Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha dá na boj s HIV mezi uprchlíky z Ukrajiny pět milionů korun
Kondom je při správném skladování a používání považován za spolehlivý prostředek ochrany před nákazou HIV. Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha dá na boj s HIV mezi uprchlíky z Ukrajiny pět milionů korun

Pražský magistrát vydá na boj s HIV/AIDS mezi uprchlíky z Ukrajiny 5,08 milionu korun. Peníze mohou jít na testování, nákup materiálu či prevenci a rovněž na léčbu nakažených. Využívat se budou prostřednictvím Dětského fondu OSN (UNICEF). Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Pomoc uprchlíkům město poskytuje v Centru následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU) ve Vysočanech, které zprovoznilo loni v prosinci a město v něm spolupracuje s UNICEF. V Praze je zhruba 100 000 ukrajinských uprchlíků.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru do konce loňského roku přišlo do Česka 578 ukrajinských uprchlíků nakažených HIV, plyne z dat Státního zdravotního ústavu. Žen bylo 380 a mužů 198. Z toho 20 nakažených bylo dětí do 15 let.

„Naprostá většina těchto uprchlíků věděla o své HIV pozitivitě, léčila se dosud na Ukrajině a potřebovala zajistit kontinuitu léčby HIV infekce," uvedla k tomu na konci března Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS v tiskové zprávě.

Program na boj s onemocněními mezi uprchlíky v Praze je rozdělen do tří kategorií. První řeší testování, a to nejen na HIV/AIDS, ale případně také na jiná sexuálně přenosná onemocnění, hepatitidu a další nemoci.

Cílem je snížení rizik nákazy a jejího šíření. V této části město rozdělí 1,25 milionu, které jsou určeny na nákup testů, spotřebního materiálu, uhrazení mezd personálu a služeb laboratoří.

Druhá skupina se zaměří na prevenci, a to zejména pro děti ve školách. Projekty mají rozšířit znalosti dětí a předejít v budoucnu rizikovému chování. Poslední a nenákladnější částí, na kterou půjde 2,93 milionu, je léčba nakažených a nemocných, kteří nemají pojištění.

CNPUU funguje paralelně ve stejné budově s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU). Do Prahy od začátku války na Ukrajině před rokem přišlo okolo 100.000 lidí, z toho přibližně polovinu tvoří ženy a zhruba třetinu děti. KACPU za dobu svého fungování odbavilo přes 117 000 lidí.

Někteří uprchlíci v Praze nezůstávají a pokračují dále do jiných regionů nebo například do Německa. KACPU v prosinci ohlásilo, že kvůli naplněné kapacitě nenabízí bydlení v městských bytech a ubytovnách.


Autor: ČTK

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Další články
Nahoru