pankráce na Olbrachtovu, který vyjde na 14,5 miliardy korun.

Druhou nejnákladnější investicí je oprava a dostavba Průmyslového paláce, do kterého město dá 1,35 miliardy. Kompletní rekonstrukce začala v únoru 2022 a potrvá do roku 2025, náklady mají být zhruba 2,64 miliardy korun. Třetí je přestavba torza budovy na Palmovce, ve které měla původně sídlit radnice Prahy 8. Nově v ní bude Evropská unie pro kosmický program (EUSPA).

„To je záležitost, kterou jsme dohodli se státem, že transformujeme budovu původně připravovanou jako radnici Prahy 8, což se poněkud nepovedlo. Je to (sídlo EUSPA) skvělý projekt pro Českou republiku," řekl Kovářík. Do projektu město vloží 850 milionů korun.

Mezi nejvýznamnějšími projekty je rovněž stavba nové vozovny v Hloubětíně, která si v příštím roce vyžádá investici 761 milionů. O 46 milionů méně půjde na stavbu Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a 5 a bezmála 600 milionů je určeno na rekonstrukci Ústřední čistírny odpadních vod. Oprava Libeňského mostu si vyžádá 408 milionů korun.

Mezi investice, jejichž výše přesáhne v příštím roce 300 milionů, patří také rekonstrukce stropní desky a schodů ve stanici metra C Florenc, obnova a rozvoj veřejného osvětlení. Desítku nejnákladnějších projektů pak uzavírá oprava Divadla na Vinohradech, na kterou město příští rok vydá 315 milionů, přičemž celkově oprava divadla vyjde na asi tři miliardy korun.

Město investuje rovněž do projektových prací Vltavské filharmonie, do rozvoje fotovoltaiky nebo dostavby ZŠ Šeberov. „Tu v příštím roce konečně dokončíme, aby mohla být od roku 2025 otevřena," řekl Kovářík.

K celkové sumě 21,3 miliardy investic město ještě přidá 5,4 miliardy z letošního rozpočtu, které nyní nestihne utratit. Tyto peníze budou sloužit k financování stejných projektů jako letos. „V těch převodech to jsou zejména prostředky v oblasti dopravy, zejména stavbě metra," dodal Kovářík.


Autor: ČTK

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Další články
Nahoru