Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha dá peníze na vitamíny a zdravotní pomůcky pro politické vězně
Poličtí vězni dostanou díky dotaci od Prahy vitamínové doplňky stravy. Foto: Jan Puci

Praha dá peníze na vitamíny a zdravotní pomůcky pro politické vězně

Pražští radní odsouhlasili na svém pondělním jednání poskytnutí dotace Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých ve výši 168 tisíc korun. Finance budou sloužit k nákupu poukázek na zdravotní pomůcky a vitamínové doplňky pro politické vězně z doby nacismu (1939 až 1945), kteří mají trvalé bydliště na území metropole. O rozhodnutí informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražští radní se shodli na poskytnutí individuální jednorázové neinvestiční dotace ve výši 168 tisíc korun pro 56 bývalých politických vězňů, kteří mají trvalé bydliště na území hlavního města. Poskytnutá částka, v přepočtu 3 000 korun na jednu osobu, bude sloužit pro nákup poukázek na zdravotní pomůcky a vitamínové doplňky. 

„Vážíme si všech osob, na kterých se podepsal jakýkoliv režim, který uzurpoval lidskou svobodu, demokracii a právo na sebeurčení. Podobnými menšími i většími symbolickými kroky se snažíme aspoň symbolicky splatit dluh společnosti těmto lidem,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).  

„Nezapomínáme na naše sousedy, jejichž zdraví podlomil nacistický režim a nyní jsou ohrožováni pandemií. Tuto pomoc ze strany hlavního města považuji za samozřejmou,“ dodal předseda zastupitelského klubu Praha Sobě Jan Čižinský. 

Podobně jako hlavní město Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých podpořilo dalších devět krajů a měst, například Středočeský kraj, Moravskoslezský kraj, Jihočeský kraj či Beroun.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru