Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha dá na boj s HIV mezi uprchlíky z Ukrajiny pět milionů korun
Kondom je při správném skladování a používání považován za spolehlivý prostředek ochrany před nákazou HIV. Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha dá na boj s HIV mezi uprchlíky z Ukrajiny pět milionů korun

Pražský magistrát vydá na boj s HIV/AIDS mezi uprchlíky z Ukrajiny 5,08 milionu korun. Peníze mohou jít na testování, nákup materiálu či prevenci a rovněž na léčbu nakažených. Využívat se budou prostřednictvím Dětského fondu OSN (UNICEF). Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Pomoc uprchlíkům město poskytuje v Centru následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU) ve Vysočanech, které zprovoznilo loni v prosinci a město v něm spolupracuje s UNICEF. V Praze je zhruba 100 000 ukrajinských uprchlíků.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru do konce loňského roku přišlo do Česka 578 ukrajinských uprchlíků nakažených HIV, plyne z dat Státního zdravotního ústavu. Žen bylo 380 a mužů 198. Z toho 20 nakažených bylo dětí do 15 let.

„Naprostá většina těchto uprchlíků věděla o své HIV pozitivitě, léčila se dosud na Ukrajině a potřebovala zajistit kontinuitu léčby HIV infekce," uvedla k tomu na konci března Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS v tiskové zprávě.

Program na boj s onemocněními mezi uprchlíky v Praze je rozdělen do tří kategorií. První řeší testování, a to nejen na HIV/AIDS, ale případně také na jiná sexuálně přenosná onemocnění, hepatitidu a další nemoci.

Cílem je snížení rizik nákazy a jejího šíření. V této části město rozdělí 1,25 milionu, které jsou určeny na nákup testů, spotřebního materiálu, uhrazení mezd personálu a služeb laboratoří.

Druhá skupina se zaměří na prevenci, a to zejména pro děti ve školách. Projekty mají rozšířit znalosti dětí a předejít v budoucnu rizikovému chování. Poslední a nenákladnější částí, na kterou půjde 2,93 milionu, je léčba nakažených a nemocných, kteří nemají pojištění.

CNPUU funguje paralelně ve stejné budově s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU). Do Prahy od začátku války na Ukrajině před rokem přišlo okolo 100.000 lidí, z toho přibližně polovinu tvoří ženy a zhruba třetinu děti. KACPU za dobu svého fungování odbavilo přes 117 000 lidí.

Někteří uprchlíci v Praze nezůstávají a pokračují dále do jiných regionů nebo například do Německa. KACPU v prosinci ohlásilo, že kvůli naplněné kapacitě nenabízí bydlení v městských bytech a ubytovnách.


Autor: ČTK

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru